İskoç hayranlar: New York Times ne derse desin harika ev sahipliği yaptınız

Peace Hug

New member
MBirkaç futbol maçı izlemek için dünyanın öbür ucuna seyahat ediyorsanız, biraz deli olmanız ve anlayışlı bir partnerinizin olması gerekir. Ben baştan sona İskoç'um ama bu yılın başında ortağımla birlikte Avustralya'ya taşındım. Benim için ne kadar zor olsa da, onları dünyanın öbür ucunda bırakmak zorunda kaldım çünkü İskoçya, Almanya'daki Avrupa Şampiyonası'nda bunu kaçıramazdım. Bu yüzden Avrupa Şampiyonası'nda stadyumda takımıma tezahürat yapmak için saatlerce uçtum. İki düşünceden yola çıkıyoruz: Umarım İskoçya düzleşmez ve umarım bol miktarda Alman birası olur.

Almanya gezimi anlatmaya dört kelime yetiyor: “İskoçya olmadan parti olmaz!” Bu biraz bencilce gelebilir ama anlamı bu değil. Bu kadar mutlu bir şekilde kutlayabilmemiz ve sosyal medyanın bizi bu yüzden sevmesi, bizi o kadar sıcak bir şekilde karşılayan harika ev sahiplerimizin sayesindeydi ki tanıştığımız herkesle kutlamadan edemedik. Almanya, futbolu ve insanları; herkes için bir futbol festivalinin tüm malzemeleri.

Marsha King (30, sağda) Edinburgh'lu, Heart of Midlothian futbol kulübünü seviyor ve ekose eteğin kadın modasında yer edinmesi için mücadele ediyor

Kaynak: Marsha King

Ve bu, oyuncuların sonuçlarından bağımsız olarak geçerlidir. Almanya dört Dünya Kupası kazandı. Kazanmanın nasıl bir his olduğunu biliyorsun. İskoçya taraftarı olmak için hayal kırıklığına karşı yüksek bir toleransa sahip olmanız gerekir. Dürüst olmak gerekirse pek başarılı değiliz ama bu bizim için önemli değil. Hala kutluyoruz. O halde turnuvaya gidelim.

ayrıca oku

Almanya'daki Avrupa Şampiyonasında her şey yolunda mı?  Aslında öyle değil, diyor New York Times

ayrıca oku

WELT kanat oyuncusu Franziska Zimmerer pembe deplasman forması giyiyor ancak kol bandı yok

Fikir Avrupa şampiyonası

İlk durağım Oberhausen'dı. Avrupa Şampiyonası heyecanına rağmen şehrin ne yazık ki bir mücevher olmadığını söylemeliyim. Oradaki otelimize hiçbir ön araştırma yapmadan “körü körüne” rezervasyon yaptırdık ve bazen Oberhausen'de “kör” olmayı diledim; ama sadece iç karartıcı mimari yüzünden, insanlar yüzünden değil. Barlarda garsonların bizi sıcak karşılaması bizi kısa sürede rahatlattı. Tek kelime İngilizce konuşmuyorlardı (her ne kadar bazen biz İskoçların en iyi ihtimalle anlaşılmaz İngilizce konuştuğumuz söylenirse de), ama içkiler serbestçe akıyordu ve polis uğradıktan sonra bile akşam geç saatlere kadar parti yapmamıza izin verildi.

ayrıca oku

Oberhausen'de hiç kimsenin etek giyen birini görüp görmediğinden emin değilim. Bu arada, İskoçya'da, bırakın etekli kadınları, geleneksel olarak yalnızca düğünlerde ve milli takımın “Fitba” (İskoç futbolu) maçlarında giyilir. Bu yüzden meraklı bakışlarla karşılaşacağımdan emindim. Ancak sokaklarda yürürken Oberhausen halkı bizi karşıladı ve yüksek sesle “İskoçya!” diye bağırdı. Şehir manzarasının arzu edilen bir şey bıraktığını, insanlar bunu telafi ediyor. Sevgili Oberhausen halkı, sizi seviyorum.

Aşk demişken: Biz İskoçlar beğenilmeyi severiz ve yurt dışında da buna göre davranırız. Evet, bu gezilerde milli gururumuzu gösteriyoruz ama kendimizi üstün hissetmiyoruz ve diğer kültürlerle fikir alışverişinde bulunarak iyi bir izlenim bırakmak istiyoruz.

ayrıca oku

Avrupa Futbol Şampiyonası: Alman taraftarlar cep telefonu buldu

ayrıca oku

dpatopbilder - 13 Haziran 2024, Bavyera, Münih: İskoç hayranlar Marienplatz'ta.  İskoçya, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın açılış maçında 14 Haziran 2024'te Almanya ile karşılaşacak.  Fotoğraf: Martin Rickett/PA Wire/dpa +++ dpa-Bildfunk +++

İskoç hayranların bir elinde bira, diğer elinde şemsiyeyle Köln'ün eski kentinde yaşlı bir adamın kurumasına yardım ettiği videoyu görmüşsünüzdür. Bu güzel jestle sonunda Almanların kalbini kazandığımıza inanıyorum. Köln belediye başkanı dönüşümüzü sabırsızlıkla bekliyor ve kesinlikle geleceğiz. Bir akşam bir dükkan sahibi bizi bedava Alman schnapps'ıyla uğurladı. Sonrasını pek hatırlamıyorum…

İlerleyen günlerde bizi Düsseldorf ve Köln bekliyordu. Bu muhteşem Alman şehirlerine sadece tonlarca “Buckfast” getirmekle kalmadık (ne olduğunu sormayın, sadece deneyin), aynı zamanda muhteşem İskoç havasını da getirdik. Yağmur günlerce evimizde olduğu gibi yağdı ama hiçbir şey moralimizi bozamadı.

IMG_2797

Alkışlar: Masha King diğer hayranlarla kutlama yapıyor

Kaynak: Marsha King

İşin komik yanı, gezimizde Almanlarla yalnızca bir anlaşmazlığımız oldu: İngiltere'yi kimin daha iğrenç bulduğu konusunda. Biz İngiltere'nin İskoçya'ya yönelik şerefsiz politikasını hatırlarken, Almanların aklına daha çok 1966 Dünya Kupası finalindeki Wembley golü geliyor (Gol değildi!!!!).

En sevdiğimiz Almanca kelime “Schadenfreude”

Konu İngiltere takımına gelince, Almanya'da en sevdiğimiz kelime “Schadenfreude”, yani onların başarısızlıklarından gelen tatmin duygusu. Kırgınlığımızı körükleyen şey İngiliz medyasının ve hayranlarının kibri ve baskıcı beklentileridir. İskoç taraftarlar takımlarının kazanmasını beklemiyor ve (sık sık) yenilgiler nedeniyle üzülmüyorlar. İngiltere'de zafer dışındaki her şey her zaman ulusal bir trajedidir. İskoçya'nın biraz daha sakin olması komşularımız için iyi olur.

Ne yazık ki Almanya'ya karşı ilk maçı kaçırdım ama Köln'de oradaydım. RheinEnergieStadion (ya da geleneğe önem veren Köln sakinlerinin söylediği gibi Müngersdorfer Stadyumu) bir futbol stadyumundan isteyebileceğiniz her şeye sahiptir. Bu bir kazandı – İsviçreli de iyi durumdaydı. Uzun zamandır beklediğiniz bir maçta sadece stadyumda hissedebileceğiniz o adrenalin patlamasını hissettim. O kadar bağımlılık yaratan bir duygu ki, onu hissetmek için dünyanın öbür ucuna uçacaksınız.

“Fer of Scotland” şarkısını tüm gücümüzle söylüyorduk ve kahretsin: Evet!!!! Biz kaybetmedik. İskoçya için beraberlik bir zafer gibi geldi. Hatta bir golü kutlayabildik ve ulaşamayacağımız kadar şanssız olan herkese sarılabildik. Görüyorsunuz, İskoç olmanın en güzel tarafı bizim için neredeyse sadece umudun olması ve neredeyse hiç beklentinin olmamasıdır. İyi vakit geçirmek için buradayız. Futbol dünyaya çıkmak ve yeni arkadaşlarla tanışmak için sadece bir bahane.

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir; çünkü gömülü içeriğin sağlayıcıları, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak bu izni gerektirir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Şimdi güzel İskoçya'ya geri döndüm ve hayatımın en güzel haftalarından birini hatırlıyorum, ancak – ve bu da hikayenin bir parçası – hala hayatımın en kötü akşamdan kalmalarından birinin üzerinden geçiyorum.

Almanya'daki Avrupa Şampiyonası gelecekteki tüm futbol turnuvaları için bir model teşkil etmelidir. Bu, taraftar deneyimiyle ve pek çok tarihi barındıran stadyumlarla ilgili. Açık bir toplumda futbol festivalinin yaklaşılabilirliği ve bütünleştirici gücü; bunu Katar'da veya Suudi Arabistan'da bulamazsınız.

Hayalimiz pazar günü Macaristan mağlubiyetiyle sona erdi. Hayal kırıklığına uğradık ve tükendik ama şaşırmadık. İskoç takımımızı da tanıyoruz, öyle olsun. Bir sonraki hayalimize geçiyoruz: ABD'de düzenlenecek 2026 Dünya Kupası.

Ancak bu aynı zamanda çok uzun bir yolculuk olacaktır. Partnerime ne söylemeliyim?