Duygu müzisyeni: Mandolinle nasıl aşk koçu olunur?

Peace Hug

New member
DDaire, Berlin-Mitte'de gizli fakat kolayca erişilebilen bir caddede yer almaktadır. Arka bahçe, oldukça yüksekte. Dışarısı zaten aydınlık ama Berlin kışında güneş ışığı nadirdir. Ve Berlin odasında da pırıl pırıl parlıyor. Çok sayıda cam vazo ve bazı kuru otlar, dallar ve deve dikenleri var. Beyaz duvarlara ilginç gölgeler düşürüyorlar.

Fotoğrafçı çok heyecanlı. Evin sahibi kahve yapıyor, yalnız. Karısı, Barenboim-Said Akademisi'nde profesör olarak çalışıyor, on yaşındaki oğulları okula gidiyor ve biz de bekçi köpeği gibi davranarak onun beyaz yün topunun yanından hızla geçtik. Avi Avital rahat bir nefes alıyor: Sabahı neredeyse tek başına geçiriyor.

Avi Avital Vivaldi'yi canlandırıyor

Burada YouTube'dan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

45 yaşındaki oyuncu “Benim de buna ihtiyacım var” diyor ve gülüyor. Çünkü Avital, sürekli dönen ve en yüksek hızda dönen bir müzik tokmağı gibi bir şey. Mandolin optimizasyonunun küresel sorumluluğunun onun çok güçlü omuzlarında olması buna şaşmamalı. Elbette bu tanıdık ama egzotik enstrümanın başka önemli oyuncuları da var. Ancak İsrailli, bu karıncalanma, hoş ve sıcak sesi, kendisinden önceki hiçbir şeye benzemeyen bir şekilde klasik müziğe getirdi.

Barok döneme ait birkaç mandolin konçertosu var, özellikle Vivaldi'ninkiler. Sonuçta Mozart sizin için en muhteşem opera görünümünü hazırlıyor: “Don Giovanni”, ikinci perde, “Deh, vieni a la finestra”. Daha önce sadece telaşlı bir Arietta'ya sahip olan ve daha sonra artık solo şarkıları olmayan ebedi baştan çıkarıcı, hala odada olan ve onu baştan çıkaran Donna Elvira'nın (kılık değiştirmiş metresi olan) sözde hizmetçisine melodik bir şekilde serenat yapmak için halk enstrümanını eline alıyor. .

“Bunlar, Kuzey İtalya'nın her yerindeki opera orkestrası çukurlarında belirli bir süre çaldığım ve neredeyse çalışmalarımı finanse eden çok özel iki buçuk dakika. Çünkü inanın bana, bu Mozart orada çok popüler.” Bu kadar çok aşk dolu, hoş ve yüklü aşk şarkılarından sonra Avital'in kendisi de bir baştan çıkarma koçu sayılabilir.

ayrıca oku

Fikir Yılın Enstrümanı

Avi Avital resmi olarak kendisini “mandolinin elçisi” olarak adlandırabilir, 2023'te “Yılın Enstrümanı” ilan edildi ve şimdi onu tuba takip ediyor. Onun yüzünden miydi? “Bilmiyorum, ben de şaşırdım ama tabii ki küçük çocuğumu biraz daha tanıtma fırsatını değerlendirdim.”

Bunu çok iyi yapabilir. En sevdiği mandolin, siyah, çizik ve çok aşınmış, şu anda kucağında duruyor. “Aslında özel bir şey değil. Şans eseri, mandolinler kemanların yeteneklerine yaklaşmıyor ancak öznel olarak onlarla uyumlu bir şeyler var. Ve eğer onu kaybedersem, hayır, onun bir adı, hatta lakabı bile yok, o zaman bu benim için Stradivarius'un kaybı gibi bir trajedi olurdu. Maddi olarak değil, duygusal olarak.”

İsrailli duygusal bir müzisyen. Konser salonu için pek de sessiz olmayan, metal telleri ve onlara çarpan mızrapıyla enstrümanından en iyi şekilde yararlanmak istiyor. “Evet bir halk çalgısı ama aynı zamanda zarif ve sade de olabiliyor. Bu tamamen çalma ve tavır meselesi.” Her halükarda, ona çeşitli duruşları öğretti ve ondan sanıldığından çok daha fazla tını çıkardı; örneğin mandoline çeşitli Vivaldi keman konçertolarını emanet eden son albümünde olduğu gibi.

100 eser sipariş edildi

Avital'in en küçük bebeği elbette kendi oluşumu olan ve farklı türleri, kültürleri ve müzik dünyalarını ölçmek ve birleştirmek amacıyla Berlin'deki Boulez Saal'da birlikte sahne aldığı Among Worlds Ensemble'dır: “İlk yıl Avrupa'nın klasik ve folklorik müziğini inceledik. İber Yarımadası, Karadeniz ve İtalya'dan.”

Şu anda “beni seçen, tam tersi değil” enstrümanı için 100'den fazla solo eser sipariş etti. Bunlar arasında Anna Clyne, Jennifer Higdon, Avner Dorman, David Bruce ve Giovanni Sollima'nın orkestra konserleri yer alıyor. Samimi, kendiliğinden ortaya çıkan, gizlenmemiş duyguları, dost canlısı ama asla sevimli olmayan karizmasıyla Avi Avital, müzik yapan birçok ortağı ve aynı zamanda çok sayıda hayranı arasında çok popüler.

Hâlâ şaşkın, daha da çok gülüyor, siyah gözleri daha da koyu parlıyor. Ve dört çift telinin üzerinde derin bir konsantrasyonla asılı kaldığında ondan yayılan büyülü aurayı zaten anlayabilirsiniz. En karmaşık alanlarda bile parlıyor. “Ve benim düzenlemelerim kolay değil,” diye homurdandı.

Burada YouTube'dan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Küçük adamın kemanı olarak mandolin eskidir ancak nadiren ciddiye alınır. Onu folklorda ve bluegrass'ta duyarsınız, çok mütevazıydı. Klasik müzikte çeşitlilik sağladığı gibi, barok oda müziğinde de yerli bir çalgı olarak gelişmiştir. 20. yüzyılda Yeni Müzik bestecileri arasında yeniden popüler hale geldi ve ilk kez Gustav Mahler'le, özellikle de “Lied von der Erde”de fark edildi.

Avi Avital bununla hiç ilgilenmedi. İtalya'daki solo kariyeri zaten bunun için fazla ilerlemişti. Ve ondan önce, İsrail'in kuruluş yıllarında önemli bir rol oynayan Avrupa mandolin orkestralarının geç bir koluydu: çünkü kulağa Avrupalı gibi geliyorlardı ama pek çok kişi için klasik orkestra sesi gibi herhangi bir kötü Nazi anısıyla bağlantılı değillerdi. Holokost'tan sağ kurtulanlardan.

Ve müziğe tamamen yabancı ebeveynleri olmasına rağmen umutsuzca bir şekilde hareket etme, öğrenme ve oynama dürtüsünü yaşamak isteyen küçük Avi, kendini aynı zamanda mandolin öğreten komşu bir keman öğretmeniyle Be'er Sheva'da buldu. Böylece aslında çocukça bir dikkat dağıtıcı şey olan şey hızla büyüdü. Ona bunun için zaman tanıyan konservatuar ve askerlik, kâr etmenin yolunu açtı. Ama şu da açıktı: “İtalya'ya gitmem lazım”. Orada hâlâ önemli bir mandolin beşiği çalıyor.

Öğretmen olmak istemedi

Avi Avital, Conservatorio Cesare Pollini di Padova'daki müzik eğitimini tamamlamak ve tamamlamak için Milano'ya taşındı. “Fakat burada bir noktada bir sınırın olduğunu fark ettim; küçük opera performanslarının ve kiliselerde kendi kendine organize edilen konserlerin ötesine geçmiyordu.” Ne de olsa mükemmel İtalyanca pişirmeyi Milano'da öğrenmişti.

“Fakat ben mandolin öğretmeni olmak istemedim; benim için enstrümanın hala yeterince yararlanılmamış bir potansiyeli vardı. Berlin'e gitmem gerektiği benim için açıktı. Orada çok sayıda arkadaş vardı ve müzik sektörünün çeşitli kolları burada bir araya geliyor.” Yetenekli menajeri de Spree'de çalışıyor.

Evet, Deutsche Grammophon da onunla ilgileniyordu ama ilk başta onu nasıl kullanacaklarına dair hiçbir fikirleri yoktu. Ancak Avi Avital bunu biliyordu: “Mandolinin özellikle bu birinci sınıf sınıfta parlayabildiğini göstermek için en başından beri Bach'ı kaydetmek istedim; sonuçta Bach, kendi müziğini ve diğerlerinin müziğini çok çeşitli enstrümanlar için sürekli olarak uyarladı. . Hiç de zor olmadı.”

ayrıca oku

Avi Avital

Elbette Avital tüm birikimini bir orkestrayla birlikte demo kasetine harcamak zorunda kaldı. Sesli gösteri ikna ediciydi. Bach albümü 2012'de piyasaya çıktı ve bir yıl önce Grammy'ye aday gösterilen ilk mandolinist oldu. Şu anda altı yayın daha eklenmiştir. Avi Avital'in mandolinine olan açlık kesintisiz görünüyor. “Bugün alışılmadık, sakin bir gün. Sadece faturalandırma ve ofis işleri yapmam gerekiyor.

Her şeyden önce Avi Avital, piyanist, klavsenci, çellist, akordeoncu, kontrtenor, kuklacılar, yaylı çalgılar dörtlüsü, klezmer topluluğu ve çeşitli orkestralarla yorulmadan seyahat ediyor. Avi Avital, 25 Şubat'ta bir kez daha Il Giardino Armonico'dan arkadaşları ve patronları Giovanni Antonini ile Berlin Oda Müziği Salonu'nda tüm hafta sonu boyunca barok müzikle dolu bir konser verecek.

“Maalesef bugün her şey farklı”

Genel olarak Filarmoni onun Berlin'deki ikinci oturma odası gibi bir şey: “Burada kısıtlama olmadan pratik yapabiliyorum, müzisyenler arasında pek çok arkadaşım var ve orkestra provalarında oturmaktan keyif alıyorum. Bu bana her zaman ilham veriyor.”

Ailesi Berlin'e taşınmaya nasıl karar verdi? “O zamanlar çok iyiydi, kimsenin endişesi yoktu. Ne yazık ki bugün işler farklı. Son birkaç ayda, mutlu sanatçı diasporamdaki hayatım değişti.”

Şimdi Avi Avital bir an sessiz kalıyor, kendini dinliyor, yutkunuyor. Perdesiz pencereden Berlin güneşi daha da parlak parlasa da, siyah gözleri bir kez daha daha da siyahlaşmış gibi görünüyor.