Georg Stefan Troller, Picasso ve Françoise Gilot ile tanışıyor

Peace Hug

New member
edebiyat Picasso ve Françoise Gilot

“Hiçbir kadın benim gibi bir erkeği terk etmez!” Ve yaptı

11:53 itibarıyla| Okuma süresi: 3 dakika

Pablo Picasso ve Françoise Gillot

Ayrılmadan önce: Pablo Picasso ve Francoise Gillot

Kaynak: Getty Images aracılığıyla Roger Viollet

WELT podcast’lerimizi buradan dinleyebilirsiniz.

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.

1953’te bir röportaj için Pablo Picasso ile tanışan herkesin dikkat etmesi gerekiyordu: dünyaca ünlü sanatçı gerçekten kötü bir ruh hali içindeydi. Sebep: karısı Françoise Gilot onu yeni terk etmişti. Nedenini tam olarak biliyordu ve yazarımıza söyledi.

Françoise Gilot 6 Haziran 2023’te öldü. On yıllık beraberliğin ardından Picasso’dan kendi isteğiyle ayrılan tek kadın. Benim için Picasso’yla birlikte olmak en fazla on dakika sürdü ama bu yeterliydi. Bu güzel balıkçı kasabası gezinmek için modaya uygun bir yer haline gelmeden önce Saint-Tropez’deydi. Picasso sahilde yürüyor, elinde eskiz defteri, tek başına. Bir röportaj için ne büyük bir fırsat! En yakın çiçekçiye koşuyorum, en pahalı buketi bağlatıp büyük adama sunuyorum.

O öfkeyle sordu: “Onunla ne yapmalıyım?” Ben utanarak: “Belki koklarsın?” Picasso: “Evli misin?” “Hayır, burada kız arkadaşımla birlikteyim.” Picasso cevap verdi: “Öyleyse kız arkadaşını gönder. bana gel, ona çakacağım ve sonra herhangi bir çiçekten daha güzel kokan bir şeyin kokusunu alabilirsin.”

ayrıca oku

Belki komik, ama tam olarak hassas değil. Bilmediğim şey, büyük ressamın şiddetli bir kadın düşmanlığı dönemine saplanıp kaldığı. Françoise’dan ayrılırken yüzüne şu cümleyi attıktan sonra: “Hiçbir kadın benim gibi bir erkeği terk etmez!” Ve sonra Françoise onu nasılsa terk etti. Neden? Garip bir şekilde, yaşının üç katı olması belirleyici bir rol oynamamış gibi görünüyor, ama başka ne var?

Pablo Picasso ve Francoise Gilot, Cape Antibes'te

Pablo Picasso ve Francoise Gilot, Cape Antibes’te

Kaynak: Getty Images aracılığıyla Gamma-Keystone

Paris yakınlarındaki Neuilly’deki stüdyosunda Françoise’ı ziyaret edin. Duvarlar, şiddetle reddettiği Picasso’yu anımsatan resimlerle kaplıdır. Güzel, açık, empatik yüz. Beyniyle gurur duyan kadın, duygularını duygusallıktan uzak ifade etme yeteneğiyle çok Fransız: “Mavi Sakal’ın yedinci karısıydım. Diğerlerine ne olduğunu çok iyi biliyordum: iki intihar, iki sinir krizi. Benimle değil!”

Françoise anılarını yayınladı: “Picasso ile Yaşam”. Dünyanın en çok satanı. Görünüşü önlemek için her şeyi kendisi yaptı. Tehditler, hukuk firmaları, mahkeme kararları. Ayrıca, kendisiyle bağlantılı tüm galerilerin Gilot’nun resimlerini bir daha sergilemesini yasakladı, aksi takdirde kendisi bir daha asla kendi resimlerini onlarla sergilemeyecekti. Kitap ona ithaf edilmiştir: “Pour Pablo”.

Kadınları hor gören Picasso

Ancak ünlü cümlesi kaçınılmazdır: “Kadınlar benim için ya tanrıçadır ya da paspas”. Ama olduğum gibi sevilmek için.” “Peki sen nasıldın?” “Evet, nasıl? İstiridye gibi kabuğuma oturdum ama kabuğunu içeriden kapattığım için açamadı. Stendhal’in “Karıncanın da fil kadar sahip olduğu güç” dediği o güçle. Ben de onun kadar yenilmezdim.”

Sonra babalarını bir daha görmelerine asla izin verilmeyen iki çocuk Claude ve Paloma ile tanıştırıldım.

Yıllar sonra Françoise’ı tekrar ziyaret edebilirim. O zamandan beri çocuk felcine karşı oral aşının mucidi olan ünlü Amerikalı bilim adamı Jonas Salk ile evlendi. Benden tam olarak iki hafta önce doğmuş olan ilerlemiş yaşına rağmen hala güzel bir kadın ve her türlü duygu ifadesi ile başa çıkabiliyor. Ona buna göre iltifat ediyorum ve o gülüyor: “Biz ayrılmadan önce Picasso’nun bana son sözünün ne olduğunu biliyor musunuz: ‘En azından beni hiç sıkmadın!’ Dünyada daha güzel bir şey var mı?”

Georg Stefan Troller, 1921’de Viyana’da Yahudi bir ailede doğdu ve Paris’te yaşıyor. En önemli çalışmaları arasında “Paris Journal” ve “Kişisel Tanımlama” bağlamındakiler de dahil olmak üzere yaklaşık 1.500 röportaj bulunmaktadır.

Burası, üçüncü taraf içeriğini bulacağınız yerdir

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.