Anne Adaylarına Yaz Önerileri

jale

Member
Anne Adaylarına Yaz Önerileri
Sıcak yaz ayları, özellikle hamile kadınların hayatını zorlaştırıyor. Hormon değişikliğine bağlı olarak kan dolaşımları zaten hızlanan, vüucut ısıları doğal olarak yükselen anne adaylarının ısınan havalar kabusu oluyor adeta…

Sıcakların gittikçe arttığı bugünlerde uzmanlar hamile kadınların iki kat korunmaları gerektiğini söylüyorlar. Yapılması gerekenler ise çok da zor değil… Anadolu Sağlık Merkezi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ebru Füsun Akbay, hamile olarak yaz aylarını rahat geçirmenin yollarını anlattı. Bu püf noktalara kulak vermekte ise yarar var…
  • Bol sıvı tüketin…
Vücudun yaz aylarında susuz kalmaması çok önemli. Vücudun susuz kalması, rahmin kasılmasına yol açarak erken doğum riskini de artırıyor. Ancak burada kahve, çay ve cola gibi kafein içeren içeceklerden uzak durmak şart. Çünkü bunlar sık sık idrara çıkmaya yol açtıkları için sıvı kaybına neden oluyorlar. Ayrıca gazlı içecekler içerdikleri tuzlar nedeniyle vücuttaki şişkinliği de artırıyor. Günde 8-10 bardak su içmek sıvı ihtiyacını gidermek açısından yeterli. Buzlu, nane ve limonlu içecekler de içilebilir.
  • Güneşten uzak durun…
Özellikle de 11.00 – 16.00 saatleri arasında mecbur kalmadıkça güneşe çıkmayın. Gölgeli ve hafif esen yerleri tercih edin. Hamilelikte doğal olarak artan melatonin hormonuna bağlı olarak cilt kolayca bronzlaşmaya ve lekelenmeye eğilimli olur. Güneşe çıkmadan 20 dakika önce cildinize uygun, güneş ışınlarından koruyucu krem sürmeyi unutmayın.
  • Uzun süre ayakta kalmayın…
Hamileliğin son 3 ayında her 3 kadından birinde ellerde ve özellikle ayaklarda şişme görülüyor. Hava sıcaklığındaki ve nem oranındaki artış ise vücuttaki şişmeyi artırıyor. Uzun süre ayakta kalmak da ayakların şişmesine neden oluyor. Bu nedenle hamileler sık sık oturup, ayaklarını yükseğe kaldırmalı, hatta ayak ve bacak masajı uygulamalı. Ayrıca düzenli olarak yapılan ayak banyosu da ayak ve ayak bileklerindeki şişliklerin inmesine yardım eder. Bu banyolara nane gibi doğal esanslı yağların katılması ayrıca ferahlık verir. Yüzük ve bilezik gibi aksesuarları, parmak ve elleriniz şişmeden çıkarmalısınız. Aksi takdirde kan akımı engellenir.