“Hackney Diamonds”: Rolling Stones’un büyük kuğu şarkısı

Peace Hug

New member
ATüm heyecan, Hackney Diamonds’ın Londra’nın doğusunda yerel bir gazetede verdiği ilanla başladı: “Güleryüzlü ekibimiz size memnuniyet sözü veriyor. Bana barınak verin derken, kırılan camlarınızı onarırız.” Güleryüzlü cam işçiliği ekibinin, hasarlı pencereleri hızlı ve tatmin edici bir şekilde değiştirme vaadi ile yaşayan en büyük grup, yeni stüdyo albümünü duyurdu. Reklamın arkasında, reklamda alıntılanan 1965 (“(I Can’t Get No) Satisfaction”), 1969 (“Gimme Shelter”) ve 1978 (“Shattered”) şarkılarının yaratıcıları Rolling Stones vardı. Hayali cam işleri 1962’de kuruldu.

Yeni albümün adı “Hackney Diamonds”. Hackney bölgesinin şimdiki kadar nezih olmadığı zamanlarda, caddede duran kırık vitrin parçalarına bu ad veriliyordu. Rolling Stones gibi bir başlık. Kapakta iki kadının eli elmas bir kalbi hançerle kırarak açıyor. İlan ağustos ayında Hackney Gazetesi’nde yayınlandı. Eylül ayında grubun geri kalan üç kalıcı üyesi, Hackney Empire’da sunucu Jimmy Fallon ile albümleri hakkında halka açık olarak sohbet etti. İlk şarkı olarak gururla “Angry”yi tanıttılar. Mick Jagger, yazdıkları 25 ve kaydettikleri 23 şarkıdan 12’sinin artık Hackney Diamonds’ta yer aldığını söyledi. Ronnie Wood, şarkılardan birinde Lady Gaga’nın duyulduğunu açıkladı. Keith Richards, iki yıl önce ölen davulcu Charlie Watts’ın yasını tuttu.

ayrıca oku

Rolling Stones on iki şarkıdan ikisini Charlie Watts ile kaydetti. Kendi yeni parçalarından oluşan son çalışmaları 18 yaşında olan “A Bigger Bang”, blues cover grubu olarak köklerine dönüşlerini anlatan son stüdyo albümleri “Blue & Lonesome” ise yedi yıl önce yayınlanmıştı. Yeni şarkılar için yorulmadan mücadele ettiler. 2020’de pandemi sırasında bir karantina reggae’si olan “Living in a Ghost Town” adlı single’ı yayınladılar. Pandemi bitip albümü yeniden kaydetmeye başladıklarında davuldaki iyi ruhları ve makinistleri öldü. 60. yıl dönümü turlarında Charlie Watts’ı Steve Jordan’la değiştirdiler. Turun ardından Jagger, albümün 2022 Noeli ile 2023 Sevgililer Günü arasında tamamlanmasını emretti. Jordan ayrıca stüdyolarda davul çaldı.

“Hackney Diamonds” 20 Ekim’de vizyona girecek. Eleştirmenler bunu iki hafta önceden, şarkı şarkı duyabiliyor.

“Sinirli”

Geleneksel Rolling Stones single’ı ve onunla birlikte albüm böyle başlıyor. Bir gitar riffiyle. Keith Richards iki güç akoru çalıyor. 42 yıl önce “Tattoo You” için “Beni Başlat” ne idiyse, şimdi “Hackney Diamonds” için “Angry” o oldu. İki akor dördüncü kez daha yüksek tekrarlanır. Ancak Steve Jordan, Charlie Watts değil: yenilmek yerine yenilir. “Kızgın” ritimde zıplamaz, “Kızgın” ayaklarını yere vurur. Başlığa yakışıyor.

Albüm Eylül ayında Hackney Empire yuvarlak masa toplantısında duyurulduğunda Mick Jagger, albümün altında yatan fikrin öfke duygusu olduğundan bahsetmişti. Maalesef şarkılarını yazarken öfkesi onu terk etti. “Kızgın” zaten öfkeyi lirik bir sevgiliye kaydırıyor ve kişisel alıyor: “Bana neden kızgınsın? Bana kızma, sana hiçbir şey yapmadım” diyor Jagger kırgın, yaşlı bir adam olarak. Ancak iki gitaristi sonunda onu anlayış eksikliğinden dolayı sağlam bir düetle teselli etti.

Çalışma referansı: “Beni Başlatın”, 1981

“Yaklaş”

Davullar çalıyor, gitar riffleri başlıyor, Mick Jagger şarkı söylüyor. “Get Close”, şarkı sözleri de dahil olmak üzere “Angry”nin bir varyasyonu gibi geliyor: “Bana hayalini kurduğun tek adamın ben olduğumu söyle. Bensiz yaşamaktansa ölmeyi tercih edeceğini söyle.” Burada da adam, piyanodaki Elton John, saksafon ve onu meydan okumasında güçlendiren bir koroyla kurtarılıyor: “Sana yakın olmak istiyorum! ”

Çalışma referansı: “Esmer Şeker”, 1971

Rolling Stones'un

Rolling Stones’un “Hackney Elmasları”

Kaynak: evrensel müzik grubu

“Sana bağlı”

Şarkıcı, “Sana güvenmiştim!” diye şikayet ediyor. Ronnie Wood slayt gitarının inlemesine izin veriyor, bir Hammond orgu ağlıyor. Ama dahası da var: iç çeken yaylılar, büyük gospel müziği. Şükürler olsun!

Çalışma referansı: “Yük Canavarı”, 1978

“Kafamı ısır”

Bas, Rolling Stones’un sesine benzemiyor; bunun nedeni, Beatles’ın eski Höfner keman bası olması ve basçı Paul McCartney olmasıdır. “Bite My Head Off” ona eski hard rock’n’roll’un elçisi olarak uyuyor. Bu arada Mick Jagger hâlâ kendisi için üzülüyor: “Köpek olsaydım beni tekmelerdin” diye şarkı söylüyor, ta ki öfke onu ele geçirene kadar. Oldukça da sinirlenebilir: “Beynini sikeceğim!”

Beatles ve Rolling Stones’un müzikal rekabeti hiçbir zaman ticari inanç meselesi kadar büyük olmadı. 1964 gibi erken bir tarihte Stones, Paul McCartney ve John Lennon’un “I Wanna Be Your Man” şarkısını coverladı çünkü başlangıçta ritim ve blues standartlarının ötesine geçen kendilerine ait hiçbir şey düşünemiyorlardı. Ronnie Wood, “Hackney Diamonds”ın kaydı için bir arabulucu ararken, yapımcı olarak Andrew Watt’ı öneren ve hatta bu şarkının basını bile üstlenen McCartney’den tavsiye aldı.

Çalışma referansı: “Criss Cross”, 1973

The Rolling Stones, 6 Eylül 2023'te Hackney Empire'da 25. stüdyo albümlerini duyuracak

The Rolling Stones, 6 Eylül 2023’te Hackney Empire’da 25. stüdyo albümlerini duyuracak

Kaynak: resim ittifakı / Photoshot

“Tüm dünya çapında”

Bu nedir? Riff’ler odanın içinde dönüyor, Mick Jagger’ın sesi filtreleniyor. Yapımcı Andrew Watt, Rolling Stones’a 21. yüzyıl için bir ses ve küçük adamın yağmur yağdığında bile tüm dünyaya karşı ayağa kalktığı bir şarkı veriyor.

Çalışma referansı: “Çok Hızlı Sürüş”, 2005

“Rüya Gibi Gökyüzü”

Siyahların blues’unu benimseyen ve onu başka hiçbir şeye benzemeyen bir şekilde evrensel rock müziğe başarıyla dönüştüren beyaz bir grup olarak, country’de kendilerini her zaman rahat ve evlerinde hissettiler. “Dreamy Skies” açıkça armonika ve dobro içeren bir country şarkısı ve Mick Jagger, bu konudaki tüm şüpheleri ortadan kaldırmak için, kendi adının stadyum rock’ıyla olduğu kadar country ile de özdeş olan bir ismi ekliyor: Hank Williams.

Eser referansı: “Vahşi Atlar”, 1971

“Mahvetmek”

Nihayet yaylanıyor. Charlie Watts “Mess it Up”ı yönetiyor, burada bir hayalet gibi davulların arkasında oturuyor ve gelişigüzel senkoplu ritmini çalıyor. Bir de Richards rock riff’i var ama ritim onu yumuşatıyor ve Andrew Watt’ın çaldığı bir disko riff’ine dönüştürüyor. Jagger’ın 1980’de New York’taki Studio 54’te yaptığı gibi dans ettiğini duyabileceğiniz şarkı.

Çalışma referansı: “Duygusal Kurtarma”, 1980

“Kılıçla Yaşayın”

Bu şarkıdaki bas, Bill Wyman’ın 30 yıl önce emekli olmasından bu yana Rolling Stones’da olan sıradan basçı Daryl Jones’a benzemiyor, ancak ilk 30 yılın Stones’una benziyor. Wyman bu şarkıda bir kez daha sahneye çıkıyor. Charlie Watts’a ithaf edilmiştir, diye tekrarlıyor.

“Live by the Sword” grubun eski güzel günlerini, Demokles’in kılıcı altındaki bağımlılık, günah ve çekişme, uyuşturucu ve gruba eşlik eden sürekli öfke dolu çılgın günlerini hatırlatıyor. Keskin bir kılıcın altındaki hayat metaforu, Keith Richards’ın kimseye, hatta arkadaşlarına ve kendisine bile güvenmediği daha tehlikeli zamanlarda sürekli yanında taşıdığı palalar, Bowie bıçakları ve bunlarla ilgili tüm kesici ve saplayıcı silahlar anlamına da gelebilir. “Live by the Sword”daki gibi iki gitarıyla yarışırken Ronnie Wood ile düello yapıyorlar.

Çalışma referansı: “It’s Only Rock’n’Roll”, 1974

“Beni Çok Zorluyor”

Mick Jagger yeniden feryat ediyor: “Bak bana ne yaptın!” Öte yandan “Driving Me too Hard” bir zafer şarkısı gibi bir marş olarak bestelenmiş. İçerik ve biçim arasındaki klasik kontrpuan.

Eser referansı: “Mutlu”, 1972

“Bana Açıkça Söyle”

Keith Richards şarkı söylüyor – ve şarkı söylerken, hiç de ses olmayan boğuk bar sesiyle, albümdeki gitarla heyecan verici parçayı söylüyor. Ayrıca “Hackney Diamonds” büyük finale yükselmeden önce en çarpık, en güzel solosunu ve sonunda açık akorunu çalıyor.

Çalışma referansı: “Gümüşü Aldın”, 1969

ayrıca oku

Mükemmel Almanca için beş schnapps: Waldbühne'de Rolling Stones'la Mick Jagger

“Cennetin Tatlı Sesleri”

Bir piyano, bir gitar – bir blues şarkısı. Piyanoda oturan Stevie Wonder, 1972’deki onuncu yıldönümü turnesinde Rolling Stones’la “Uptight (Everything’s Alright)” ve “(I Can’t Get No) Satisfaction” şarkılarının karma bir varyasyonunu çalmıştı. Jagger, şarkının güneşli bir sonbahar gününde kucağına düştüğünü söylüyor. Harika gökyüzü hakkında şarkı söylüyor: “Tatlı sesleri, çocukların tatlı seslerini duyuyorum. Hayır, cehenneme gitmeyeceğim. Evet, hadi şarkı söyleyelim, bağıralım, hepimiz gurur duyalım. Bırakın yaşlılar hâlâ genç olduklarına inansınlar.”

Lady Gaga da babasının duasına katılıyor ve onu cesaretlendiriyor. Ayrıca grupla sahneye çıktı; on bir yıl önce Rolling Stones’un 50. yıl dönümü turnesinde “Gimme Shelter” şarkısını söylemişti. “Cennetin Tatlı Sesleri”nde eski blues numaralarından birine başvuruyorlar ve nakaratı bir ton daha alçak hale getiriyorlar. Son şarkıdan önceki gerilimi artırmak için ikinci ve son şarkının uzunluğunu yedi dakikadan fazla uzatıyorlar.

Çalışma referansı: “Her Zaman İstediğinizi Elde Edemezsiniz”, 1969

“Rolling Stone Blues”

Albümdeki son şarkı Muddy Waters’a ait. Zaten onunla birlikte “Manish Boy” ve “Baby Please Don’t Go” şarkısını söylediler. Efsaneye göre Rolling Stones kendilerine Rolling Stones adını veriyor çünkü erken ölen ilk gitaristleri Brian Jones, 1962’deki ilk konserleri için hemen bir isim bulmak zorunda kaldı ve bunu Muddy Waters’ın bir blues single’ında okudu. ortalıkta yatıyordu. Single’ı uygun bir şekilde rustik bir şekilde yorumluyorlar, hatta belki de son albümlerinin büyük bir kuğu şarkısı gibi. 25 stüdyo albümünden sonra bu, kayıtlarının tarihine onurlu bir son olacaktı.

Çalışma referansı: “Manish Boy”, 1977

ayrıca oku

Mick Jagger ve Keith Richards, dünyanın en ünlü büyükbabaları

Fikir Mick Jagger ve Keith Richards

Ve sonra ne? “Wall Street Journal”da Mick Jagger zaten başka bir yeni albümden bahsetmişti. Eğer Rolling Stones geçen kışki oturumlarda gerçekten 23 şarkı kaydetmiş olsaydı, önceden yazılmış olan iki şarkı artı, bu rahatlıkla yeterli olurdu: “Şarkıların dörtte üçü bitti.” Peki ondan sonra? Jagger 80 yaşında, artık ciddi avatarların olduğunu söylüyor: “Bugün ölümünden sonra da iş yapabilirsiniz.”

Rolling Stones’un “Hackney Diamonds”ı 20 Ekim 2023’te Polydor tarafından piyasaya sürülecek