Cannes galibi: “Japonya’da daha fazla bebek kuluçkasına ihtiyacımız var”

Peace Hug

New member
LAnge, Japon sinemasını kahramanlarının şöhretiyle besledi. Sonraki nesiller Kurosawa, Ozu ve Miyazaki’nin gölgelerinden çıkmakta zorlandılar. Hirokazu Kore-eda, en azından “Family Ties” ile Altın Palmiye aldığından beri bunu başardı.

Kore-eda’nın en sevdiği konu normların ötesindeki ailelerdir: “Kimse Bilmiyor” anneleri tarafından terk edilmiş dört çocuk hakkındadır, “Little Sister”da üç kardeş bir üvey kız kardeşleri olduğunu keşfeder ve “Family Ties” onu izler ve daha sonra öğrenir. harmanlanmış bir ailenin üyelerinin hiç akraba olmadığı.

Kore-eda, yeni filmi “Broker”da bunu en uç noktalara taşıyor: Kore’de bir yürümeye başlayan çocuk bir bebek kulübesine atılır, kaçırılır ve çok geçmeden birkaç taraf çocuk üzerinde hak iddia eder. Japonya’nın en önemli film yapımcısıyla kendi ülkesindeki son derece muhafazakar aile kavramı, Kore ile eski sömürge gücü Japonya arasındaki zorlu ilişki ve oyuncuların tek kelimesini anlamadığınızda nasıl film çekileceği hakkında bir söyleşi söyleyerek.

ayrıca oku

DÜNYA: Japon ve Kore filmleri, her ikisi de kendi yollarıyla dünyaca ünlüdür. Ama senin “Broker” dışında neredeyse hiç ortak yapım yok gibi görünüyor.

Hirokazu Koreeda: Bu doğru. Ne yazık ki şunu söylemek gerekiyor: Tırmanılması kolay olmayan bir duvar var. Her şeyden önce, resmi bir engel: Uluslararası ortak yapımlar söz konusu olduğunda, belirli yasal standartlara bağlı kalmak istediğinize söz vermelisiniz. Ancak Japonya, bu standartlarla ilgili anlaşmaları hiçbir zaman onaylamadı. Ve sonra, elbette, uzun süredir gerilimle dolu olan Japon-Kore tarihi var. Yirmi yıl önce ortaklaşa düzenlenen Dünya Kupası gibi başarılı işbirliği örnekleri de var. Ancak bundan sonra, yine siyasi nedenlerle coşku önemli ölçüde azaldı. Ancak kültür açısından Kore ve Japonya her zaman birbirlerini etkilemiştir.

ayrıca oku

Polis Jang (Park Hae-il) Song'u (Tang Wei) sorguya çeker

DÜNYA: Başka bir açıklama önerebilir miyim? Japon filmleri, 20. yüzyılın ortalarından, Kurosawa’dan beri Batı’da popüler olmuştur. Kore filmi, Batı’da 50 yıl sonrasına kadar tanınmadı. Bu dengesizlik de sorunun bir parçası mı?

Kore-eda: Güney Kore’de bir tür aşağılık kompleksi olmuş olabilir, ancak 1990’larda orada demokrasinin zaferiyle her şey değişti. Kore sineması çok şey öğrendi: Fransa’dan endüstrisini korumanın önemi hakkında, Amerika’dan çekim organizasyonu hakkında ve ayrıca Japonya’dan bazıları. Japonya’daki film endüstrisi, yine Kurosawa, Ozu veya Mizoguchi’nin başarıları sayesinde çok rahat bir durumdaydı. Bununla birlikte, son yirmi yılda bu, Japon filmlerinin çok dar görüşlü hale gelmesine ve kendi ülkeleriyle çok ilgilenmesine neden oldu. Bu, her zaman bir avuç Japon yönetmenin davet edildiği uluslararası festivallerde de gözlemlenebilirdi. Ama bu değişmek üzere. Yeni Japon isimleri var. Buna karşılık, Kore sineması yüzyılın başından beri dünyayı fethetti. Belki de şimdi Japonya’nın Kore film endüstrisinden bir şeyler öğrenmesinin zamanı gelmiştir.

DÜNYA: Korece ve Japonca çok farklı dillerdir, İtalyanca ve İspanyolca gibi akrabalıkları yoktur. Koreli oyuncularınızla nasıl iletişim kurdunuz?

Kore-eda: Sadece rollerini nasıl oynadıklarına baktım. Gördüklerim bana onların içine kattıkları duygular, ritim, tempo hakkında çok şey anlattı. Bu yüzden her şeyi anladım – sözleri dışında. Kore’ye sözel olmayan tüm yönleri anlayacağımdan emin olarak gittim. Ayrıca başrol oyuncum Song Kang-ho her sahneden sonra yanıma geldi ve kamera önünde olan bitenin her nüansını anlattı.

DÜNYA: Filminiz bebeklerin yumurtadan çıkmasıyla ilgili. Japonya’da neredeyse hiç olmaması gerektiğini okudum.

Kore-eda: Kumamoto’da tam olarak bir tane var.

ayrıca oku

Yönetmen Bong Joon Ho. © Koch Films

Oscar ödüllü Bong Joon-ho

DÜNYA: Güney Kore’de oldukça yaygındırlar.

Kore-eda: Sebeplerden biri, oradaki kiliseler tarafından, Hristiyan kiliseleri tarafından bakılması olabilir. Daha sonra bebekler için ebeveynler ararlar ve genellikle onları kiliselerinin üyelerine, yani Hıristiyanlara verirler. Şimdi Japonya’da çok fazla Hristiyan yok. Tek bebek kuluçkası bir hastane tarafından yönetiliyor ve o hastane bir Hristiyan hastanesi. Bebek yumurtaları ile inanç arasında bir bağlantı olduğundan şiddetle şüpheleniyorum. Kanımca Japonya’da daha fazla bebek kuluçkasına ihtiyacımız var.

DÜNYA: Batı’da baba/anne/çocuk ailesinin yanı sıra her türden yeni “aile”nin ortaya çıktığını görüyoruz. Siz de yeni ailelerden bahsediyorsunuz, ama benim dediğim gibi “tesadüfi” olanlardan.

Kore-eda: Şöyle ifade edelim: Benim ailem kan bağının ötesine geçiyor, insanlar hiçbir biyolojik bağı olmayan bir topluluk oluşturuyor. Bu tür ilişkiler – örneğin eşcinseller arasında – Japonya’da tanınmaz, önyargının hedefi olurlar. Bu tür evlilikler resmi olarak kaydedilemez. Umarım bu zamanla değişir ve bu yüzden farklı türden “aileler” hakkında filmler yapıyorum.

Kimlik arayışında - sahne kapalı komisyoncu

Kimlik Arayışında – “Broker”dan Sahne

Kaynak: PLAION RESİMLERİ

DÜNYA: Sizce bu yeni aile tipini tanımak için devlet ne yapmalı?

Kore-eda: Cevap benim için zor değil ve sadece eşcinsel ya da lezbiyen olanlar için değil, geleneksel olmayan her tür aile için geçerli: Bu herkes için eşit haklarla ilgili ve eşit haklar aynı zamanda sosyal güvenlik anlamına da geliyor. Meslektaşım Koji Fukada’nın geçen yıl Venedik’te gösterilen Love Life filmini ele alalım. İçinde anneanne, evliliğe bir bebek getiren gelinine, “Bir dahaki sefere kendi çocuklarımıza sarılayım” diyor. çünkü aralarında kan bağı yok. Filmlerimden birinde bir büyükanne benzer bir şey söylüyor. Bu görüş Japonya’da hâlâ yaygın. Yeni zamana adapte edilmelidir. Ama bu zaman alır.

DÜNYA: Bu tartışma başladı mı yoksa filmlerinizle kamuoyunun önünde mi duruyorsunuz?

Kore-eda: Konuya ciddiyetle değil, hafifçe yaklaşmaya çalışıyorum. Benim için her zaman hayatın kendisini kutlamakla ilgili.