Jan Weyrauch, RBB direktörlüğü seçimi için aday olmayacak

Peace Hug

New member
medya Bremen Radyosu Başkanı

Jan Weyrauch, RBB direktörlüğü seçimi için adaylığını geri çekti

Durum: 06/15/2023| Okuma süresi: 2 dakika

Jan Weyrauch, RBB direktörü olarak seçilmek için aday olmayacak

Jan Weyrauch, RBB direktörü olarak seçilmek için aday olmayacak

Kaynak: dpa/Fabian Sommer

Seçimden bir gün önce, Radio Bremen patronu Jan Weyrauch, RBB direktörlüğü seçimlerinde aday olmayacağını açıkladı. Arka plan, maaşının miktarı hakkında bir tartışmadır. Geçici patron Vernau’nun maaşıyla karşılaştırıldığında, Weyrauch kesintileri kabul etmek zorunda kalacaktı.

Radio Bremen program direktörü Jan Weyrauch, kamuya açık ARD yayıncısı Rundfunk Berlin-Brandenburg’un (RBB) genel seçimlerinde yarışmayacak. Weyrauch Perşembe günü – seçimlerden bir gün önce – aday olmamaya karar verdiğini Alman Basın Ajansı’na bildirdi. Arka plan, istasyonda gelecekteki yönetmenin maaşının miktarı hakkında ortaya çıkan bir tartışmadır.

Weyrauch dpa’ya, geçici patron Katrin Vernau’nun maaşına kıyasla kesintileri kabul etmeye hazır olduğunu en başından beri arama komitesine ve RBB denetim organlarına açıkça belirttiğini söyledi. Vernau’nun maaşı, kayırmacılık iddiaları üzerine haber verilmeksizin kovulan yayıncı Patricia Schlesinger’in maaşının çok altında. Weyrauch, ona günün sırası gibi görünüyor, dedi.

Devam etti: “Ancak süreç sırasında, yönetmenin sözleşmesinin maaş aralığıyla ilgili fikirler devreye girdi, RBB’deki tüm maaş yapısı üzerindeki müteakip etki için stratejik mülahazalardan katılamayacağım, tüm anlayışımla. katkı paylarının dikkatli ve tasarruflu kullanılması için.”

ayrıca oku

Juliane Leopold, Heide Baumann, Jan Weyrauch, Ulrike Demmer (soldan)

Weyrauch ancak daha sonra alenen bir aday olarak sunuldu. Komite ofisi şunu açıklamıştı: Weyrauch zaten adaylar grubuna dahildi, ancak daha sonra sözleşme koşullarıyla ilgili farklı görüşler nedeniyle elendi. Daha sonra, çerçeve koşullarının değişmemesine rağmen artık aday olabileceğini açıkladığı için listeye girdi. RBB personel temsilcileri, onu listeye almak için mücadele etmiş ve aynı zamanda maaş konusunun başvuru sürecinde ele alınmış olmasını eleştirmişti.

ayrıca oku

Armageddon Şampiyonası Serisi

Weyrauch ayrıca Perşembe akşamı, süreç boyunca karşılıklı değiş tokuş yoluyla bu sorunun temelden yeniden düşünülmesini umduğunu duyurdu. “Ama o sinyali alamadım. Bu nedenle – benim seçimim durumunda – bir sözleşmenin gerçekleşmeyeceği öngörülebilir. Bundan kimsenin çıkarı olamaz.” Geri çekilme onu çok incitir.

Cuma günü, Yayın Konseyi’nin denetim organı Potsdam’da toplanacak ve kamu ARD yayıncısındaki en yüksek mevkinin ödülü için oylama yapacak. Artık seçim için sadece iki aday kaldı: Heide Baumann (50, en son Vodafone Almanya yönetim kurulu üyesi) ve Ulrike Demmer (50, 2016’dan 2021’e kadar eski siyah-kırmızı federal hükümetin sözcü yardımcısı).