Eva Sichelschmidt’in portresi: “Zaman kontrolünüz altında”

Peace Hug

New member
Berlin, Kantstraße: yarı boş bir otobüs, yoldan geçen iki kişi, ardından uzun tatillerde bir şehrin sakinliği. “Paris Bar”ın dışında, mavi-gri bir gökyüzünün altında, sıcak, yazlık bir cumartesi yavaş yavaş geçiyor. Her çağın kendine has renkleri vardır.

Batı Berlin, Duvar yıkılmadan kısa bir süre önce: Bahnhof Hayvanat Bahçesi’ndeki bir Çin restoranının cam bir vitrin içindeki reklam afişinin çamurlu sarısı, Harald Juhnke parlak kahverengi kızarmış ördeğe gülümsedi; çift katlı otobüslerin bejindeki koltuk minderlerinin mat kırmızısı; Charlottenburg’un gri avluları, ürkütücü güzelliği ve ebediyen mevcut geçmişiyle.

ayrıca oku

Çocukluğunu burada, çok yakın, şehrin eski batı kesiminin ortasında, Duvar yıkılmadan kısa bir süre önce geçiren herkes hatırlar: uşak girişli ve parke zeminli apartmanlar, uzaktaki bir savaştan kalma kurşun delikleri çökmekte. cepheler ve oynamak için kapalı S-Bahn -Platformları, metroda inmenize izin verilmeyen hayalet istasyonlara. Duvarı gördün mü? Bu alanda değil, sadece hissettin. Tankları kısa süreliğine yeri titreten Müttefiklerin askeri geçit törenlerinde, sınır trafiği sıkışıklığında milimetrelik hareketlerde, Batı Almanya’ya giden Doğu Almanya transit otoyolunda engebeli kaldırımlarda saatlerce süren yolculuklarda. Oraya vardık: ürkütücü derecede parlak bir yeşil ve sokakların garip bir şekilde parçalanması. Çocukluk Batı Berlin boş, geniş ve sessizdi.

Batı Berlin’e aşık

Yazar Eva Sichelschmidt, “Paris Bar”ın önündeki masaya otururken, “Geçici bir düzenlemede rahat yaşama biçimiyle Batı Berlin’e aşık oldum” diyor. “Lamine cam pencereleri ve metrekarelik koyu kahverengi Vorwerk halıları olan bir bölgeden gelen biri için bu kasabada bohem bir şeyler vardı. Ama aynı zamanda başından beri bu ağırlıksızlığın benim için tehlikeli olabileceğinden şüphelendim – seni tutan ya da yakalayan çok az şey vardı. Göze çarpan tek sınır duvardı. Aksi takdirde istediğini yapabilirdin, kural şuydu: kendi yolunu bulmalısın. Onu kaçırma olasılığı bugün olduğundan çok daha fazlaydı. GPS yerine Falk planı, cep telefonu yerine telefon kulübesi!”

Berlin’de büyümeyenler genellikle bir aydınlanma anı yaşarlar, buraya nasıl geldiklerine dair bir hikaye: Genellikle başka bir dünyadan Berlin’in kendi dünyasına bir kaçış olarak anlatılır ki bu, neredeyse her hikayede olduğu gibi, her zaman paradoksaldır. özgür. Bir kurtarma, bir varış, yeni, gerçek bir ev. Eva Sichelschmidt, arayışı hakkında zekice, hafif bir roman yazdı.

Yeni romanı “Transitmaus”

“Transitmaus”, ebeveynlerinin Bergisches Land’deki yarı sevgi dolu, yarı ıssız sınırlarından, taşralı gençliğin beraberinde getirdiği tüm ön belirlemeler ve imalarla, son birkaç ayda kaçan genç bir kadın hakkındadır. Berlin Duvarı’nın yıkılışı. Anne erken öldü, ondan geriye sadece birkaç giysi, kürk ve onun hafif kokusu kaldı, baba giderek daha fazla bunama hastası bir alkolik oluyor, belirsiz bir ilişkisi olan bir adam tarafından yavaş yavaş manipüle ediliyor.

Tek özgürlük vaadi, genç kadının arabasında yatıyor; onunla, ortak bir apartman dairesi, “Jungle” kulübü ve diğer insanlarla buluşmak için Batı Berlin’e giden beş yüz kilometrelik yolu gitgide daha sık, giderek daha umutlu bir şekilde sürüyor. farklı yataklar onları rahatsız eder, çeker ve iter ya da en azından onlara dokunur. Orada evine varmış gibi hissetmiyor, daha çok onu dürtü, huzursuzluk ve enerjiyle dolduran maceralı bir yerin çekiciliğini hissediyor.

“Transitmaus” Batı Berlin adasında geçmesine rağmen, daha çok zamanın ruh halini, bir geçiş durumunu ele alıyor. Duvarın yıkılışı, anlatının bitiş noktası olarak değil, birinci şahıs anlatıcı olan genç kadının hayatında tesadüfi bir yön olarak görünür; bir ailenin dağılmasının tanımını eski Federal Cumhuriyet’in dağılmasıyla birleştirir. Ruh hali, 1980’lerde geçen romanlarda sıklıkla olduğu gibi, dönemin marka adları veya alıntıları aracılığıyla değil, birinci şahıs anlatıcının kendi kısa görüntüleri aracılığıyla aktarılır: sınır muhafızlarının sert “taş yüzleri”, örneğin, ya da sahtekar bir arkadaşın hippi annesinin aniden “sulu renksiz mermerler” gibi görünen soğuk gözleri.

“Paris Barı”nda Eva Sichelschmidt

Kaynak: Marlene Gawrisch; VG BİLD-ART

Sichelschmidt, “Paris Bar”ın çizgili tentesinin altındaki masada, “Sur’un yıkılışıyla ilgili bir öykü yazmayı hiç düşünmedim,” diyor, “çünkü benim yaşımda, 18 yaşında o kadar saf olan o kadar çok kişi tanıyordum ki onlar tamamını deneyimlememiştir. Bu Alman-Alman bölünmesinin gerçekte ne anlama geldiğini Duvar’ın batı yakasına yansıtabilmek için biraz daha fazla yaşam deneyimine sahip olmanız gerekebilirdi.

Duvar’ın yıkılmasından sonra, Batı Berlin’deki pek çok genç insan Duvar’ı biraz özlemiş olabilir, diye ekliyor. “O zamana kadar, Batı Berlin kaçmak için mükemmel bir yer, bir macera oyun alanıydı. Hiçbir şeyin değişmeyeceğini varsaymıştım ve birdenbire herkes kendini yepyeni bir dünyada buldu.” Sichelschmidt, 1990’ların başındaki Prenzlauer Berg’de filmlerde kostüm tasarımcısı olarak çalışırken şehrin batısından doğusuna taşındı. Daha sonra Mitte’de “Viski ve Purolar” dükkânını açtı ve hatta daha sonra eşi şair Durs Grünbein ve üç kızıyla birkaç yıllığına Roma’ya gitti.

ayrıca oku

Bir gondolcu, 9 Temmuz 2020'de İtalya'nın Venedik kentinde koronavirüs hastalığı (COVID-19) salgınının ortasında San Giorgio Maggiore adasının önünde kürek çekiyor. REUTERS/Flavio Lo Scalzo

Sichelschmidt, “Ancak o zamandan bu yana yaptığı yolculuk onun aklında kaldı” diyor ve gülüyor. “Hayatımda bir sebep var: geçiş alanlarını tercih ediyorum.” Trende veya havaalanlarında yazmayı seviyor ve orta hallerde, “her şey çok sabit olduğunda” olduğundan daha çok rahat hissediyor. Bu iz muhtemelen çocukluktan geliyor. Annesinin ölümünden sonra önce büyükanne ve büyükbabasının yanında büyüdü ve ardından okul çocuğu olarak babasının yanına taşınmak zorunda kaldı. Sichelschmidt, “O andan itibaren, hafta içi her günü sevgili büyükanne ve büyükbabamla birlikte hafta sonunu özlemle bekleyerek geçirdim” diyor. “Bu şekilde, kendimi bugüne kadar aslında her zaman bir şeyler umduğum ve koruyucu olmak için ara alanlar bulduğum anlamına gelen bir zaman çizelgesine koydum.”

Roman, “Bir yerden ayrılıp diğerine henüz varmamak, özgürlük buydu, sonsuza kadar sürebilirdi” diyor roman. Bu, duvarlarla çevrili Batı Berlin’de özgürlüğü ebeveynlerinden ve büyükanne ve büyükbabalarından tamamen farklı düşünen bir neslin özelliği mi? Sichelschmidt önceki romanında savaşın uzun gölgesi ve Alman suçluluğu konusunu ve her ikisinin de farklı nesilleri nasıl meşgul ettiğini ele aldı.

Evsiz Baby Boomers

Sichelschmidt, “Sözde patlama kuşağı evsiz bir nesildir” diye yanıtlıyor. “Çoğu, ya geri görüşlü, katı ve katı anne babaları ya da çocuklarından çok kendileriyle ilgilenen altmış sekiz yaşındaki çocukları olduğu için, mümkün olan en kısa sürede evi terk etti. 1930 ile 1945 arasında doğmuş ebeveynlerle, ya bir egomanyak kendini gerçekleştirme salgınıyla uğraşmak zorunda kaldınız ya da savaş travması geçirdiniz.

Bugün bu tür izler pek görülmüyor, yakından bakmak gerekiyor, şimdiki zamanın perde arkasına: Bahnhof Hayvanat Bahçesi, Amerikahaus, Walter-Benjamin-Platz – ve tabii ki açılışından bu yana “Paris Bar”ın kendisine. 1962, hepsini barındırdı, yedi, içti ve ilgili Berlin oyunlarını oynadı, Susan Sontag, Iggy Pop, David Bowie ve iz bırakan Martin Kippenberger, Yves Saint Laurent.

ayrıca oku

Michel Würthle

Kitaplar ve Paris Barı

Bu sizin için var mı: bir Batı Berlin nostaljisi? Sichelschmidt bu öğleden sonra ilk kez kararlı, neredeyse biraz sert konuşuyor: “Kitabımda geçmişi yüceltmiyorum. Soğuk Savaş ürkütücüydü, şehirdeki askeri varlık, bölünmüş Almanya’nın durumu.” Romanın son sahnesinde, birinci şahıs anlatıcı, babasının ondan geriye kalan tek yadigarı olan saatini düşünür. O her zaman biraz öndedir. Sarılırken bazen babasının sesini duyar: Zamanı geri alamazsınız. “İstediğim son şey bu olurdu” romanın bir açıklama gibi görünen son cümlesi: nostalji yok, geçmişe takılmak yok! Sichelschmidt, “Zamanını kendin kontrol altında tutuyorsun” diyor, bir kadın olarak bir noktada kendi ayaklarının üzerinde durabilmen, hayatı bir erkek figürüne – baba, arkadaş, sevgili, erkek – bağlamaman gerekiyor.

Yazar, kendisine adıyla hitap eden garsona bakar, daha sık burada olur. Arkasında okuduğunu bildiren bir poster asılı. Resim içinde resim. Sichelschmidt, masaya dönerken, Evet, geçmişle ilgili bir melankoliyi biliyor, diyor. Fotoğrafçı Michael Schmidt’in bu resimleri var. Siyah beyaz, süssüz, sade, şehrin bir yerinde insanların oturduğu ve bir şey bekliyormuş gibi göründüğü.

“Bu fotoğraflara bakarken bazen beni melankolik yapan şeyin ne olduğunu fark ettim: Dünyanın eskiden sahip olduğu sağlamlıktan yoksunum.” Ancak bu sadece Berlin için geçerli değil, zamanla ilgili. “Resimlerde sadece metal, ahşap, çelik var. Bugün her şey plastikten yapılmış, her şey çok yumuşak – günlük hayatın dramını özlüyorum.” Öğleden sonra, sokak neredeyse boş, zaten teras. Sichelschmidt, “Akşamları artık burada çok sayıda genç var” diyor ve bundan memnun. “Bu kurumların kalması ve gelecek nesli memnun etmesi güzel. Bunun gibi bir şeyin hala var olduğunu: malzeme ve zamanın ağırlığıyla.”

Martin Kippenberger'in ünlü duvar resminin önünde:

Martin Kippenberger’in ünlü duvar resminin önünde: “Paris Bar”da Eva Sichelschmidt

Kaynak: Marlene Gawrisch; VG BİLD-ART

Kişiye

1970 yılında Wuppertal’da doğan Eva Sichelschmidt, Ruhr bölgesinde büyüdü ve 1989’da Duvar’ın yıkılmasından kısa bir süre önce Berlin’e taşındı ve burada başlangıçta kostüm tasarımcısı çalıştı. İşletmeyi 1990’ların sonunda Berlin’de kurdu. Viski ve Purolar2000’lerde çoğunlukla Roma’da yaşadı. Eva Sichelschmidt’in edebi eserleri arasında “Barış Gitti” (2017) ve “Başka Ağlayana Kadar” (2020) yer alıyor. Yeni romanı yeni yayınlandı “geçiş faresi” (Rowohlt). Yazar Durs Grünbein ile evli olan Sichelschmidt’in üç kızı var ve Berlin’de yaşıyor.

Burası, üçüncü taraf içeriğini bulacağınız yerdir

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.