Johanna Wokalek: “Yalnızca tek bir kişi için olan rüyalar vardır”

Peace Hug

New member
APapa Joan’dan teröriste kadar beyazperdedeki hemen hemen her şeyi oynayan Johanna Wokalek, şimdi ilk kez bir Berlin tiyatrosunda çalışıyor. 48 yaşındaki oyuncuyla, yönetmen Andrea Breth’in “I dreamed the night” filminin galası öncesinde Berliner Ensemble kantinde buluşuyoruz. İkisi birbirini uzun zamandır tanıyor ve Viyana’daki Burgtheater’da birlikte büyük bir başarıyı kutladılar.

Wokalek ayrıca tiyatro için Luc Bondy, Peter Zadek, Thomas Vinterberg ve Pina Bausch gibi büyük isimlerle çalıştı ve sinemadaki atılımı Aimée & Jaguar, Hierankl ve Barfuss gibi filmlerle geldi. Bu yıldan itibaren “Polizeiruf 110″da komisyon üyesi olarak görülecektir.

Johanna Wokalek, WELT’e hayallerinden bahsediyor ve tiyatronun onun için neden özel bir deneyim olduğunu açıklıyor.

DÜNYA: Johanna Wokalek, herkes geceleri rüya görür, sabahları herkes hatırlamaz. Ne hatırlıyorsun?

Johanna Wokalek: Çoğunlukla somut sahnelerdir. Belki daha çok erken yarı uyanık rüyalardır. Onları biraz sahnelemeye ve tasarlamaya yardım edebilirim, bu yüzden onları özellikle iyi hatırlıyorum. Teatral bir yanı da var. O zaman ben farkında olmadan kendi rüyalarımın yönetmeniyim.

ayrıca oku

DÜNYA: Berliner Ensemble’da “I dreamed the night”da Andrea Breth ile yaptığınız gibi bir rüya sahnesi mi?

Wokalek: Andrea Breth’i uzun zamandır tanıyorum ve önceki tüm çalışmalarımda rüyaların onun için büyük bir konu olduğu hissine kapıldım. Bizimle inşa ettiği, tasarladığı ve yarattığı bu gecenin temasını seçmesi beni şaşırtmadı. Sahne için büyük ama güzel bir meydan okuma çünkü rüyalarda yüzen bir şeyler var. Rüya gördüğümüzün farkındayız ama uyanık olduğumuz zamanki kadar topraklanmış değil. Yüzmek benim için büyük bir hayranlık uyandırıyor ve bunu seyirci için somut hale getirmek çok çekici.

DÜNYA: Ayrıca kabuslar? Bizi korkuturlar ama Frank Kafka’nın edebiyatını ya da Sürrealist resmini düşünürseniz sanat için ilham kaynağı olabilirler.

Wokalek: Rüya, hayal gücünü büyütür, kabus ise karanlık fantezileri büyütür. Duygularda ve sahnelerde aşırılıklar ortaya çıkıyor. Aşk ve güzellik olabilir ama aynı zamanda korku ve dehşet de olabilir. Yazarlar yazarken veya ressamlar çizerken de durum aynıdır. Bu aslında içsel bir imgeyi ve içsel bir duyguyu nesnelleştirmenin veya görselleştirmenin neredeyse imkansız girişimidir. Bu aynı zamanda “Geceyi hayal ettim” de görevimiz, aynı zamanda büyük cazibe.

Andrea Breth, sahnede birlikte gösterdiğimiz rüya görüntüsünü bizimle birlikte tasarladı. Büyük piyanist Adam Benzwi’nin de yardımıyla onu canlandırıyoruz. Müzik, biz konuşmadan önce rüya görür gibi bize ulaşır, bizi duygusal olarak hemen etkiler. Müzik bizi ince bir kumaş gibi, müzik, ışık, kostüm, dil ve imgelerden oluşan bir rüya kurgusu olan akşam boyunca taşır.

ayrıca oku

Marka olarak usta

DÜNYA: Andrea Breth ile 20 yılı aşkın bir süredir ara ara çalışıyorsunuz. Onunla ve işbirliğiyle ilgili neyi takdir ediyorsun?

Wokalek: Andrea Breth inanılmaz derecede esprili. Ayrıca harika bir hayal gücü var. Ayrıca hayal gücümü anlıyor ve ona yer veriyor, bu da onu özellikle güzel kılıyor. Şiir gibi bir şeye hayat vermek hem onun hem de bizim büyük çabamız. Bu gürültülü ve zorlu dünyada kolay değil. Bu, günlük hayatı dışlamaz, ancak onu günlük siyasi bir şekilde yansıtmaz. Gerçekliği şiir dünyamız üzerinden sorgulamak ve farklı yansıtmak istiyoruz.

DÜNYA: “Bir hayalim var” Martin Luther King’in meşhur sözüdür. Politik rüyalar ne olacak?

Wokalek: Hayalleri her zaman canlı tutmalıyız, bu varlığımızın olmazsa olmazıdır. Bunlar politik, şiirsel ve kişisel, insan olmanın bir parçası. Bakalım kendimiz veya başkaları için hangi hayalleri gerçekleştirebiliriz, belki ulaşılamazlar ama hayal etmeliyiz. Ve Martin Luther King gibi, birçokları için rüyalar var ve sadece tek bir kişi için olan diğerleri var.

DÜNYA: Yakın zamanda Pina Bausch’un efsanevi bir yapımını tiyatroda canlandırdınız ve ileride “Polizeiruf 110″da da komiser olarak yer alacaksınız. Bu bir çelişki mi?

Wokalek: Ayrıca “Sisi & Me” de oynuyorum, gerçekten harika! Tiyatro ve sinema farklıdır. Sahne benim için büyük bir hayranlık uyandırıyor çünkü her şey şimdide gerçekleşiyor. Perde kalkar ve birçok insan bu anı birlikte yaşar. Artık dizi ve film izlediğimiz evlerimize giderek daha fazla çekildiğimize göre, birlikte bir deneyimi paylaşabileceğimiz tiyatronun yeniden büyük bir fırsatı var. Bu, anı birlikte yaşamak, kusursuz bir deneyimdir.

DÜNYA: Sahnenin bir yeri var. Berlin’de ilk kez bir tiyatroda oynuyorsun, değil mi?

Wokalek: Burgtheater ile Theatretreffen’e davet edildik, bu yüzden Berlin seyircisini biraz tanıyorum. Bunun dışında burada ilk kez sahneye çıkıyorum, tüm salonu, seyirciyi ve tepkileri dört gözle bekliyorum. Viyana’da uzun yıllara dayanan tecrübemle herhangi bir fark olup olmadığını merak ediyorum. Sonuçta insanlar geldikleri bölgeye ve tarihlerine bağlı. Viyana ve Berlin tamamen farklı şehirler ve zihniyetlerdir.

DÜNYA: Münih polisi aramasında Verena Altenberger rolünü üstlendiniz. İlk bölüm çoktan çekildi ve bu yıl içinde yayınlanacak. Suç filmlerini sever misin?

Wokalek: Anlatısal ve görsel olarak gelişmiş tür filmlerini seviyorum. “Polizeiruf 110”da en çok dört gözle beklediğim şey çeşitlilik, birlikte çalıştığınız yazar, yönetmen ve oyuncuların farklı olması. Ve her seferinde en iyisini yapmak istiyorsun. Bunlar harika karşılaşmalar. Sanat, her zaman farklı bir şey yaratan değiş tokuşla ilgilidir. Her seferinde bunu dört gözle bekliyorum.