Documenta: Organizasyon yapısına ilişkin nihai rapor mevcut

Peace Hug

New member
Kültür Sergi

Antisemitizm skandalının ardından Documenta’ya sunulan nihai rapor

Şu tarihten itibaren: 15 Aralık 2023| Okuma süresi: 3 dakika

Documenta Fifteen'de sergilenen öğelerden biri, Endonezyalı sanatçı topluluğu Taring Padi'nin çeşitli Yahudi karşıtı motifleri gösteren bu büyük tablosuydu.

Documenta Fifteen’de sergilenen öğelerden biri, Endonezyalı sanatçı topluluğu Taring Padi’nin çeşitli Yahudi karşıtı motifleri gösteren bu büyük tablosuydu.

Kaynak: resim ittifakı/dpa/Uwe Zucchi

WELT podcast’lerimizi buradan dinleyebilirsiniz

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Denetleme kurulu, Documenta Fifteen’deki Yahudi düşmanlığı skandalıyla ilgilenmek için harici bir soruşturma başlattı. Artık öneriler var. Diğer hususların yanı sıra iki davranış kuralının uygulanması gerekmektedir.

NDocumenta Fifteen’deki anti-Semitizm olaylarının ardından, örgütsel gelişime yönelik 22 öneri içeren bir nihai rapor artık mevcut. Documenta ve Museum Fridericianum gGmbH, 46 sayfalık makaleyi Cuma günü yayınladı. Dizinin denetim kurulu, soruşturmayı yürütmek üzere yönetim danışmanlığı Metrum’u görevlendirdi.

Geçen yılki Documenta Fifteen, anti-Semitizm skandalının gölgesinde kalmıştı. Ayrıca 2027’de çıkacak Documenta hakkında da son zamanlarda bir heyecan yaşandı. Serginin 16. edisyonu için araştırma komitesinin bir üyesine yönelik antisemitizm iddialarının yenilenmesi üzerine, bu üye ve daha sonra tüm araştırma komitesi istifa etti. Documenta, Venedik Bienali ile birlikte çağdaş sanatın en önemli sergisi olarak kabul ediliyor.

Documenta gGmbH’nin duyurduğu gibi tavsiyeler yönetim yapısının yanı sıra süreç ve organizasyonel organizasyonla da ilgilidir. “Örgütsel gelişimin amacı, antisemitizme ve gruba özgü insan düşmanlığının diğer biçimlerine karşı etkili önlemler alırken, sanatsal özgürlüğü tam olarak korumak ve ayrıca kar amacı gütmeyen Documenta ve Museum Fridericianum GmbH’nin krize dayanıklılığını ve gelecekteki yaşayabilirliğini arttırmaktır.” o dedi.

ayrıca oku

Filistin'le dayanışmanın göstergesi kanlı eller

Denetim kurulu başkanı Kassel belediye başkanı Sven Schoeller (Yeşiller), Documenta Fifteen’deki olayların, dünyanın en önemli çağdaş sanat sergisinin organizasyonunun, durumu yeterince ele alacak uygun araçlara, yapılara ve prosedürlere sahip olmadığını gösterdiğini söyledi. yüksek sesle Uyarı. Gösterinin geleceği açısından kaybedilen güvenin yeniden kazanılması büyük önem taşıyor.

Documenta’nın sorumlu komiteleri bu nedenle “mütevelli heyeti ve sanatçılar için sanatsal özgürlüğü garanti eden ve aynı zamanda anti-madde karşıtı mücadele için etkili önlemler uygulayan gelecekteki sergiler için net kurumsal çerçeve koşullarının oluşturulmasını sağlamaya büyük özen göstereceklerdir.” Semitizm: “Nihai rapor bunun için mükemmel bir temel sağlıyor.

Federal hükümetin denetim kurulunda oy hakkı olmalı

Schoeller, “Documenta komiteleri kurumsal soruşturmanın tavsiyelerine nihayet karar verir vermez, sanat yönetmeni bulma süreci yeniden başlatılacak” dedi. Bunun 2024 yılının ilk çeyreği için planlanması planlanıyor.

ayrıca oku

“Bağlama göre değişir”: Claudine Gay (Harvard) ve Liz Magill (Pennsylvania)

Tavsiyeler arasında, arama komitesinin gerekli düzenlemelerle sürdürülmesi ve insan onurunun ve sanatsal özgürlüğün korunmasını sağlamayı amaçlayan iki davranış kuralının uygulanması yer alıyor. Raporun yazarları ayrıca denetim kurulunun ana izleme organı olarak vurgulanmasını ve aynı zamanda üye sayısının dokuzdan beşe düşürülmesini tavsiye ediyor. Federal hükümetin komitede oy verme koltuğu olması gerekir. Tekliflere göre hissedar olmaması gerekiyor. Geçen yıl yaşanan Yahudi düşmanlığı skandalının ardından buna benzer talepler ortaya çıktı.

Federal hükümet şu anda denetim kurulunda temsil edilmiyor. Federal Kültür Vakfı 2018’de komiteden çekildi ancak gösteriye 3,5 milyon euroyla destek vermeye devam ediyor.

Nihai raporda, “Tavsiyelere göre, gGmbH’nin kurumsal yapısının değişmeden kalması gerekiyor: yüzde 50’si Kassel şehri ve yüzde 50’si Hesse eyaleti”. Mevcut bilgilere göre, yüksek siyasi ve idari engeller göz önüne alındığında haklı gösterilecek olan federal ortak sponsorluğa açık ve güçlü bir ihtiyaç yoktur.

ayrıca oku

“Kendime mesafe koyuyorum”: Sharon Dodua Otoo

Yönetim danışmanlığı aynı zamanda bilimsel bir danışma kurulu oluşturulmasını da tavsiye ediyor. Bu nedenle sanat ve küratörlük alanından altı veya dokuz kişiden oluşmalı, yönetime ve denetim kuruluna tavsiyelerde bulunmalı ve denetim kurulunda oy haklarıyla temsil edilmelidir. Federal hükümet komitenin başkanını atamalıdır.

“Serginin yönetimi ve sanatsal yönetimi arasında açık ve bağlayıcı bir görev bölümü”, gGmbH’nin yeni ve açık bir organizasyon şemasının geliştirilmesi ve “yönetim, sanatsal yönetimden oluşan sözde “yönetim kurulunun” açık bir tanımı” yönetim ve ikinci yönetim kademesindeki üyelere de tavsiye edilir”.

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.