Donald Sutherland 88 yaşında öldü: “İyi yaşanmış bir hayat”

Peace Hug

New member
Kültür Kanadalı aktör

“İyi yaşanmış bir hayat” – Donald Sutherland 88 yaşında öldü

Şu an: 08:14| Okuma süresi: 3 dakika

Donald Sutherland 88 yaşında hayatını kaybetti

Kanadalı aktör Donald Sutherland, 88 yaşında Miami'de hayatını kaybetti. Oğlu Kiefer Sutherland, Hollywood yıldızı hakkında şunları söyledi: “Yaptığı işi sevdi ve sevdiği şeyi yaptı. Daha fazlasını isteyemezsin.”

WELT podcast'lerimizi buradan dinleyebilirsiniz

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir; çünkü gömülü içeriğin sağlayıcıları, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak bu izni gerektirir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Kanadalı aktör Donald Sutherland 88 yaşında Miami'de hayatını kaybetti. Oğlu Kiefer Sutherland şöyle yazıyor: “Yaptığını sevdi ve sevdiği şeyi yaptı. Daha fazlasını isteyemezsin.”

BDonald Sutherland, yaşlılığında, kar beyazı saçlarına rağmen hâlâ genç izleyicilere ilham verebiliyordu. Açlık Oyunları'nın gişe rekorları kıran dizisindeki acımasız Başkan Snow rolünde Kanadalı sinema yıldızı, Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson ve Liam Hemsworth gibi çok daha genç meslektaşlarıyla birlikte karşımıza çıktı.

2012 yılından bu yana dört “Panem” filminde diktatör gibi yöneten siyasetçiyi canlandırdı. Perşembe günü Sutherland Miami'de 88 yaşında “uzun bir hastalıktan sonra” öldü.

“Size babam Donald Sutherland'ın öldüğünü üzüntüyle söylüyorum. Kişisel olarak sinema tarihinin en önemli oyuncularından biri olduğunu düşünüyorum. İyi, kötü ya da çirkin hiçbir rolden asla korkmadım. Yaptığı işi sevdi ve sevdiği şeyi yaptı, daha fazlasını isteyemezsiniz. İyi yaşanmış bir hayat” diye yazdı oğlu aktör Kiefer Sutherland Instagram'da.

2019'da Donald Sutherland

Kaynak: AFP/JEFF PACHOUD

Açlık Oyunları'nda gençlerin birbirlerini öldürmeleri için bir arenaya gönderildiği karanlık fantazi destanı “Panem”in ana motifleri güç ve isyandır. Ultra liberal Kanadalı da rolüyle bir şeyler başarmak istiyordu. “Gençlerin bundan mutlaka siyasete dahil olmaları gerektiğini öğrenmelerini umuyorum. Sutherland, 2015'teki Berlin galasında Alman Basın Ajansı'na şunları söyledi: Kendi kendilerini organize etmeleri gerekiyor.

Burada Twitter'dan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir; çünkü gömülü içeriğin sağlayıcıları, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak bu izni gerektirir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

İki metrelik adam sözünü hiç esirgemedi. 2019 yılında İspanya'nın kuzeyindeki San Sebastián'daki film festivalinde hayatının çalışmalarından dolayı onur ödülü aldığında, politikacıların iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik “saçma” tavırlarından şikayetçiydi: “Çocuklarım var, torunlarım var, Onlara bıraktığım dünya onların yaşayamayacağı bir dünya.”

ayrıca oku

Beş çocuk babası olan baba, 1960'lardan bu yana 150'den fazla film ve TV yapımında rol aldı. Çok yönlülüğü sayesinde neredeyse hiçbir türü kaçırmadı. Savaş klasiği “The Dirty Dozen” (1967) onun ilk uluslararası başarısıydı. Bir başka hit ise Robert Altman'ın askeri hicvisi “MASH” ile geldi. 1971 yılında Alan Pakula'nın psikolojik gerilim filmi “Klute”da Jane Fonda'yla birlikte özel dedektif olarak parladı.

ayrıca oku

Şarkıcı ve televizyon sunucusu Stefanie Hertel, babası Eberhard Hertel ile birlikte.

Nicolas Roeg'in korku filmi “When the Gondol Wear Mourning” (1973) filmindeki aşk sahnesiyle manşetlere çıktı. Sutherland ve Julie Christie, ölen kızlarının yasını tutan evli çiftleri canlandırdı. Filmdeki efsanevi bir seks sahnesinin birçok kişi tarafından gerçek olduğuna inanılıyordu; bu, Sutherland ve diğerlerinin her zaman reddettiği bir şeydi.

DOSYA: Aktör Donald Sutherland 88 Yaşında Öldü

1967'de Donald Sutherland The Dirty Dozen'da rol aldı.

Kaynak: Getty Images/Ekran Arşivleri

DOSYA: Aktör Donald Sutherland 88 Yaşında Öldü

1989, oğlu Kiefer ile Oscar'larda

Kaynak: Getty Images/Bob Riha Jr.

“1900” adlı dramada Federico Fellini onu “Casanova”, Bertolucci ise faşist toprak sahibi Attila yaptı. Robert Redford, ilk yönetmenlik denemesi olan “A Normal Family” için onu kamera karşısına çıkardı. Suç gerilim filmi “İtalyan İşi – Milyonların Avı”nda Charlize Theron'la birlikte kasaları kırdı. Claude Chabrol, Louis Malle, Ken Russell, John Schlesinger ve Werner Herzog gibi efsanevi yönetmenler de dahil olmak üzere herkes Sutherland'la çalışmak istiyordu.

Sutherland, “Hollywood hakkında hiçbir şey bilmiyorum” dedi. “Sadece çalışıyorum”

Ancak kendisini bir Hollywood yıldızı olarak görmüyordu. Sutherland, 2019 sonbaharında San Sebastián'da onurlandırıldığında “Hollywood hakkında hiçbir şey bilmiyorum” dedi. “Sadece çalışıyorum.” Üçüncü eşi Francine Racette ile birlikte, doğduğu yer olan Kanada'daki Kaliforniya film metropolünden uzakta, Quebec eyaletinin doğusunda yaşıyordu.

Hollywood'da 2011 yılında Şöhret Kaldırımı'nda oğlu Kiefer'in plaketinin hemen yanında bir yıldızla ölümsüzleştirildi. Ancak en büyük ödül olan yarışmadaki Oscar ona verilmedi. Birçok olağanüstü rolüne rağmen hiçbir zaman Oscar'a aday gösterilmedi. 2017 yılında Film Akademisi nihayet onu hayatının eseri nedeniyle fahri Oscar'la onurlandırdı.

Uzun kariyerine dönüp baktığında, San Sebastian'da Sutherland'e favori filmi olup olmadığı soruldu. Beş çocuk babası, en sevdiği çocuğun olup olmadığını söyleyemediğini söyleyerek yanıt verdi. “Favorim yok. Herkesle yakın ilişkilerim var” dedi diplomatik bir tavırla. Kısa bir aradan sonra ekledi: “Fakat Fellini ile çalışmaktan gerçekten keyif aldım.”