Akış: Netflix neden artık DVD göndermiyor?

Peace Hug

New member
Fikir yayın Akışı

Netflix neden artık DVD göndermiyor?

Durum: 14:49| Okuma süresi: 2 dakika

Bakın, yeni filmler geldi!

Kaynak: REUTERS

WELT podcast’lerimizi buradan dinleyebilirsiniz.

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.

Netflix, çeyrek asırdan sonra postayla film DVD’leri göndermeyi durdurdu. Video mağazasının ölümünden sonra, akış devi şimdi gümüş disklerin kısa dönemini kapatıyor. Bu bir dönüm noktasıdır ama yas tutmak uygun değildir.

Netflix artık posta yoluyla DVD göndermemektedir, 25 yıl sonra ABD’deki hizmet durdurulacaktır. Almanya’daki pek çok okuyucunun, günümüzün yayın devinin 1998’de Tim Burton’ın “Beetlejuice” ile böyle başladığını bilmediği varsayılabilir, bu yüzden zaten çok da önemli değil. Ama mailleşmenin bitmesi Netflix için sadece küçük bir adım çünkü satış anlamında geriye pek bir şey kalmadı. Ancak sembolik bir bakış açısından duyuru bir dönüm noktasıdır.

Bu satırların yazarının ince kağıt kılıflar içinde gönderilen gümüşleri ilk kez 2005 yılında Philadelphia’daki ev sahibesinde gördüğü söylenmişti. Bu güzel bir fikir – benim düşüncem bu kadar basit olmalı. Yine de bu video mağazaları için berbat, çünkü eskiden her yerde bulunan DVD kiralama şirketi Blockbuster’a ne olacak? Video mağazasına birkaç adım yürümek istemeyen tembel Amerikalıların kurbanı mı olacak? Sadece beş yıl sonra, Blockbuster iflas başvurusunda bulundu ve son mağazalar 2013’te kapatıldı.

ayrıca oku

Birbirinize karşı mı yoksa birlikte mi?  Bert Habets (solda) ve Thomas Rabe

İnternetin yoğun kullanımına rağmen hayal gücüm sınırlıydı. Sonuçta, 2005 yazında YouTube sadece altı aylıktı ve iki yıl sonra, 2007’de Netflix ilk diziyi yayınladı. O zamanlar çalıştığım Philadelphia Inquirer’ın iki film eleştirmeni, beni Werner Herzog’un Grizzly Man gibi filmlerinin gösterimlerine gönderdiler – o sırada postalarında Netflix’ten beyaz zarflar var mıydı bilmiyorum. .

Bugün, borsada işlem gören bir şirket olarak Netflix baskı altında çünkü son dönemdeki kâr artışına rağmen yatırımcı beklentileri çok büyük. Yatırımcılar, postalamanın sonunu pek umursamazlar, ancak mesaj önemlidir. Burada ve şimdi, disklerin fiziksel varlığı sona erdi ve Netflix sadece yayın yapıyor. Geçen çeyrek yüzyılda 5,2 milyar DVD sevk edildi. Artık karamsar olmak için bir neden yok, disklerde patina ve dokunak yoktu.

WELT podcast’lerimizi buradan dinleyebilirsiniz.

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.