Kazancakis’in “Son Günaha”: İsa ve Yahuda aynı battaniyenin altında

Peace Hug

New member
edebiyat Mesih’in Son Günaha

Ya İsa ve Yahuda işbirliği içindeyse?

13:41 itibarıyla| Okuma süresi: 3 dakika

Dikenli taç: Willem Dafoe, Martin Scorsese'nin 1988 film uyarlamasında İsa rolünde

Dikenli taç: Willem Dafoe, Martin Scorsese'nin 1988 film uyarlamasında İsa rolünde

Dikenlerle Taçlandırıldı: Willem Dafoe, 1988 yapımı filmde İsa rolünde

Kaynak: resim ittifakı / dpa

WELT podcast’lerimizi buradan dinleyebilirsiniz.

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.

Son Akşam Yemeği’nden sonra İsa ihanete uğradı, ardından mahkûm edildi ve çarmıha gerildi. Nikos Kazancakis, skandal kitabında Paskalya hikayesinin farklı bir versiyonunu anlatıyor – o kadar kışkırtıcı ki Vatikan kitabı “yasaklı kitaplar dizinine” koydu.

DSon akşam yemeği olayı set oyunuydu. Yahuda, İsa adına Yeruşalim’deki her şeyi hazırladı: sofrayı, kuzuyu, salçayı, ekmeği, şarabı. Ve ayrıca akşamın geri kalanı. “Beni yalnız bırakma ve bana yardım et Yahuda kardeş! Başrahiple konuştun, değil mi? Beni yakalayacak olan hizmetkarlar hazır mı? … Öyleyse bugün Paskalya’yı kutlayalım, ben de kalkıp onları almanız için size bir işaret vereceğim.

Sözde hain, ilahi kurtuluş planında merkezi bir rol oynar; çünkü tutuklanmadan ve ölüm cezası olmadan kurtuluş olamaz: “Karanlık günler üçtür, şimşek gibi geçip gidecekler, ama üçüncü gün, diriliş günü, sevinip dans edeceğiz.”

ayrıca oku

Fantastik olan gerçekçidir: Karl Ove Knausgård

Yaklaşan Kutsal Hafta’da Paskalya’nın Hıristiyan hikayesini incelemek için İncil’i okumak gerekli değildir. Ayrıca Bach’ın “Aziz Matta Çilesi”ni dinleyebilir ya da “Alexis Zorbas”ın yazarı olarak tanınan Yunan yazar Nikos Kazancakis’in (1883-1957) İsa hakkındaki romanı “Son Günaha”yı okuyabilirsiniz. The Temptation 1951’de yayınlandığında, Yunan Ortodoks Kilisesi ve çalışmayı Dizin’e koyan Vatikan’ın yaptığı gibi yazarı saygısızlıkla suçladı. Martin Scorsese’nin (İsa rolünde Willem Dafoe ile) 1988 yapımı film uyarlaması küresel protestoları yeniden tetikledi.

İncil’deki orijinalin öznel, edebi bir versiyonuna karşı direnişin şiddeti şaşırtıcıdır, çünkü bu hiçbir şekilde bir alaycının polemiksel, laik eseri değildir. Aksine, son derece dindar olan Kazancakis, müjdelerin doğru yorumu için umutsuzca mücadele ediyor: İsa’nın aynı zamanda hem gerçek insan hem de gerçek Tanrı olduğu şeklindeki eski dogma ne anlama geliyor?

çaresiz İsa

Kazancakis bu soruyu keskinleştiriyor ve genellikle zayıf ve çaresiz, uzun süredir misyonunun ne olduğunu bilmeyen ve sevgi mesajı ile acı çeken Yahudi halkının şiddetli kurtuluşu arasında gidip gelen bir İsa’yı tasvir ediyor. Yahuda, devrimin en ateşli destekçisidir, başlangıçta yalnızca siyasi gündemine uyduğu için İsa’yı takip eder. Roman, “kurtuluş teolojisi” anahtar kelimesi altında 20. yüzyılı şekillendiren ve bugün de geçerliliğini koruyan bir tartışmayı öngörüyor.

ayrıca oku

Yeni dünyaların oluştuğu yer: James Webb Teleskopu ile görüntülenen Karina Bulutsusu

İsa’nın bu radikal insancıllaştırması küfür olarak hissedildi, özellikle de “son ayartma” zaten çarmıha gerilmiş adamı kandırarak birçok çocukla birlikte uzun, mutlu, normal bir yaşama acısız bir alternatif olarak inandırmak olduğundan ve bunu memnuniyetle kabul ettiğinden. ölüm saati. Kurtuluş tarihi açısından neredeyse ölümcül olan ve daha sonra İsa’nın yine Yahuda’nın yardımıyla üstesinden geldiği son bir zayıflık.

Diğer öğrenciler Yahuda’ya güvenmezler. Gözlerine bakarsanız, orada bir bıçak göreceksiniz. “Hayır,” der İsa, “bıçak değil, haç.” Ve Yuhanna’ya çarmıha gerilen kim diye sorar? O zaman İsa, artık yolundan emin olarak şöyle der: “Kim bu gözlerin üzerine eğilir ve onlara bakarsa, çarmıhta kendi yüzünü görecek; ben eğildim ve yüzümü gördüm.”

Burası, üçüncü taraf içeriğini bulacağınız yerdir

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.