Guinness Kitabındaki en yüksek zirveler: Towerunten + I ve Reinhold Messner başarısız oldu

Peace Hug

New member
REinhold Messner 14 zirveye çıkamadı. Annapurna’ya 65 metre yakın. Korkulan “dağ tarihçisi” Eberhard Jurgalski bunu hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde kanıtladı. Messner’ın adı zaten Guinness Rekorlar Kitabı’ndan silindi ve şimdi ben de çok endişeliyim ve fazlasıyla haklıyım çünkü efsanevi dağcıyla bugün istediğimden daha fazla ortak noktam var.

Haziran 2016’da Reinhold Messner ile Bolzano’da buluştum. Onun tavsiyesine ve deneyimine ihtiyacım vardı çünkü sadece 14 değil 16 zirveyi bile fethetmek istiyordum. 16 zirve, her federal eyaletteki en yüksek dağlar, tamamen megalomanca bir proje, özellikle de Ravensberg tepelerinde büyüyen ve hiçbir dağcılık deneyimi olmayan biri için.

O zamanlar Messner’den bu projeyi neden hiç düşünmediğini öğrenmek istiyordum ama ondan oldukça kaçamak cevaplar aldım. Zugspitze’yi belirli bir zorluk sunan tek dağ olarak tanımladı, diğer yükseklikler hakkında yorum yapmak istemedi ve bana sadece bir ayağımı diğerinin önüne koymamı tavsiye etti, böylece planımın muhtemelen başarılı olabileceğini söyledi.

İnanılmaz olanı başardığım artık yaygın bir bilgi. Nispeten kısa bir süre içinde 16 ulusal zirvenin tamamını fethettim ve retinamın kopmasının beni Zugspitze’ye tırmanmaktan alıkoymasına izin vermedim. Ama ilk başta kimse bana inanmadı; deli sayılıyordum. Sözde iyi bir arkadaşım yüzüme şöyle dedi: “15 zirve, bunu yapabileceğini sanmıyorum ama 16 zirve için farklı malzemelerden yapılmış olman gerekiyor.”

Kendimden şüphe etmeye başladım. Bu lanetli 16 zirvenin hepsi Himalayalar gibi açık bir sıradağda düzenli bir şekilde bir arada yer almıyordu; daha ziyade tüm Almanya’ya tamamen rastgele dağılmıştı. Mutlak nihai meydan okuma. Federal dağcılık Almanya’da henüz emekleme aşamasındaydı ve her iki taraftan da herhangi bir destek beklemiyordum.

Neredeyse üç yıldır yeni bir zirveye çıkmanın ne anlama geldiğini kimse hayal edemiyor. İlk üç ya da dört dağ sorun değildi ama en sonunda korkunç bir kar fırtınasında Bungsberg’de (167 m) durduğumda ve gözlerimin önünde elimi zar zor görebildiğimde kendime, görmemiş miydim diye sordum. kendimi aştım. Otoparka nasıl döneceğimi bilmiyordum, fırtına ayak izlerimi kaplamıştı ve “Waldschänke” kapanmıştı.

Kutschenberg’in zirve stelinde

Kaynak: Hans Fermuar

Böyle umutsuz durumlarda umutsuzluğa kapılmamak neredeyse insanüstü bir güç gerektirir. Ama o zamanlar, Schleswig-Holstein’ın en yüksek dağında, hiçbir şey göremeseniz bile her zaman ileriye bakmanız ve kendinize inanmanız gerektiğini nihayet anladım. Annemin dediği gibi, “Başkası olmadan önce kendin ol.” Mümkün olanı başarmak için imkansızı denemelisin. Temel güçlerin önünde alçakgönüllülük göstermelisiniz. Ve en inanılmaz ifadeleri kullanmaya hazırlıklı olmalısınız.

Özellikle dağlara tırmanmakla meşgulken basmakalıp sözlerden korkmamalısınız. Dalai Lama şunu tavsiye etti: “Yılda bir kez daha önce hiç gitmediğiniz bir yere gidin.” Ama ben yılda altı kez hiç bulunmadığım bir zirveye bile tırmanmak istedim. Messner için “Sadece bir ayağınızı diğerinin önüne koyun” demek kolaydı. Helpter Dağları’nın (179 m) zirve kitabında adını boşuna arayacaksınız ve kendisi hiç Langenberg’e (843 m) veya Erbeskopf’a (816 m) çıkmamıştır. Adam hayattan yorulmuyor. Ancak Brocken’ı oksijen maskesi olmadan ve dar hatlı demiryolunu kullanmadan fethetti ve bu konuda saygımı hak ediyor.

16 dağın tamamını üst üste yığarsanız 12.888,38 metre yüksekliğe ulaşırsınız. Bu daha önce bilinen en yüksek dağdan çok daha yüksektir. Sadece bunu kendine açıkça ifade etmelisin. İlk iki bin metre sorun değil ama sonrasında zorluklar başlıyor. 12.000 metre yükseklikte hava o kadar ince ki neredeyse arkasını görebiliyorsunuz. Nefes almayı aklından bile geçirme. Bu tür durumlara hazırlıklı değilsiniz.

Başlangıçta hafife aldığım bir diğer sorun da iletişimdi. Dilini bilmediğim yerlilerle tekrar tekrar karşılaştım. Rhön’deki sert Hessian üslubu, Sauerland Vestfalya dilinin sert, geveze sonları ya da insanların Fichtelberg’de konuştuğu şaşırtıcı sesli harfler dizisi bana çok tuhaf geldi. Geriye dönüp baktığımda, bir lehçe sözlüğünün ve belki de yerel bir rehberin de faydalı olabileceğini düşünerek sık sık yanıltılmam pek şaşırtıcı değildi, ancak bütçem buna izin vermiyordu.

Bugün insanlar bana sıklıkla şu soruyu soruyor: Şirketteki en zor şey neydi, en büyük zorluk neydi? Bu sorunun cevabı birçok kişiyi şaşırtacak. En zor şey elbette dağların yüksekliği değil alçaklığıydı. Bazen onları bulmak bile neredeyse imkansızdı. Kramponların, oksijen maskelerinin, karabinaların, iplerin hiçbirinin sana faydası yok.

Reinhold Messner Dollberg'i asla fethedemedi

Reinhold Messner Dollberg’i asla fethedemedi

Bremen’in Friedehorstpark’taki en yüksek noktası çıplak gözle görülemiyor. Brandenburg ve Saksonya arasındaki vahşi sınır bölgesinde yer alan Kutschenberg, sürekli olarak şeklini değiştiriyor ve gözden kayboluyor. Mecklenburg-Batı Pomeranya’daki Helpter Dağları’nda, diğer bölgelerde bulunmayan milyarlarca sokan böcek yaşıyor ve zirvede daha uzun süre kalmayı imkansız hale getiriyor. Hamburg’daki Hasselbrack’ta tabela yok çünkü şehir, bir noktada oraya yuva yapmış olabilecek kaba bacaklı baykuşu rahatsız etmek istemiyor. Thüringen’deki Großer Beerberg’in zirvesine çıkmanıza bile izin verilmiyor çünkü yasak. Bungsberg’in zirvesi kışın temizlenmez ve siyah buz olduğunda kumlanma olmaz. Aşağı Saksonya’daki Wurmberg’e yanlış taraftan tırmanan herkes, serbestçe koşan inişçiler ve serbest sürüşçüler tarafından saldırıya uğrayacak veya canavar bir scooter sürücüsünün tekerlekleri altına düşecek.

Hatta Almanya’da dağlar aşırı kalabalık nedeniyle hafta sonları hep kapalı olmak zorunda kalıyor.E-bisiklet sayesinde eğitimsiz emekliler artık daha önce hiçbir eğitimsiz emeklinin ulaşamadığı bölgelere ulaşabiliyor. Birisi rezervasyonunu kullanmadığı için Feldberg’in zirvesinde yer bulabildim. Üç zirvede sadece geceleme konaklama olduğunu da belirtmeliyim, bu yüzden karanlığa ve sokağa çıkma yasağına şaşırmamak için zamanınızı iyi planlamanız gerekiyor.

Bir diğer tehlike ise istikrarsız gıda durumudur. Doğu zirve bölgelerindeki restoranlarda dağcıların sindirim ve bağışıklık sistemlerini zorlayan yemekler sunuluyor. Ancak Zugspitze’deki görünüşte zararsız Krautknödel bile sizi hızla devre dışı bırakabilir çünkü yeni başlayan biri olarak köftelerin moleküler yapılarının 2900 metrenin üzerinde değiştiğini hesaba katmazsınız. Tüm bunlardan sağ çıkmam, keşif gezim sırasında edindiğim muazzam zihinsel güç sayesinde oldu.

ayrıca oku

Reinhold Messner, Güney Tirol'deki misafirlerden kişisel sorumluluk talep ediyor

Ama artık mirasım tehlikede. Dağlar yeniden ölçülüyor; o zamanlar zirve olduğunu düşündüğüm şey aslında hiç zirve olmayabilir. Bremen’deki Friedehorstpark’ın 3250 santimetrelik, meslekten olmayan birine çok gülünç gelen kısmı benim çöküşüm olabilir. Orada, muhtemelen bir zamanlar orada duran zirve haçını boşuna arayan iki dost canlısı köpek sahibiyle bir saatten fazla zaman geçirdim. Bu oldukça geniş parkın neredeyse her santimetresine en az bir kez girmeye çalıştım, ancak sonunda sadece 32,4 metreye ulaşıp gerçek zirveyi on santimetre kaçırmış olabilirim.

Eberhard Jurgalski her şeyi ölçmeye başlar başlamaz, Bielefeld’den 16 zirveyi fetheden ilk kişi rekorunu kaybediyorum. “Fermuar Yükseliyor” kitabımla kazandığım her şeyi geri ödemek zorundayım, yayıncı bulunamadığı için “Zippert Yeniden Yükseliyor” ve “Herbeskopf – Almanların Kader Dağı” gibi planlanan devam ciltlerini unutabilirim. onlar için.

Friederhorstpark'ta “Zirve”yi bulmak zordu

Friederhorstpark’ta “Zirve”yi bulmak zordu

Peki ya binlerce dinleyiciyi, eğer kendilerine inanırlarsa bunu yapabileceklerine ikna ettiğim teşvik derslerinden kazandığım cömert gelire ne dersiniz? Motivasyon, liderlik, risk yönetimi ve sürdürülebilirlik gibi konulardaki pahalı seminerlerim mi? En fazla 15, hatta belki daha da az zirveyi fethettiğim ortaya çıkarsa muhtemelen bu geliri elimde tutamayacağım. Çünkü Brandenburg’daki Kutschenberg’e gelince, tutunduğum şeyin zirve steli mi yoksa yerel halkın kaba bir şakası mı olduğundan pek emin değilim.

Ancak eğer insanlar artık bana ve başarılarıma saygı duymuyorsa, o zaman hayat projem de risk altında demektir. Çünkü yükselişlerimle her şeyden önce Almanya’nın sonunda üç bin almasına katkıda bulunmak istedim. Avusturya ve İsviçre gibi önemsiz ülkeler bunlarla dolu ama Alman Zugspitze’nin boyu yalnızca 2962 metre. Zugspitze yakın zamanda hala üç bindeydi. Bavyera Eyalet Çevre Dairesi’nden jeologlar da bundan şüpheleniyor. Daha yaşlı okuyucular yaklaşık 3.750 yıl önce zirvedeki en ince kayanın 200 milyon metreküplük kısmının düştüğünü ve o zamandan bu yana Zugspitze’nin yalnızca 2.962 metrelik çok küçük bir ölçüm yaptığını hatırlayacaklardır.

Bu içler acısı durumun sona ermesi gerekiyor. Almanya’nın yeniden kendini ve yeni büyüklüğünü bulması için en az üç bin metrelik bir zirveye ihtiyacı var. Halkın katılımıyla ülkemizin çatısı kolaylıkla yeniden inşa edilebilir. Kırık taşların hepsi hala dağın bir yerinde duruyor, tek yapmanız gereken onları doğru sırayla bir araya getirip kırık kenarlara yapıştırmak. Buna 2018 yılında başladım. Almanya 3000, benim görevim buydu. Ama itibarım zedelendiğinde buna kim devam edecek ve üç bin olmadan bu ülkeye ne olacak?

Standart çalışma “Zippert yükseliyor” (BergHaberleren, 2019) hâlâ mağazalarda mevcut ancak yakında indekste yer alabilir.