Greta Gerwig: ‘Barbie’ yönetmeni hakkında bilmeniz gereken 10 şey

Peace Hug

New member
“Indiana Jones”? “İmkansız görev”? “Oppenheimer?” Hayır, beklentilere göre “Barbie” 2023 yazının filmi gibi görünüyor. Ama onu yöneten yönetmen Greta Gerwig kim? Oldukça çelişkili on istasyonda bir portre.

1. Kayıt sahibi

Greta Gerwig, Lady Bird için yönetmenlik Oscar’ına aday gösterildiğinde 34 yaşındaydı ve böyle bir adaylık alan en genç kadın oldu. Ancak şimdiye kadar sadece sekiz kadın bu onuru aldı. Şimdi 39 yaşında ve Hollywood’da hızla büyüyen genç kadın yönetmenler grubunun bir parçası: Patty Jenkins, Sofia Coppola, Ava DuVernay, Chloé Zhao, Sarah Polley. Tarzları ve temaları çok farklı – ama muhtemelen Gerwig’den başkası “Barbie”yi denemezdi.

2. Barbie kompleksi

Gerwig’in Barbie ile ilişkisi karmaşıktır. Yine de oyuncak bebekten her zaman büyülenmişti: “Barbie, ailemin evinde özellikle yasak değildi, ama istenmiyordu da.” Ebeveynleri 60’ların çocuklarıydı ve annesi, karaktere şöyle bir göz yumardı. “Ve bunun için mi?” diyerek biz kadınlar bu kadar uzun süre savaştık?

Greta Gerwig’in Barbie Ülkesinde böyle görünüyor

Kaynak: Warner Bros.

3. DEHB olayı

Kaliforniya’da büyümekten çekindiği için değil. Enerji ile patlıyordu. Annesinin kütüphaneden aldığı ebeveynlik kılavuzları da dahil olmak üzere eline geçen her şeyi okudu (“Bütün bu ıvır zıvırın ne anlamı var?”). Monty Python şarkı kitabındaki şarkıları çalabilmek için piyano öğrendi. Habersiz bir şekilde Sony kodamanlarının bir toplantısına girdi ve onları Küçük Kadınları yönetmeye zorladı (bütçe: 42 milyon dolar). Warner Bros., yazdığı bir şiirle birlikte Barbie senaryosunu aldı. DEHB, yetişkinken teşhis edildi.

ayrıca oku

Almanya, Bavyera, Münih, İngiliz Bahçesi, Bira Bahçesi

4. Greta Gerwig Çalma Listesi

Greta Gerwig’in favori şarkıları: Kate Bush’tan “Hounds of Love”, Bob B. Soxx & the Blue Jeans’ten “Zip-a-Dee-Doo-Dah”, Judee Sill’den “The Pearl”, Laurie Anderson’dan “Baby Doll” , Brian Eno’dan “Lay My Love”.

5. Setteki şiir olayı

Gerwig, “demokratik” setlere inanır. Kadınları güçlendirme filmi Little Women’ı çekmeden önce, başrol oyuncularından bir şiir ezberlemelerini ve diğerleri için okumalarını istedi. Bu şekilde samimi anlar yaratırsınız.

6. Coen anı

Gerwig film okuluna hiç gitmedi. Yönetmenlik hakkında bildiği her şey setlerdeki gözlemlerinden geliyor. Bir WELT röportajında, senaryo yazımı hakkında her şeyi nasıl bildiğini şöyle anlattı: “Coen kardeşlerin ‘Inside Llewyn Davis’ filminde oyuncuyken seçmelere katıldığımı hatırlıyorum. Alınmadım ama senaryo elimdeydi, Coen’lerin senaryosu! Hiç normal bir senaryo gibi görünmüyordu. Çok farklı yazıyorsun. Anahtar elimdeydi.”

7.John Wayne!

En sevdiği filmler: Chantal Akerman’dan Jeanne Dielman (ilk büyük feminist film), Stanley Donen’den Singin’ in the Rain (en çok izlenen filmi), Howard Hawks’tan Red River (John Wayne’den büyüleniyor: yaptığı her şeyi üstleniyor”), Alfred Hitchcock’un “39 Adım” (“şimdiye kadar yapılmış en mükemmel filmlerden biri”), ” Martin Scorsese’nin Komedi Kralı (komedi ve dramı harmanlaması için).

8. 68. Sahnenin Sırrı

Oyuncu (ve senarist) olarak çıkışını 2012’de yirmili yaşlarının sonlarında kendini keşfetme gezisinde “Frances Ha” ile yaptı. Sahne 68, 28 saniye sürüyor ve 42 kez çekildi. The New York Times’daki bir makalesinde Gerwig, 42 versiyonun hepsini ve her birinde neyin yanlış olduğunu anlattı (kendisi ve o zamandan beri birlikte yaşadığı ve yazdığı, Barbie filmi de dahil olmak üzere yönetmen Noah Baumbach için). Büyük özgüven ve derin güvensizliğin bir kombinasyonu olan “Lady Bird” filminin kahramanı gibi görünüyor. Film tarihinde eşi benzeri olmayan bir arayış, özeleştiri ve mükemmeliyetçilik belgesidir.

ayrıca oku

Evde güzel bir genç kadının portresi

9. Yayın yapmıyor

Akış: “Aslında TV izlemiyorum. Bölümlerin çokluğu beni korkutuyor. ‘Mad Men’in 7. sezonuna dönüp baktım ve ‘Ne, onlar Her zaman Hala ofiste!?'”

Ofis Dışında: Barbie (Margot Robbie) ve Ken (Ryan Gosling)

Ofis Dışında: Barbie (Margot Robbie) ve Ken (Ryan Gosling)

Kaynak: Warner Bros.

10. “Barbie” aslında nasıl başladı?

Gerwig, Barbie’yi çekme havasına girmek için Londra’daki beş yıldızlı bir otel olan Claridges’te bir pijama partisi düzenledi. Barbie aktrislerinden bazıları davet edildi (onlardan bir düzine var) ve gecelik giyip oyunlar oynadılar. Birkaç Ken’in de katılmasına izin verildi, ancak geceyi başka bir yerde geçirmek zorunda kaldılar. Gerwig, “Başlangıçta neden biraz eğlenmeyelim diye düşündüm,” diye açıkladı. “Yetişkinler nadiren bu tür eğlencelere sahip olurlar.”

Burası, üçüncü taraf içeriğini bulacağınız yerdir

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.