Kaliforniya'daki Villa: Thomas Mann'ın çalışma odasındaki ev hissi

Peace Hug

New member
BENÖğleden sonra Santa Monica'dan Pacific Palisades'e giden otobüste Meksika kökenli yedi kadın var. Farklı duraklarda biniyorlar ama birbirlerini tanıyorlar. İşten geliyorlar, muhtemelen villalarda çalışan ev işçileri. Aksi halde elbette araba kullanırsınız.

Tepeye çıkan Capri Drive'da iniyorum. Bölge 1930'larda geliştirildiğinde sokaklara Akdeniz kasabalarının adı verildi. Monako Sürücüsü. Amalfi Yolu. Napoli Sürücüsü. San Remo Drive'a giden caddede kaldırım yok, bu yüzden yaya egzotik görünüyor. Hafif eğimli bir sokakta iki genç kaykayların üzerinde oturuyor. “Yarışmak ister misin?” diye soruyorum.

“Evet, bir nevi.”

Hiçbir araba gelmeyene kadar bekle ve yuvarlanmasına izin ver. Onlar hız kazanmadan önce bir araba köşeyi dönüyor. Spor yapmayı bırakın.

1550 San Remo Yolu, burası Thomas Mann Evi. Aile, 1942'den 1952'ye kadar Pasifik Palisades'te yaşadı; Federal Cumhuriyet 2016 yılında burayı satın alarak buluşma mekanına dönüştürdü.

ayrıca oku

Dünya edebiyatından aksiyon sahneleri

Evin program direktörü Benno Herz bana nazikçe etrafı gezdiriyor. Mann'lar mülkü satın aldığında, tepenin tamamı nadasa bırakılmıştı; bahçelerde portakallar yetişiyordu. Artık zengin insanlar ve film yıldızları burada yaşıyor ve Goldie Hawn ile Kurt Russell'ın evinin önünde, şu anda evin köpeğini yıkayan bir servis sağlayıcının bir tür otobüsü var. Thomas Mann'ın burada Hitler ve Adrian Leverkühn'ün “Doktor Faustus” müziğini incelediğini, Max Horkheimer'ın hemen yan tarafta yaşadığını ve popüler kültürden rahatsız olduğunu düşünmek tuhaf. Ama öyleydi.

Ne de olsa Mann'ın ayrıca sabahları San Remo Yolu'nda birlikte yürüdüğü kaniş Niko adlı bir köpeği vardı ve hizmetçiler muhtemelen gerektiğinde köpeği yıkıyorlardı. Bugün Thomas Mann Evi'nin ofisinin bulunduğu yerde yaşıyorlardı.

Ev elbette harika, ölçülü adımlarla adeta kutsal çakılların üzerinde yürüyorsunuz. Anahtar saklama yeri olan oldukça mütevazı bir giriş, üst katta özel odalar, geniş bir bahçe. Güzel havuz çok daha sonra inşa edildi.

Villa, Julius Ralph Davidson'un planlarına göre 1941 yılında inşa edildi.

Villa, Julius Ralph Davidson'un planlarına göre 1941 yılında inşa edildi.

Kaynak: Holger Kreitling

Nasıl desek, içinin boşaltılmış olması özellikle hoşuma gidiyor. İsviçre'ye taşındıklarında, Mann'lar yanlarında rahatlığı, Lübeck ve Münih'in anılarını ve zorlu üst sınıf yaşamını da götürdüler. Thomas Mann, modern mimarinin büyük bir hayranı değildi, ancak Kaliforniya'da yüzyılın ortasındaki modernist bir binada yer aldı. En azından dışarıdan. Mimarın üzüntüsüne rağmen içerisinin rahat olması gerekiyordu.

Bugün evde Richard Neutra ve Rudolph Schindler imzalı sandalyeler ve koltuklar var ve bunlar çok yakışıyor. Her ne kadar Mann muhtemelen kilit mimar Neutra'yı “cam kutu tarzı” sorunlu bulsa da. Köşede, Adorno'nun Leverkühn ve yeni müzik nedeniyle haftada iki kez sihirbaz piyano dersleri verdiği Mann'ın kuyruklu piyanosu var. Kültürel bir hayran olabilirsiniz, ha.

Aynı zamanda Mann'ın da 149'uncu doğum günü. Gelecek yıl büyük bir kutlama yapılacak. Bugün hiçbir şey yok. Birkaç ay burada yaşayıp çalışacak olan bursiyerler, birlikte geziye çıktı. Bu günde de herhangi bir etkinlik yok. Aslında orada biraz stant büyüsü, açılan kitaplar, mumlar, yeni bilenmiş kalemler, Schönberg yaylı çalgılar dörtlüsü ve Spotify aracılığıyla Wagner uvertürleri, Stefan-George-Weihe'yle buna benzer bir şeyler olmasını bekliyordum.

Güzel dekor, ancak tamamen tarihi değil

Güzel dekor, ancak tamamen tarihi değil

Yemek masasında güncel bir Los Angeles Times gazetesi var, manşet “Sınırda yorgun ve kafası karışık”, 1940'larda Almanya ile ABD arasındaki göçmenleri değil, Meksika ile Kaliforniya arasındaki göçmenleri konu alıyor. Bu kadar. Günümüzün insanları burada yaşıyor ve sabahları Manns'ın kısmen orijinal mutfağında mısır gevreğini hazırlıyor. Ya da öyle.

Benno Herz'e soruyorum: “Burada hiç kitap kalmadı mı?”

“Bekle ve gör” diyor ve gülümsüyor.

Bir kapıya gidiyoruz. Herz, sol tarafta birinci kattaki yatak odasından çalışma odasına inen sarmal bir merdiven olduğunu, böylece dinlenmeye çok ihtiyacı olan Thomas Mann'ın rahatsız edilmeden işine devam edebildiğini söylüyor. Olaylardan dolayı sarmal merdiven gitmiş, onun yerine misafir tuvaleti yapılmış. Oh iyi. Neyse, Herz kapının kilidini açıyor. İçeri giriyorum. Ve ne diyebilirim ki, etkilendim.

Sophien baskısı ile bugünkü çalışma

Sophien baskısı ile bugünkü çalışma

Duvarlar kitaplarla, insanların burada okuduğu ve bakıma alınmış eski eserlerle dolu. Adam masrafları. Mann ikincil edebiyatı. Aslı İsviçre'de olduğu için basit bir yedek olan masanın arkasında, Goethe'nin eserlerinin Mann'ın Sophien baskısı, elbette yaldızlı 143 cilt, neredeyse tavana kadar sergileniyor. Bir işaret ışığı gibi: Kendinizi Weimar'a göre ölçmelisiniz (ve sadece “Lotte in Weimar”a göre değil). Kayıp bir dünya biliyorum. Ama harika.

Bana gerçeküstü geliyor. Kitapların ve Katja Pringsheim'ın çocukluğunun bir resminin bulunduğu bu odada duruyorum ve kendimi inanılmaz derecede Alman hissediyorum. Uzak bir Almanya, 10.000 kilometreden daha uzakta. Mesafenin yoğunlaşan bir etkisi var; topraklarını kaybeden sürgünlerin acısını bir şekilde anladığımı düşünüyorum. Ayrıca Sophien baskısına da bağlı kaldılar. Şaşırtıcı, hoş ve sevimsiz bir ev hissi hissediyorum.

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir; çünkü gömülü içeriğin sağlayıcıları, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak bu izni gerektirir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Eski dünya ve yeni dünya. Dışarıda 1940'larda zaten orada olan palmiye ağaçlarını, en az yedisinden dördünü görebilirsiniz. Daha sonra sayı sembolizmini kullanmayı seven herkes tarafından kesinlikle takdir edilecek olan üç yenisi yerleştirildi. O zamanlar manzara çok eskilere gitmiş olmalı. 2019 yılında, Brentwood'da çok uzakta olmayan “Getty Yangını”ndan sonra, çalılar son derece yanıcı olduğundan alçak çitlerin kaldırılması gerekti; şu anda üç metre yüksekliğe ulaşan yenileri dikildi.

Capri Drive'a döndüğümde yine normal insanların oturduğu otobüsü bekliyorum. Plakasında FEDERER yazan şık bir araba geçiyor ve dönüyor. Orada kimin olabileceğine hiç şüphem yok, adı Roger. Yan tarafta Riviera Tenis Kulübü var. Kaliforniya zıtlıkları: çok harika.