Alman Film Ödülü: Altın Lola, Glasner'ın aile draması “Die”a gitti

Peace Hug

New member
Kültür Alman Film Ödülü

Altın Lola, Glasner'ın aile draması “Die”a gidiyor

Tarih: 3 Mayıs 2024| Okuma süresi: 3 dakika

Lola - Alman Film Ödülü 2024 - Gösteri ve Kazananlar Fotoğraflı Görüşmesi

Yönetmen Matthias Glasner “Die” filmiyle Altın Lola'ya layık görüldü

Kaynak: Getty Images/Andreas Rentz

Bu yılın Altın Lola'sı “Die” dizisine gitti. Corinna Harfouch, aynı filmde başrol oyuncusu olarak Alman Film Ödülü'nü kazandı. Holokost'tan sağ kurtulan Margot Friedländer, geceyi itiraz için kullandı.

MAtthias Glasner'ın parçalanmış bir aileyi konu alan draması “Die” Alman Film Ödülü'nde Altın Lola'ya layık görüldü. Alman Film Akademisi bunu Cuma akşamı Berlin'de duyurdu. Üç saatlik film toplam dört ödül kazandı: En iyi film müziğinin (Lorenz Dangel) yanı sıra Corinna Harfouch en iyi kadın oyuncu ödülüne, Hans-Uwe Bauer ise en iyi erkek yardımcı rol ödülüne layık görüldü.

“Ölmek” karmaşık ve her şeyden önce acımasız bir dramadır. Ancak başlığından anlaşıldığının aksine “Ölmek” aslında hayatı tüm yönleriyle anlatan bir film: aşk, keder, kayıp, ölüm ve doğum.

Alman Film Ödülü 2024

Corinna Harfouch, “En İyi Kadın Başrol” ödülüne layık görüldü.

Kaynak: dpa/Sebastian Christoph Gollnow

Alman Film Ödülü 2024

“Öl” filminin ekibi ödül töreninden memnun

Başlangıç noktası demans hastası olan baba Gerd'in (Bauer) ölümüdür. Bu durum Lunies ailesinin üyelerini yeniden birbirleriyle anlaşmaya zorlar. Sevgi, şefkat ve gönül sıcaklığı onlara yabancı kelimelerdir. Ağır hasta annenin (Harfouch) da hayatının sonuna yaklaştığının anlaşılmasıyla durum daha da kötüleşir.

Yönetmen Glasner ödülü alırken sahnede şunları söyledi: “İtiraf etmeliyim ki gerçekten heyecan verici bir akşamdı. Dürüst olmak gerekirse oldukça korktum.” “Die” filmiyle en iyi erkek oyuncu ödülüne aday gösterilen aktör Lars Eidinger, canlı video bağlantısı aracılığıyla tebrik etti.

Adrian Goiginger'in 2. Dünya Savaşı sırasında bir asker ile bir tilki arasındaki tuhaf ilişkiyi konu alan tarihi filmi “The Fox” Lola Gümüş ödülünü kazandı. Aktör Simon Morzé en iyi erkek başrol ödülünü aldı.

Alman Film Ödülü

Simon Morzé “en iyi erkek oyuncu” unvanından memnun

Kaynak: Getty Images/Gerald Matzka

Bronz Lola ise Ayşe Polat'ın kaleme aldığı siyasi gerilim filmi 'Ben Öldüm Winkel'e gitti. Yönetmen aynı zamanda en iyi yönetmenlik ve en iyi senaryo dallarında film ödülünü de kazandı. Avusturyalı Adele Neuhauser, “15 Years” adlı dramayla Lola'yı en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülüne layık gördü.

Alman Film Ödülü sektördeki en önemli ödüllerden biridir. Adaylıklar ve ödüller, yeni projeler için toplamda yaklaşık üç milyon avro değerinde. Para, Kültürden Sorumlu Devlet Bakanı Claudia Roth'un (Yeşiller) evinden geliyor.

ayrıca oku

Berlinale 2024

Ödül töreni için Theatre am Potsdamer Platz'a yaklaşık 1.600 konuk davet edildi. Övgüde bulunanlar arasında yakın zamanda Oscar adayı olan oyuncu Sandra Hülser ve Oscar adayı “Öğretmen Odası” filminin yönetmeni İlker Çatak da vardı.

Geçen yılla karşılaştırıldığında net bir kazanan yoktu. 2023 yılında “Öğretmen Odası” en iyi uzun metrajlı film dalında Altın Lola'nın yanı sıra dört ödül daha kazandı ve Edward Berger'in Oscar'larda dört ödül kazanan savaş karşıtı filmi “Batıda Yeni Bir Şey Yok” hatta ödüle bile layık görüldü. dokuz ödül.

Friedländer: “Sorumluluk sizde”

2024 fahri ödülü sahibi Hanna Schygulla sahnede kayboldu ve hem kahkahalara hem de seyircilerin eğlenmesine neden oldu. Alman Film Akademisi, 80 yaşındaki sanatçıyı Alman sinemasına yaptığı olağanüstü katkılardan dolayı onurlandırdı. Schygulla (“Maria Braun'un Evliliği”) şunları söyledi: “Çok onur verici. Bu kelimeden nefret ediyordum. Ama artık bunun benim için de iyi olduğunu hissediyorum.”

Organizatörler konuşmanın sonunu belirtmek için müzik çaldığında Schygulla sahnede kaldı. Bir ikon olarak kalabalığın arasından sıyrılmayı da sevdiğini söyledi.

Alman Film Ödülü 2024

Holokost mağduru Margot Friedländer

Holokost'tan sağ kurtulan Margot Friedländer, film yapımcılarına acil bir çağrıda bulundu. “14 yıl önce geri döndüğümde şu anda kamuoyunda neler olup bittiğini asla hayal edemezdim. O zamanlar her şey böyle başladı” dedi 102 yaşındaki adam. “Bu odada çok sayıda hikaye anlatıcı var. Böyle bir şeyin bir daha asla yaşanmamasını sağlamak için filmin gücünü kullanma sorumluluğunuz var” dedi.