Alain Delon: “Romy'nin söylediği her şey doğrudur. O sadece yalan söyleyemez.”

Peace Hug

New member
edebiyat Alain delon

“Romy'nin söylediği her şey doğrudur. O sadece yalan söyleyemez.”

Tarih: 8 Nisan 2024| Okuma süresi: 3 dakika

Alain Delon, Romy Schneider'la, 1958, Paris'te

Alain Delon, Romy Schneider'la, 1958, Paris'te

Kaynak: Getty Images aracılığıyla Roger Viollet

Yazarımız aktör Alain Delon'la tanıştığında çok huysuzlaştı: “Bana makaleni göster. Bir sonraki filmde Romy isminin yer alacağını biliyorum.” Ama bu sadece Romy Schneider'la ilgili değildi. “Siklotimik karakter” Delon kendi adına bir şeyi ortaya çıkardı.

e1960'larda “Sissi”den bıkan Romy Schneider'in Paris'e kaçtığı ve her Fransız zevkine ters düşen bir gözyaşı dökücüyle sahnede oynadığı bir dönem olsa gerek. Bu, Shakespeare'in sayısız yetenekli rakiplerinden birinin yazdığı “Yazık O Bir Fahişe” adlı polisiye romanıydı. Bu çok büyük bir başarıydı. Sahne arkasındaki son alkışlardan sonra Romy: “Sonunda gerçekte hiç var olmayan bu aptal küçük şeyden kurtuldum. Yeni bir hayat başlayabilir. Yaşasın!” Son sevgilisi Alain Delon şunları söyledi: “Tek kelimesini anlamıyorum ama Romy'nin söylediği her şey her zaman saf gerçektir. Yalan söyleyemiyor.” İlişkileri, hayatlarının çok önemli bir parçası olan altı yıl sürecek.

ayrıca oku

“Sahip olmadığın şeyi istiyorsun”: Georg Stefan Troller

Delon'dan yeni bir söz alabilmem için yıllar geçmesi gerekiyor; bu kez yıllık dört filminden birini çektiği Boulogne film stüdyosunda. Benim yüzümden öğle yemeğini atladığını hemen bana bildiriyor: “Ama soruların da buna bir katkısı olmalı.” “Alain, sorabilir miyim…” “Mösyö, adınızı bilmiyorum, neden bilmiyorum? benden bahsettiğini mi sanıyorsun?” benimkini arayabilir. Ve bana kağıdını göster. Bir sonraki filmde Romy isminin yer alacağını biliyorum. Sana sadece bir şey söyleyeceğim: Hiç kimseye Romy'ye güldüğüm kadar güldüğümü sanmıyorum. Bu senin için yeterli mi?”

“Mösyö Delon, siz şu anda kesinlikle Fransız sinemasının en başarılı yıldızısınız.” Delon: “Diyelim ki ben ikinciyim.” “Belmondo'nun arkasını mı kastediyorsunuz? Senin ondan başka ne farkın var?” “Belmondo bir komedyen, ben de bir aktörüm.” “Yani bu şu anlama mı geliyor?” “Bu onun karakterlerini oynadığı anlamına geliyor. Ve ben de oyum.” “Yani sen gerçekten bir gangstersin, sürekli çapkınlık falan yapıyorsun, falan mı?” “Görüyorsun, çoğu insan sabahları uykuya daldığı zamanki gibi uyanıyor. Arada bir macera olmasını istiyorum. Sadece hayal edilmiş bir macera olsa bile.” “Mösyö Delon, hayal edilen maceralar kesinlikle en iyi filmleri yapar.” “Şimdi muhtemelen kadınlarla ilgili sözde başarımın neye dayandığını bilmek istersiniz. Size şunu söyleyeyim mösyö: yalnızca kendilerine ve başarılarına derinden inananlar bunu başarabilir. Hayatta ve aşkta.”

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

“Mösyö Delon, düzinelerce kendi filminizin yapımcılığını üstlendiniz, hatta çok büyük bir finansal başarı elde etmesi beklenmeyenleri bile. Mesela Fuller'ın 'Mösyö Klein'ını düşünüyorum. İşgal sırasında yanlışlıkla Yahudi olarak tutuklanan ve kendini toplama kampında bulan zengin bir sanat tüccarını canlandırıyorsunuz. Neden böyle bir filmle ilgilendin?” “Çeşitlilik için diyelim. Yoksa şimdi kendimi göğsüme mi atmamı istiyorsun?”

“Ayrıca dünya boks şampiyonaları ve koşum yarışları da düzenlediler. Sizi yeni girişimlerde bulunmaya iten şey nedir?” “Muhtemelen can sıkıntısı.” “Buna inanmıyorum.” “Mösyö, ne zamandan beri gazetecisiniz? Hatta gazeteci misin? Çünkü bir psikiyatrla görüştüğüm izlenimine kapılmaya başlıyorum.” “İyi bir röportajın sonu böyle olur.” “Ama bunun doruğa ulaşması konusunda en ufak bir arzum yok. Neden beni bunu yapmaya zorlayabileceğini düşünüyorsun? Ve şimdi duracağız, dur! Şimdi nihayet karşınızda kimin oturduğunu anlayın: siklotimik bir karakter.”

1921'de Viyana'da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak doğan Georg Stefan Troller, Paris'te yaşıyor. Bir film yapımcısı ve yazar olarak en önemli eserleri arasında “Paris Journal” ve “Kişisel Açıklama”dakiler de dahil olmak üzere yaklaşık 1.500 röportaj yer alıyor.

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.