Ekran Video Kaydı Nasıl Alınır ?

Hazbiye

Global Mod
Global Mod
Ekran Video Kaydı Nasıl Alınır?

Günümüzde, ekran video kaydı almak hem eğitim amaçlı hem de diğer birçok amaç için oldukça yaygın hale gelmiştir. İster bir oyun oynarken, ister bir sunum hazırlarken veya bir bilgisayar programını öğrenirken olsun, ekran video kaydı almak oldukça kullanışlı bir araçtır. İşte adım adım ekran video kaydı almanın yolları:

1. Doğru Araçları Edinin

İlk adım olarak, ekran video kaydı almak için doğru araçlara ihtiyacınız vardır. Bu iş için birçok ücretsiz veya ücretli yazılım bulunmaktadır. Özellikle popüler olanlardan biri olan OBS Studio, hem profesyonel kullanıcılar hem de amatörler için geniş bir özellik yelpazesi sunar. Diğer popüler seçenekler arasında Camtasia, Bandicam ve Screencast-O-Matic bulunmaktadır. Bu araçları inceleyerek ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçebilirsiniz.

2. Ayarları Yapın

Seçtiğiniz ekran kayıt yazılımını indirdikten ve yükledikten sonra, doğru ayarları yapmak önemlidir. Bu ayarlar genellikle çözünürlük, kare hızı, ses kaynağı gibi faktörleri içerir. Ekran boyutunuza, kaydettiğiniz içeriğe ve sistem özelliklerinize bağlı olarak bu ayarları değiştirebilirsiniz. Genellikle, 1080p çözünürlük ve 30 FPS (kare/saniye) kayıt yapmak standart kabul edilir.

3. Kayıt Alanını Belirleyin

Ekran kaydı sırasında hangi alanın kaydedileceğini belirlemek önemlidir. Tüm ekranı kaydetmek isteyebilirsiniz veya belirli bir pencere veya uygulama alanını kaydetmek isteyebilirsiniz. Bu, seçtiğiniz yazılıma bağlı olarak değişir. Genellikle, kayıt alanını seçmek için bir seçenek sunulur ve istediğiniz alanı seçebilirsiniz.

4. Ses Kaynağını Belirleyin

Bir videoya ses eklemek istiyorsanız, ses kaynağını belirlemeniz gerekir. Bu, genellikle mikrofonunuzu veya sistem sesini içerir. Mikrofonunuzu kullanarak sesli açıklamalar ekleyebilir veya sistem sesini kaydederek, o anda çalan müziği veya efektleri yakalayabilirsiniz. Bazı yazılımlar, ses kaynağını ayarlamanızı kolaylaştıran özellikler sunar.

5. Kaydı Başlatın ve Durdurun

Her şeyi ayarladıktan sonra, kaydı başlatmak için genellikle bir "Başlat" veya "Kaydı Başlat" düğmesine tıklamanız yeterlidir. Ardından, kaydı durdurmak için benzer bir düğmeye tıklarsınız. Bazı yazılımlar klavye kısayolları sağlar, böylece kaydı başlatmak ve durdurmak için ekstra bir tıklama yapmanıza gerek kalmaz.

6. Kaydı Düzenleyin ve Paylaşın

Kaydı tamamladıktan sonra, genellikle düzenleme işlemine geçersiniz. Bu, gereksiz bölümleri kırpmak, efektler eklemek veya ses seviyelerini ayarlamak gibi işleri içerir. Düzenleme işleminden sonra, videoyu istediğiniz formatta kaydedebilir ve paylaşabilirsiniz. YouTube, Vimeo veya sosyal medya gibi platformlarda paylaşabilir veya doğrudan bir dosya olarak arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz.

Ekran video kaydı almak aslında oldukça basit bir işlemdir ve doğru araçlar ve adımlarla kolayca yapılabilir. İhtiyacınız olan tek şey doğru yazılımı seçmek ve ayarları doğru şekilde yapmaktır. Sonuç olarak, bu adımları izleyerek herhangi bir ekran video kaydını kolaylıkla alabilirsiniz.