“Kahire Komplosu”: “En Radikal Vaizler En Fazla Etkiyi Kazanıyor”

Peace Hug

New member
es, Arap kültürel alanından ilk siyasi gerilim filmi. Kahire Komplosu’nda kırsal kesimden genç bir öğrenci kendini dünyanın en büyük üniversitesi olan El-Ezher’deki güç oyunlarına kaptırmış halde bulur. İsveç-Mısırlı yönetmen Tarık Saleh ile çok özel aile tarihi, laiklik ve din arasındaki mücadele ve Stockholm hükümetinin ikiyüzlülüğü hakkında bir söyleşi.

DÜNYA: Nerede yaşıyorsun

Tarık Salih: Stockholm’de. 1972’de orada doğdum.

DÜNYA: Ailen İsveç’e nasıl geldi?

Salih: Mısırlı büyükanne ve büyükbabam 20. yüzyılın başlarında Nil Deltası’nda doğdu. Köylerinde ilk eğitim alan onlardı. Anneannem 1910’da doğdu ve okuma yazma bilmeyen anne babasını onun okula gitmesi gerektiğine ikna etmesi küçük bir mucizeydi. Dedem, filmimin geçtiği El-Ezher Üniversitesi’nde okudu. Büyükannem doğrudan krala gitti ve evlenmeye ve aynı zamanda öğretmen olarak çalışmaya hak kazandığına dair bir belge istedi. Her ikisi de daha sonra bir balıkçı köyünde, filmimin başladığı köyde öğretmenlik yaptı.

Yönetmen Tarık Salih

Kaynak: X Kiralama

DÜNYA: Filminizde genç bir adam olan Adam, El-Ezher’de burs kazandığı için balıkçı köyünü terk ediyor.

Salih: Babam 1960’larda bu köyden ayrıldı, önce Libya’ya, ardından Almanya ve Hollanda’ya gitti ve son olarak İsveç’te mühendis ve doktorlarla orta halli bir aileden gelen annemle tanıştı. Bir ilişkileri oldu, hamile kaldı, evli değillerdi. İlginç olan, babaları Jamaika veya Afrika’dan olan birçok İsveçli arkadaşım var ve babaları sonunda ortadan kayboldu. Babalarını bile tanımıyorlar. Babam kaldı.

Gizli servis üniversiteye gelir: İbrahim (Fares Fares) öğrencileri sorguya çeker.

Gizli servis üniversiteye gelir: İbrahim (Fares Fares) öğrencileri sorguya çeker.

DÜNYA: O zaman baban neden Mısır’ı terk etti?

Salih: Karmaşık. O bir sanatçıydı, İskenderiye’deki sanat akademisine gitti, ancak daha sonra polis gücüne katıldı. Nasır dönemiydi, ülke süper vatanseverdi. Babam İngilizce öğrenmişti, bu yüzden propagandanın çoğunun asılsız iddialardan oluştuğunu anlamıştı. Dayanamadı, bu zihinsel iklime sığmadı. Filmdeki Adem’im onun suretidir. Bu, babamın Mısır’ı hor gördüğü anlamına gelmez. Aksine bana anlattığı hikayeler sevgi doluydu ve ben hep ülkeyi hayal edebiliyordum, görebiliyordum, koklayabiliyordum, tadabiliyordum. On yaşında oraya ilk gittiğimde şok olmuştum: hiç de öyle değildi.

DÜNYA: Çocukken Mısır filmleri izlediniz mi? Elliler ve altmışlar, yerel film endüstrisinin altın çağıydı.

Salih: HAYIR. Onları İsveç’te göremezdiniz. Video yoktu, uydu yoktu. Ama 18 yaşıma geldiğimde okumak için Mısır’a gittim. Sonra o filmleri izledim, şimdi bayılıyorum. Sonra yavaş yavaş ülkeyi, Lüteriyenlerden Selefilere kadar toplumunun tüm yelpazesiyle doğru bir şekilde anladım.

DÜNYA: El Ezher Üniversitesi’ne gittin mi?

Salih: Hayır, İskenderiye’deki bir finans akademisine.

DÜNYA: Ancak El Ezher, Mısır’ın en prestijli üniversitesidir.

Salih: Dahası: Tüm İslam dünyasının, tüm Müslüman dünyasının en prestijli üniversitesidir. Ana laik üniversiteler, Kahire’deki Amerikan Üniversitesi ve Kahire Üniversitesi Tıp Fakültesi’dir. El-Ezher fakirlerin Harvard’ıdır. Gambiya’da Müslüman bir ileri gelen veya Malezyalı bir işadamıysanız, oğlunuzu mükemmel Arapça öğrenmesi ve Kuran okuması için El-Ezher’e gönderin. El-Ezher, 300.000 öğrencisi ile dünyanın en eski üçüncü ve en büyük üniversitesidir. Kurumun itibarı çok büyük ama Mısır’da orada eğitim gördüğünü söyleyenler muhtemelen bir köyden ve kötü koşullardan geliyor.

DÜNYA: Bu itibar nereden geliyor?

Salih: Al-Azhar başından beri çok ilerici fikirlere sahipti. Öğrenciler yemek ve konaklama için ödeme yapmak zorunda kalmazlar, böylece eğitimlerine odaklanabilirler. Bu düzenlemeler 972 yılına kadar uzanıyor! Öğrenciler, antik Yunanistan’daki gibi öğretmenlerinin etrafında bir halka şeklinde otururlar. El-Ezher altın çağında inanılmazdı ama bugün durum böyle değil.

DÜNYA: Bu büyük zaman ne zamandı?

Salih: 12. yüzyılda. El-Ezher, bir Şii hanedanı olan Fatımiler tarafından kuruldu, ardından Sultan Selahaddin Mısır’ı fethederek üniversiteyi Sünni bir kuruma dönüştürdü. Yüzyıllar boyunca El-Ezher, ister Türk, ister Fransız, ister İngiliz olsun, yöneticilerle her zaman uzlaşmak zorunda kaldı.

Hükümet yetkilisi İbrahim (Fares Fares, solda) Adam'ı (Tawfeek Barhom) işe alıyor

Hükümet yetkilisi İbrahim (Fares Fares, solda) Adam’ı (Tawfeek Barhom) işe alıyor

DÜNYA: Bugün El-Ezher ile ilgili bir çalışmadan kim gelirse, nasıl bir meslek seçecek?

Salih: İmam olur. Mezunlar bu kırmızı uçlu şapkayı takarlar. İlk Dünya Ticaret Merkezi’nin arkasındaki “kör şeyh” Şeyh Abdurrahman da bu şapkayı takmıştı.

DÜNYA: El-Ezher’in etkisi dini meselelerle mi sınırlı?

Salih: Ötesine geçer. Mısır’da bir fark yaratmak istiyorsanız, bir tür dini desteğe ihtiyacınız var. Kahire’de Shubra adında bir bölge var, tüm İsveç’te olduğu gibi orada da çok sayıda insan yaşıyor! (Yaklaşık 10 milyon insan – i. editör). Hükümet olarak, Yukarı Mısır’daki bir köye kanunun değiştirildiği bir kararname gönderebilirsiniz. Orası kimsenin umurunda değil, köyün kendi kanunları var. Ama büyük imam fermanla dini bir tavsiye gönderdiğinde insanlar onu dinler. Ve bu “tavsiyeler” çok spesifiktir.

DÜNYA: El-Ezher Büyük İmamı makamının neden bu kadar önemli olduğunu anlamaya başlıyorum.

Salih: Bu Mısır’a özgü değil. İsveç’i ve kralını ele alalım. Rasyonelliği temsil etmez, ona mertebesini Allah vermiştir. Ciddi bir kriz olduğunda başbakanın tavır alması yetmez. Kral bir şeyler söylemelidir, çünkü kral güvenilecek kalıcı bir şeydir; hükümet birkaç yılda bir değişir. Nobel Ödüllerini veren akademi, otoritesinin izini krala kadar sürüyor ve o, görevini Tanrı’dan alıyor. Filmimi izleyen birçok kişi bana Al-Azhar’ı hiç duymadıklarını söylüyor. Ancak bu, İslam hakkındaki söylemimizde bu kadar büyük bir rol oynayan fikirlerin çoğunun geldiği en önemli kurumlardan biridir.

DÜNYA: İsveç’in şu anda bir sorunu var: NATO’ya katılmak istiyor ama bu Müslüman bir politikacının onayına bağlı.

Salih: Bu yüzden Erdoğan’a kendimizi sevdirmek zorundayız. Ancak mevcut İsveç hükümeti, esas olarak seçim kampanyası sırasında İslam’a saldırdığı için iktidara geldi. Sonra bir adam Stockholm’deki Türk büyükelçiliği önünde Kuran’ı yaktı ve hükümet gururla buna hakkı olduğunu iddia etti. Katılıyorum çünkü bir sanatçı olarak özgürlüğün önemini biliyorum. Bu politikacılar protestoları umursamadı, İslam bizim için çok önemli değil. Sonra Putin Ukrayna’yı işgal etti – ve bu politikacılar gerildiler. NATO’ya katılmak istedi. Birdenbire aynı politikacılar Kuran’ın yakılmasına karşı çıktılar. Ardından El-Ezher bir açıklama yaptı: “Müslümanların bu korkunç eylemi protesto etmek için sokaklara çıkması gerektiğine inanmıyoruz.” “Bunun yerine İsveç ürünlerini boykot etmeliyiz.” İşte o an, herkes aniden El-Ezher’in ne olduğunu öğrenmek istedi ve bunun için filmimize geldi.

DÜNYA: Bu ifadeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Salih: İnsanların anlamadığı şey, El-Ezher’in onunla İsveç’e saldırmadığı. Aksine durumu yatıştırmaya çalıştı. Ve bunu İsveç yüzünden yapmıyorlar, hiç umurlarında değil. Bunu, insanlar protesto etmeye başlamasınlar diye yapıyor çünkü İsveç’e karşı bir protestonun çok hızlı bir şekilde Mısır hükümetine karşı bir protestoya dönüşebileceğini biliyorlar. Bundan son derece memnun değiller. Şimdiki Büyük İmam Şeyh el-Tayyib geçen yıl bir fetva yayınladı: Bir Müslüman, aynı zamanda İslam’da kutsal bir kitap olan İncil’e dokunmadan önce bir ritüel temizlikten geçmelidir. Esasen söylemek istediği şudur: Hristiyan komşularınıza saldırmayın, onlar da mukaddestir. Şimdi de İsveç’te Kuran’ın yakılmasını düşünün.

DÜNYA: El-Ezher kurumunun otoritesi hala tartışılmaz mı?

Salih: Otoritelerine yönelik en büyük tehdit elbette televizyondur. 20. yüzyılın sonlarında Mısır’daki en popüler imam Şeyh El-Sha’rawi idi ve televizyonda vaaz verdi. O sırada El-Ezher etkisini kaybetmeye başladı. Bugün YouTube imamları. Yeni teknolojiler kurumları tehdit ediyor ve internetin her yerinde olduğu gibi en etkili olanlar en radikal vaizler.

DÜNYA: Geçen yıl Cannes’da daha önce hiç görmediğimiz türden iki film vardı: Arap dünyasından laik-dini gerilim filmleri, ancak yerinde çekilemeyen. Biri onun, diğeri ise Ali Abbasi’nin “Kutsal Örümcek”iydi. Türkiye’de çekim yaptınız, Abbasi’nin İran’da çekim yapma umutları vardı ama uzun sürmedi.

Salih: Ali benim yakın arkadaşımdır. Onun filmi Mısır’da bir kült film ve benim filmim Tahran’da devlet tarafından yürütülen festivale resmi bir davet aldı. Böylece ben kendi filmimi İran’da çekebilirdim, o da kendi filmini Mısır’da çekebilirdi (gülüyor). Aslında politik film yapımcıları olmadığımız görüşünü paylaşıyoruz. Sadakatimiz, anlattığımız hikayeleredir. Ali’nin filminde en sevdiğim şey, katilin tarafında olmam, onun yakalanmasını pek istemem. Bu elbette yasak bir düşünce ama sadece harika bir film olduğunda ortaya çıkıyor.

DÜNYA: Abbasi açıkça sürgünde yaşıyor. Ve sen?

Salih: Kendimi bir sürgün olarak görmüyorum. Mısır’a girebilirdim ama muhtemelen çıkamam. İsveç filmleri izlediğimde sık sık kendime soruyorum: neden daha ilginç hikayeler anlatmıyorsunuz? Neden kendini sansürlüyorsun? Neden acıttığı yere gitmiyorsun? Kimse seni durdurmazdı. İskandinavya’nın her yerinde kadın başbakanlar var. Neden onlar, Erdoğan, Putin ve savaş hakkında hikayeler yapmıyorsunuz?