Grönemeyer: “Doğu Almanlar bizim sorunlu çocuklarımız değil.”

Peace Hug

New member
Kültür Müzisyen

Grönemeyer, “bu neoliberal ‘benim özgürlüğüm her şeyin üstünde’ yaygarasını” eleştiriyor

Durum: 01:00| Okuma süresi: 2 dakika

Müzisyen Herbert Grönemeyer, yeni albümü

Kaynak: Annette Riedl/dpa

Şarkıcı Herbert Grönemeyer ayrıca Doğu Komiserliği makamının kaldırılması çağrısında bulunuyor. “Doğu Almanlar bizim sorunlu çocuklarımız değil, onlara damga vurmak zorunda değilsiniz. Bu kurumu bir rezalet olarak görüyorum” dedi.

HYeni albümü “Das ist los”u Cuma günü yayınlayan Erbert Grönemeyer şöyle devam etti: “Doğu artık ayrı bir varlık değil, en azından benim için. Biz bir ülkeyiz, Avrupa’da 16 federal devletiz, o kadar.” Bunun yerine, kamu ruhunun bir temsilcisine ihtiyacı var – “şimdi ve 20 yıl sonra nasıl yaşamak istediğimizi düşünen insanlar”.

Almanya’da 13 milyon insan, özellikle çocuklar, aileler, bekar ebeveynler ve yaşlılar yaşamak için yeterli paraya sahip olmayacaktı. 66 yaşındaki “Tagesspiegel” ile yaptığı bir röportajda şunları söyledi: “Yoksulluk konusuna odaklanın! Bu kimlik oluşturacaktır. Bu neoliberal ‘benim özgürlüğüm her şeyin üstünde’ sözü değil.”

Annesi Estonyalı olan ve babası Stalingrad Savaşı’nda kolunu kaybeden Grönemeyer, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşa ilişkin şunları söyledi: “Ya işgal edilen Ukrayna değil de Estonya olsaydı? Burada rahatça oturabilir miyiz?”

ayrıca oku

Herbert Grönemeyer'in de Ukrayna konusunda net bir görüşü var:

“Otokratik” eski şansölye mi?

Ruslar Estonya’yı işgal ettiğinde annesi kaçmak zorunda kaldı, bu yüzden Tallinn’den Bochum’a geldi. “Ruslar evini aldığında büyükannem travma geçirdi. Demanstan muzdarip olduğu zamanlarda bile, kimse yanına almasın diye kitapları paketlemeye devam etti. Yemekten sonra çatal bıçakları topladı ve ceketinin içine koydu” dedi Grönemeyer.

Bir zamanlar yeniden silahlanmaya karşı şarkı söyleyen şarkıcı, Ukrayna’yı savunmak için silah sevkiyatına karşı çıkan günümüz barış hareketine seslendi: “Bir ülke yok olacaksa ilkelerinize bağlı kalamazsınız.” başarısız oldu ama bugün saldırıya uğrayanlar için desteğe ve merhamete ihtiyacımız var.

Grönemeyer: “Ailemin evi vurulsa, karıma tecavüz edilse, şehrim yerle bir olsa ben ne yaparım? Kuzey Almanya’nın tamamı bombalansa biz de kendimizi savunur, diğerlerini kahve içmeye davet edelim demezdik.”