Gerilim yıldızı Andreas Pflueger: “Sonra toplama kampından sağ kurtulan kişi kolunu bana doladı ve şöyle dedi: Şimdi ilk isimlerle anlaşalım.”

Peace Hug

New member
KBodrumda oturuyoruz. 1920 ile 1923 yılları arasında ABD'de alkol yasağı sırasında Speakeasy barları buna benzer bir görünüm ve kokuya sahip olsa gerek. Burada hala sigara içebilirsiniz ama nakit ödemeniz gerekiyor. Son dönem mafya romanlarının tanrısı Dennis Lehane'nin bir romanı için harika bir ortam olabilir. Ama burası Andreas Pflueger'in yerel barı. Masası arka bahçede ve üç kat yukarıda. Pflueger takım elbise giyiyor ve kel.

Hayatının kitaplarından bahsetmeden önce, bazılarının John Le Carré'nin meşru Alman varisi olarak kutladığı adamın aslında gerilim yazarlarından hiç etkilenmediğini anlatıyor. Ve Alman film prodüksiyonunun köpekbalığı tankında durum nasıl? 1957'de Bad Langensalza'da doğan ve Saarbrücken'de büyüyen Pflueger, bölgeyi herkesten daha iyi biliyor. 20 Pazar akşamı TV gerilim filminin ardından, o ve Murmel Clausen artık kült sayılan Weimar'dan “suç mahallini” icat etti.

Daha sonra Pflueger pes etti ve 2010'ların ortasındaki birçok meslektaşı gibi romanlara yöneldi. Ve o zamandan beri Suhrkamp'ın kayıtlarının çoğu kurtarıldı: 2016'dan itibaren, kör ama dövüş sanatları eğitimi almış ajan Jenny Aron hakkındaki son derece başarılı üçleme yayınlandı. Pflueger, casus gerilim filmi “Nasıl Ölülür” ile neredeyse tüm Alman polisiye gerilim filmi ödüllerini aldı.

ayrıca oku

“Tatort Weimar” yazarı

Mark Twain: Tom Sawyer'ın Maceraları

Andreas Pflueger'in “Tom Sawyer” adlı eserinde gençliği çiziliyor

Andreas Pflueger'in “Tom Sawyer” adlı eserinde gençliği çiziliyor

Kaynak: Andreas Pflueger

Tom ve Huck, ben sekiz ya da dokuz yaşımdayken hayatıma girdiler ve elime geçen her şeyi okumaya başladılar. Elbette Huck benim kahramanımdı, bir yağmacı, bir serseri, Saarland köyümde benzeri olmayan biriydi; iyi korunan bir çocukluk. O zamanlar zaten kısa öyküler yazıyordum ve bunları akrabalarıma kopyası 50 fenik karşılığında satıyordum. Komşunun kedisini kim kaçırdı? Bu tür şeyler. Bir meslek olarak yazmak, küçük yaşlardan beri bana yabancı değildi. 20'li yaşlarımın sonlarındayken, Berlin'de taksi şoförü olarak yedi yıllık bir kariyerim vardı ve hâlâ yazar olarak başarılı olamadım. Temelde tam bir başarısızlıktım. “Bildiklerini yaz.” Eğer en alttaysanız mutlaka Mark Twain'e bakmalısınız. Bir taksi radyo oyunu yazdım: “Geceleri tüm taksiler gridir”. SFB tarafından satın alındı ve 1990 yılında Grips Theatre'da müzikal olarak prömiyeri yapıldı. O zamandan beri yazmaktan başka hiçbir şeyden para kazanmak zorunda kalmadım.

Max Frisch: Homo Faber

Bunu 15 yaşımdayken, Hesse dönemimden kısa bir süre sonra okudum ve diliyle beni kendine çeken ilk kitaptı. Frisch'in her şeyini hızla yuttum ve 17 yaşımdayken otostopla İsviçre'nin Berzona kentine gittim ve orada yazar tanrımın evine giden yolu buldum. Gümüş Jaguar'ı kapıdaydı. Zili çaldım ama cevap vermedi. 20'li yaşlarımın ortasındayken Rowohlt'tan bir mesaj hayırsever bir şekilde reddedildi: Yeteneğin var ama Max Frisch gibi yazmaya çalışma. 30 yaşımda kendi dilimi buldum, herkesin kendine göre bir temposu var. 2004 yılında Schlöndorff'la birlikte benim için her zaman önemli olan “Dokuzuncu Gün” filmini çektim. Bir gün beni vintage gümüş rengi Jaguar'ıyla aldı. Ben de şöyle dedim: “Max Frisch'te de bunlardan bir tane vardı.” Schlöndorff güldü ve bunun gerçekten de yazarın arabası olduğunu söyledi. Zaten ölümcül hasta olan Frisch, Schlöndorff'un Berzona'ya uçup ona “Homo Faber”in kaba kurgusunu göstermesinin ardından arabayı Schlöndorff'a verdi. Eğer doğru değil de kurgu olsaydı buna aşırı kurgu denirdi.

ayrıca oku

BND'nin daha sonraki başkanı Reinhard Gehlen, 1944

Mikhail Bulgakov: Usta ve Margarita

“Nasıl Ölülür”de kahramanım Nina, Moskova'daki Patrik Göleti'nde yaşıyor. Bu seçimi erkenden pratik nedenlerden dolayı yaptım çünkü o bir koşucu ve havza çevresinde ideal bir antrenman rotası buluyor. Nina bana Michael Bulgakov'un en sevdiği Rus yazar olduğunu söylediğinde, romanıma “Usta ile Margarita”yı dahil etmeye karar verdim. Şeytanın insanları en büyük günahı olan korkaklıktan dolayı cezalandırmak için Moskova'ya gittiğini anlatan bu büyülü kitabı okuduğumda 20'li yaşlarımın başındaydım. Yıllar sonra tekrar açtığımda açılış sahnesinin yeri hemen gözüme çarptı: Patrik Göleti, bunu çoktan unutmuştum. Kalbim küt küt atıyordu. Bir metnin başarılı olabileceğinden şüphelendiğim anlardır bunlar. Ben ayakları yere basan bir insanım, istikrarlı bir agnostikim. Ama yazarken, uyanık olmakla rüya görmek arasındaki bu durumda, açıklanamaz şeyler oluyor başıma.

Raymond Chandler: Uzun Elveda

Yedi yıl boyunca her zaman geceleri, on iki saat boyunca taksi şoförlüğü yaptım, sonra dört saat uyudum, geri kalan zamanda şiirler ve kısa öyküler yazdım. Yayıncıların reddetmesiyle daireme duvar kağıdı yaptırabilirdim; bazen küçük edebiyat dergilerine bir şeyler koyuyordum. Taksi duraklarında beklerken şunu okudum: Dashiell Hammett, James M. Cain, Mickey Spillaine; büyük şehrin ormanlarında kaybolan yalnız kahramanları anlatan kitaplar; Ben de bu konudaki kitsch'i beğendim. Ama hepsinden önemlisi: Chandler. “Uzun Elveda” kitaplarından en sevdiğimdir. Dostluk. İhanet. Utanç. Arıza. Kefaret. Bu güne kadar bunlar benim en büyük sorunlarım.

ayrıca oku

Şehirden rahatsız: Murmel Clausen

Amazon dizisi “Yoldaş”

Keith Richards: Hayat

Yazarken yüksek sesli rock müzik dinlerim. İstisna: Callas olması gereken aksiyon sekansları. Richards sonsuza dek benim en büyük gitar kahramanım oldu, bir müzik dehası ve kendi ölüm ilanlarınızdan sağ çıkabileceğinizin kanıtı. Senaryo yazmayı bırakıp tamamen romanlarıma odaklanmaya karar verdiğim ay olan Temmuz 2018'de bir arkadaşım bana otobiyografisini verdi. Bunun Richards'la ve onun kibirli, kendine güvenen kitabıyla hiçbir ilgisi yoktu, ancak bu adamın müzikal yolunu tereddütsüz bir şekilde takip etmesindeki tavizsiz tavır, yol gösterici bir yıldız görevi görüyor ve sadece benim için değil.

José Luis Sampedro: Etrüsk gülümsemesi

Mart 1993'te Moskova üzerinden üç haftalığına tiyatro tiyatrosunun beni davet ettiği Omsk'a uçtum. Unutulmaz: Uçak acımasızca aşırı yüklendi, yolcular koridorda metanetli bir şekilde durdu ve bir otobüste olduğu gibi tutma halkalarına tutundu. Sibirya'ya ayakta duran oda. Sovyet döneminde Omsk, silah fabrikaları ve çevresindeki çalışma kampları nedeniyle “kapalı bir şehir”di. Bu insanları gören ilk Batılılar arasındaydım. Bunlar mutlu ve üzgünlerin birbirine yakın olduğu yoğun karşılaşmalardı. Ve bazen bir oldular. Yanımda sadece bir kitap vardı, Sampedro. Kısa ve öz şiiri bugüne kadar rafımda bir hazine olarak kaldı. Yakında öleceğini bilen yaşlı bir adam, Milano'da görüşmediği oğluyla birlikte yaşamak için ülkeden taşınır ve çok geçmeden tek umudu vardır: torununun ona büyükbaba “Nonno” dediğini duymak. Kitabı, sıfırın altında 25 derece sıcaklıkta İrtiş'teki bir bankta, sert karda torunlarıyla oynayan babuşkaları ve deduşkaları izleyerek okudum.

ayrıca oku

Kim icat etti?  Bu fikrin yaratıcılarından biri Manitu Ayakkabısı senarist Murmel Clausen'di (resimde yok)

Primo Levi: Bu bir insan mı?

1993'te Auschwitz'de, toplama kampından mahkum olarak sağ kurtulan ve kampın özgürleştirilmesinden sonra ölene kadar on bir mahkumla birlikte Auschwitz Anıtı'nı kuran Tadeusz Szymański'nin hikayesini anlatan “Beş Yıl – Bir Hayat” belgeselini çektim. 2002, en büyük dehşetin yaşandığı yerde, kamp alanındaki eski bir SS villasında yaşamak. Tadek'in kapısı önünde durup kapı zilini ilk kez çalmadan hemen önce, hayatta kalanların tanıdığım en güçlü tanıklığı olan Primo Levi'yi okumuştum. Ana motiflerden biri, Levi'nin toplama kampında bir yoldaşla paylaşmadan kendisi için sakladığı bir yudum acı sudur. Bu aynı zamanda, gökyüzünde bir mezar bulamayan birçok acı çeken kişi gibi, hayatının geri kalanında yanında taşıdığı “hayatta kalma suçluluğuna” da yol açtı. Daha sonra bu su yudumunu “Dokuzuncu Gün”de bazı direnişlere rağmen filmin anlatımında merkezi bir noktaya getirdim. Ama benim için o kadar önemliydi ki başka bir yazarın yerini almayı kabul ederdim. 1993 yılında Auschwitz'de Tadek endişemi hemen hissetti. Benimle birlikte evinin penceresine yürüdü ve Rudolf Höss'ün idam edildiği darağacına baktık. Tadek kolunu bana doladı ve şöyle dedi: “Şimdi ilk isimlerimizle anlaşalım.”

Robert Harris: Anavatan

Orijinal İngilizce baskısını, 1992 yılında, Günter Lamprecht'in Berlin Müfettişi Markowitz rolünde olduğu ilk “suç mahalli” olan “Baryschna Olayı” üzerinde çalışırken, yayınlanır yayınlanmaz satın aldım. Alman televizyon filmlerinin ne kadar acımasızca yetersiz finanse edildiğini, bu ülkede bir senarist olarak çoğu zaman en iyi fikirlerinizi gömmek zorunda olduğunuzu ve televizyon editörleri listesinde hayal gücü ve cesaretin bulunmadığını zor yoldan öğrendim. İstisnalar olmasına rağmen. Ama Harris: Ne harika bir çekim, ne kadar cesur bir ortam! Sadece roman yazmaya karar vermem için bir 26 yıl daha geçmesi gerekecekti. Ancak bu kitaptan bu yana sanatın da güvenden geldiğine dair kesinliği hiçbir zaman bırakmadım.

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.