Anthony Pappano: “Bu ülkede operaya şüpheyle bakılması beni deli ediyor”

Peace Hug

New member
WELT podcast'lerimizi buradan dinleyebilirsiniz

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları da bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

“Eşim ve ben bir süredir takvimde herhangi bir randevu olmamasının, biraz baskı yaratmanın hoş olup olmayacağını merak ediyorduk. Ve eğer bir sabah canımız isterse, hiçbir şey yapmamak ya da kendiliğinden kahvaltı için mahalleye çıkmak nasıl olurdu?” Orkestra şefi Sir Antonio Pappano, Londra'nın merkezindeki eski bir kilisede böyle söylüyor ama bu bir itiraf değil. , ama sadece hayattaki bir aşamanın ifadesi.

Çünkü böyle temel Bazen çok ünlü bir kişinin hayat dilekleri olabilir ve bu, kariyerine tamamen farklı bir yön verebilir. Ya da değil. Bu küçük, arkadaş canlısı, sıradan, her zaman cana yakın insanı tanıyan herkesin biraz daha iyi Tony dediği Pappano, Royal Opera House Covent Garden'da müzik yönetmeni olarak geçirdiği 22 muhteşem yılın ardından başka bir opera yıldızına ulaşabilirdi.

Gustavo Dudamel'in henüz başarısız olduğu Opéra Paris, Münih'teki Bavyera Devlet Operası veya Berlin Devlet Operası gibi, orada İskandinav Wagner mitlerinin kargaşasına harika Akdeniz ses nüanslarıyla kesinlikle karşı koyacağı gibi, onu almak isterdi. Böyle bir şey olmadı çünkü o istemedi.

ayrıca oku

Londra'nın banliyölerine göç eden şarkı öğretmeni anne ve babasının gerçek İtalyanca ismine rağmen Antonio Pappano, 1959'da Epping'de doğmuş bir İngiliz. Üçlü bir mirası uyum içinde taşıyor. Atalarının güneyli şarkıları; Connecticut ve New York'ta piyanist ve her şeyden önce eşlikçi olarak geçirdiği çocukluk ve çıraklık yıllarının yanı sıra İngiltere'deki uzun süredir devam eden yaşam merkezi.

ayrıca oku

Geniş bir gülümsemeyle şöyle diyor: “Bayreuth'ta Daniel Barenboim'in asistanı olarak da olsa, Oslo ve Brüksel'de opera müziği şefi olarak da olsa, elbette defalarca oradan uzaklaştım.” Ve daha da önemlisi, 2005'ten 2023'e kadar Roma'daki Orkestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia'nın baş şefi olarak görev yaptım. Oldukça saygın bir ses öğretmeni ve senfoni mimarı olarak, İtalya'nın biraz uykulu hale gelen geleneksel orkestrasını popüler ve dolayısıyla sık sık turneye çıkan elit bir topluluk haline getirdi.

Ama artık Londra Kraliyet Operası'nda nöbet değişimi söz konusuydu; burada yalnızca İtalyan değil aynı zamanda Alman, Rus, İngiliz yeniden canlandırmalarını ve prömiyerlerini de sahneye çıkardı. Efendi, ayı derisinden bir şapka ve kraliyet kıyafetleri olmadan, ancak büyük bir tantanayla kutlandı. Ve ardından Japonya'nın genel konuk görünümü. Tony Pappano aynı zamanda Birleşik Krallık'taki bir orkestra şefi olarak da son derece popüler çünkü televizyonda düzenli olarak klasik müziği akıllıca ve vurgulu bir şekilde anlatıyor ve yakın zamanda operada geçirdiği zamanın sonundaki anılarını da sunuyor. Oldukça ayık bir şekilde çağrılıyorlar: “Müzikteki Hayatım”; Daha eski bir biyografi “Con Passione”un ilgisini çekti.

ayrıca oku

Sir Antonio Pappano, Londra Senfoni Orkestrası'nın yönetiminde Simon Rattle'ın yerini alacak

Ve Tony Pappano tutkuluydu ve hala da öyle. Az önce, İngiliz kültür politikasının mali otoritesi Sanat Konseyi tarafından yapılan kesintilerden ve imkansızlığından şiddetle şikayet etti: “Her fırsatta kesinti yapıyorlar. İngiliz politikacılar kültürü umursamıyor. Artık okullarda yeterli düzeyde resim ve müzik dersi bile verememektedirler. Ama biz, kurumlardan, bizden sonraki nesillerin de orada olmasını, onları eğitmemizi, eğitmemizi talep ediyoruz. Bu gerçekten bir dayatmadır.”

Pappano, politikacıların en temel eğitim ödevlerini yapmayı çoktan bıraktıklarını ve bunun yerine suçu sanatçılara yüklediklerini söylüyor: “Sanki hepimiz zaten mümkün olan en yüksek düzeyde sanat üretmekle meşgul değilmişiz gibi. Ve bu, kahrolası Brexit nedeniyle bizim için zaten yeterince zorlaştı. Bu ülkede operaya şüpheyle bakılması beni deli ediyor.”

Ama Tony sadıktır. Thames'ten uzaklaşmıyor. Londra bağlarını daha da güçlendirecek. Daha sonra tamamen Bavyera Radyo Senfoni Orkestrası'na yoğunlaşacak olan Sir Simon Rattle'ın halefi olarak, 2024 sonbaharında Covent Garden'ın biraz daha doğusunda bulunan Londra Senfoni Orkestrası'nın (LSO) yönetimini devralacak. Barbican Center'daki orkestranın genel merkezi ve prova odası 2003 yılından bu yana yakındaki St Luke Kilisesi'nde bulunuyor.

Antonio Pappano Londra Senfoni Orkestrasını yönetiyor

Antonio Pappano Londra Senfoni Orkestrasını yönetiyor

Kaynak: Mark Allan

Antonio Pappano'nun LSO patronu olarak sonraki şeflik programını sunduğu basın toplantısı burada sona erdi. Sarhoş olduğu kadar da renkli ve öyle de olmalı. Londra'da orkestralar arasında güçlü bir rekabet var, prova zamanı ve parası az, herkes turnelerden para kazanmak istiyor ama evde çok az hükümet desteğiyle hayatta kalabilmek için reklam jingle'ları ve film müzikleri de kaydetmek zorundalar. Yaklaşan Tony özel yapımlarından ikisi – elbette operalar: Puccini'nin yılında, bu orkestrayla ilk opera olarak – 1997'de kaydettiği, ancak hiçbir zaman canlı performans sergilemediği “La rondine”; ayrıca Londra'da hiç yönetmediği “Salome”. Ve sonra LSO ile Ralph Vaughan Williams'ın birçok müziğini seslendirmek istiyor.

Ayrıca Pappano, Kraliyet Opera Binası'ndan da tamamen kaybolmayacak, “Ben oradaki orkestramı çok seviyorum, onlar da beni seviyorlar.” Barrie Kosky'nin yönettiği yeni “Ring of the Nibelung”un üç sezon boyunca prömiyeri yapılacak hala üç bölümü var. Operada daha deneyimli olan yeni Covent Garden müzik direktörü Çek Jakub Hrůša için bu iyi bir şey mi? Sonra genellikle çok nazik olan Tony birdenbire tek heceli bir ifadeye bürünüyor ve omuz silkiyor. Eski tahtını tamamen terk edemez ve etmek de istemiyor. Opera onun DNA'sında var ve özellikle de ona bağlı müzisyenlerden oluşan bu toplulukta.

Muhtemelen bu yüzden ayrılmıyor, Londralı olmaya devam etmek istiyor. Ve bildiğimiz gibi vokal koçu olan Amerikalı eşi Pamela da bu tür kararlara her zaman müdahil oluyor. Tıpkı akşamları soyunma odası kapısındaki kamu trafiğini nasıl yönlendireceğini ihtiyatlı ama net bir şekilde bildiği gibi – LSO konseri öncesinde, arasında ve sonrasında – öğle yemeğinde Islington bölgesindeki evinde dinleniyordu.

Lüks ses boyama

80'lerin başındaki brütalist Barbican Center'ın bağırsakları uğultu ve telaşla dolu; Sör Tony harika bir bilet satıcısıdır. Bugün bir gösteri programladı: caz yıldızı Wynton Marsalis'in yine popüler olan Alison Balsom'la birlikte trompet konçertosunun prömiyerini. Işıltılı ev pantolonu takımıyla, yalnızca ilk fil seslerini şevkle trompet etmekle kalmıyor, aynı zamanda Maurice André'den Louis Amstrong'a kadar diğer trompetçilere zarif ve eklektik bir şekilde çeşitli selamlar vererek 35 dakikadaki altı hareketi kutluyor.

Ancak Pappano tereyağının ekmeğin içinden alınmasına izin vermiyor. Konserin ikinci yarısında, Maurice Ravel'in eksiksiz “Daphnis et Chloé” balesi, benzersiz bir renk cümbüşüyle ve aynı zamanda lüks bir ses tablosu olarak incelikli, asil bir dinamik palet ve çeşitli şekillerde optimize edilmiş ritimlerle harika pirinç enstrümanları gölgede bırakıyor.

Daha sonra sırılsıklam oluyor, siyah-gri saçlarından ter damlıyor, bol gömleği tıknaz gövdesine yapışıyor. Ancak Anthony Pappano kendi halinde, bitkin ama mutlu. Hızlı gözleri parlıyor, odanın içinde huzursuzca dolaşıyor ama hemen diğer kişiye odaklanıyor: “Bunun gerçekten bu orkestra için iyi bir karar olduğunu düşünüyorum. Çok doğru ve doğal geliyor. Hikayemiz henüz anlatılmadı. Birbirimizi uzun zamandır tanıyoruz ve gerçekten başlamadan önce hala birbirimizin kokusunu alıyoruz. Bu gerçekten sabırsızlıkla beklediğim bir gezi. LSO, Covent Garden orkestrasından çok farklı ama yine de her ikisinde de Londra havası var. Ona daha fazla opera öğreteceğim, bu da esneklik açısından iyi bir şey ve umarım onlar da bana senfonik müzik konusunda çok daha fazlasını öğretirler.”

Enerji paketi Tony yorgun ama son derece mutlu. “Bu gece bunu bir kez daha yaşadım. Seyirciye verdiğim ilgi hemen geri yansıyor. Ve tabii ki hendekte saklanıp oturmak değil, akşamın enerji merkezi olarak görünür olmak güzel. Böylece artık daha görünür hayatım başlıyor” diye gülümsüyor operanın mağara olm'u. Kendisi şu anda 64 yaşında ve şimdiden yeniden başlıyor, hiç de sessiz değil.

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları da bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.