Ekran süresi: Her şeye rağmen neden çocuklarımı akıllı telefonlardan yasaklamak istemiyorum?

Peace Hug

New member
BENRadyoda bir bilim programını dinlerken mutfakta TikTok'tan aldığım bir tarifi hazırlıyordum. Saarbrücken psikanalisti ve duygulanım araştırmacısı Rainer Krause, erken çocukluk gelişimi için annenin gülümsemesinin öneminden bahsetti; bu, bebeklere duygusal bir yuva, güvenlik ve dünyaya güven verir. Ve sonra bunun bir süredir daha da zorlaştığını söyledi. Çünkü anneler giderek bebeklerinin yüzleri yerine cep telefonlarına bakıyor.

İşte yine oradaydılar: Önce nasıl yaşadığımıza dair çaresiz bir umutsuzluk, ardından da hemen bir şeyler yapma konusundaki çaresiz dürtü. Örneğin restoranlarda, sokaklarda, parklarda cep telefonu toplamak, kimsenin sürekli çevrimiçi olmamaya dayanamadığı yerler. Ekranlar yerine birbirinizin yüzüne bakabilir misiniz? Mesaj alıp almadığınızı görmek için birkaç saniyede bir kontrol etmiyor musunuz? Ne kadar bağımlı olduğunun farkında değil misin?

Ama elbette kendi cep telefonumdan vazgeçmezdim çünkü akıllı kullanıyorum. Üzücü gerçek şu ki, çocuklarım oradayken bile sürekli ekrana yapışık kalıyorum ve bazen YouTube izleyip izleyemeyeceklerini sorduklarında mutlu oluyorum. Çünkü bu bana ekran aktivitelerim için daha fazla “ben” zamanı sağlıyor.

Endişeliyiz ebeveynler

Pek çok insan benim gibi görünüyor. Biz ebeveynleri endişelendiriyoruz. Çocuklara cep telefonunu ne zaman verebileceğimizi, bunu erken yaparsak ne kadar suçlu olacağımızı hep vicdan azabıyla düşünürüz. Her yıl cep telefonlarının, çocukluk döneminin ve sosyal ağların medyalaştırılmasının tehlikeleri konusunda uyarıda bulunan en az bir çok satan kitap yayınlanıyor: izolasyon, zorbalık, zayıf konsantrasyon, öğrenme bozuklukları, çok az egzersiz ve çok az uyku. Ya da yetişkin erkekler, 14 yaşındaki kızlara internette çıplak fotoğraf çekmek için kolayca ulaşabiliyor. Veya 16 yaşındakiler Instagram'da beğeni alan bir vücuda sahip olmak istedikleri için yeme bozuklukları geliştiriyorlar.

ayrıca oku

Tüm bunların ne kadar tehlikeli, pervasız ve sonuç odaklı olduğunu bize gösteren kişi Amerikalı psikolog Jonathan Haidt'tir. Ancak yazdığı kitabı kendisinden önce birçok kişi yazmıştır. Fransa, Hollanda, İngiltere gibi bazı ülkelerde ilkokul öğrencilerine cep telefonu yasağı getiriliyor, birçok ülkede ise bu konu tartışılıyor. New York, sosyal ağ operatörlerini artık çocukları ve gençleri bağımlı hale getirmeyecek şekilde algoritmalarını değiştirmeye zorlayacak bir yasa çıkarmak istiyor.

Halk sağlığı sözcüsü Amerikan Genel Cerrahi Uzmanı, tıpkı sigara paketlerinin sigara içmenin akciğer kanseri ve iktidarsızlığa yol açtığını söylemesi gibi, sosyal medyada bunların tehlikeleri hakkında uyarıların ortaya çıktığını öne sürdü. Yeşiller'in aksine bir “yasak partisi” olmak istemeyen CDU, bir görüş belgesinde ilkokullarda cep telefonlarının yasaklanması çağrısında bulunuyor (ancak buna federal eyaletlerin karar vermesi ve uygulaması gerekecek). Şimdi Sahra Wagenknecht ittifakı da konuyu ele aldı ve yaklaşan eyalet seçimlerine yönelik programlarında ilkokullarda akıllı telefon ve tabletlerin yasaklanması çağrısında bulundu.

Her şey yeni mi? Her şey kötü mü?

Yakın zamana kadar, dünyaya yeni bir teknoloji geldiğinde yaşlı insanları etkileyen şeyin sadece alarmizm olduğunu sanıyordum. Walkman; televizyon; El yazısının yerini bilgisayarda yazmak: teknoloji öncesi zamanlarda mastürbasyon kadar tehlikeli, kötü ve beyin için yıkıcı olan her şey.

Geçmişte çocuklar ve gençler de aynı derecede yalnız ve depresif değil miydi (o zamanlar yetişkinlerin zihinsel sağlıkları konusunda daha az endişe duymaları dışında)? Insta'da vücutlarını utandıran yorumlar olmadığında zaten zorbalığa uğramamışlar mıydı? İnternetin, cep telefonlarının ve sosyal medyanın ergenlere neler yaptığı konusunda aklınızı başınızdan alan her araştırmaya karşılık, bir o kadar da ciddi görünen karşıt çalışmalar da var. Ve nedenselliklerin mi yoksa sadece korelasyonların mı tartışıldığına daha fazla dikkat ettiğinizde, çağdaş yaşam dünyalarının kınanmasının (ve aynı zamanda savunulmasının) bazen hile yapmaya çok da yakın olmadığı fikrine kapılıyorsunuz.

Ayrıca birçok ergen için akıllı telefona sahip olmanın ve çevrimiçi olmanın ne kadar yararlı ve yararlı olduğu da aklınıza geliyor. Her zaman yanlarında arkadaşları vardır. Başka dünya görüşlerini tanırsınız. Ebeveynleriyle her zaman yalnız değiller. Bütün bunlar aynı zamanda bir acil çıkıştır, hayata dayanmanın, sebat etmenin bir vesilesidir.

Ne yapabilirsin

Ama elbette bu, benim gibi bir ukalanın yargılamaktan kaçındığı ve her zaman tembellikten başka bir şey olmayan bir liberalliği kendi kendine kanıtladığı bir tutumdur. Tartışma olduğunu düşündüğüm şeyi yaparken, kıyametçiler kadar ben de anekdotsal kanıtlara güveniyorum. Bana tamamen bağımlı olan, hiç uyumayan, motor becerileri ve öğrenme gelişimi bozulmuş akıllı telefon zombilerinden bahsediyorlar. Onlara okuldan A alan, dilek kipini çoğu yetişkinden daha doğru kullanan, çok arkadaşı olan, gerçek kitaplar okuyan, spor yapmaya gönüllü olan çocuklarımı anlatabilirdim. Her ne kadar atılmış cep telefonlarımızı SIM kartları olmadan nispeten erken almış olsalar ve gençlik yardım dairesi beni dava edebilecek kadar çok medya zamanına sahip olsalar da.

ayrıca oku

Erkek genç yatakta yüzüstü yatıyor ve cep telefonuna bakıyor

Benim saflığımın, cep telefonunu şeytanlaştıranların güvenliği, platform operatörlerinin kullanıcılarla sorumlu bir şekilde ilgilenmek için mümkün olan her türlü çabayı göstereceklerine dair samimi açıklamaları veya eğitim politikacılarının okul performansının kötü olduğu inancı kadar boşluklarla dolu olduğu açık. Cep telefonları en azından ilkokul sonuna kadar yasaklansa daha iyi olur. Yapabilirsin, buna karşı bir şey yok, çok mantıklı. Ama bu dünyayı daha iyi hale getirmiyor. Daha sonra çocuklar okuldan sonra sadece izliyorlar. Ve eğer ebeveynleri çok kontrolcüyse gizlice.

Maalesef çocukların akıllı telefon istismarıyla daha kolay başa çıkmalarına yardımcı olabilecek yalnızca iki önlem var. Birincisi: Sosyal medyayı nihayet bu kadar çok para harcamayı bırakmaya zorlamak ve kullanıcıları sürekli kaydırmaya yönlendirmek için tasarımcı dehası kullanmak (her ne kadar bu onların iş modelini mahvedecek olsa da). İkincisi: Ebeveynler çocuklarına cep telefonu ekranlarındakilerden daha iyi bir şey sunuyorlar. Örneğin, onlara duygusal bir yuva, güvenlik ve dünyada güven veren daha sık bir gülümseme.