“Komutanın Gölgesi”: Maya Lasker-Wallfisch ile Rudolf Höß hakkında röportaj

Peace Hug

New member
BENArtık Holokost'tan sağ kurtulan Anita'nın kızı Maya Lasker-Wallfisch bir psikanalist. Berlin-Charlottenburg'daki dairesinde yaptığı bir konuşmada bize, bu eğitim olmasaydı Rudolf Höß'ün torunlarıyla tanışamayacağını söyledi. Annesi Auschwitz'de cehennemden sağ kurtuldu; Höß'ün oğlu Hans Jürgen ise duvarların ötesindeki çocukluğunu cennet gibi bir hayat olarak tanımlıyor. Aileler yeni belgesel “Komutanın Gölgesi”nde bir araya geliyor.

DÜNYA: En son tanıştığımızda Berlin'de uzun süredir yaşamıyordun. O zamanlar Londra'dan taşınmanın aynı zamanda Nazilerin yok ettiği kayıp hayatların izini sürme arzusu olduğunu da söylediler. Burada kısmen alkışlanan 7 Ekim 2023 saldırısından sonra ne hissettiniz?

Maya Lasker-Wallfisch: İlk birkaç ay çok zordu. Yahudi olmak Almanya'da, özellikle de Berlin'de istikrarsız bir duyguydu. Davut Yıldızımı çıkardım. İlk defa herhangi bir yerde Yahudi olmaktan korkuyordum. Ama artık bu yeni normale alışmış gibiyim. Durumun ciddiyetine dair farkındalığım arttı. Ama nedense artık o kadar da korkutucu gelmiyor.

DÜNYA: Londra'da her şeyin farklı olacağını düşünüyor musunuz?

ayrıca oku

Lasker Balinası: Farklı hissettiriyor. Antisemitizm her yerde ama benim için Londra'da durum aynı değil. Burada geçirdiğim ilk birkaç haftada sanki zamanda geriye gitmişim gibi hissettim ve ailem için bunun nasıl bir şey olduğunu hayal etmeye çalıştım. Büyükbabamın söylediği bir şeyi hatırlıyorum: “Almanlar bu kadar aptal olamaz.” Sonra düşünüyorum: Yaptığım şey bu mu? Ben bunu küçümsemiyor muyum? Kendimizi bir kez daha büyük bir belirsizlik anında buluyoruz.

DÜNYA: Annen nasıl?

Lasker Balinası: İyi değil. Depresyonda hissediyor. Bunu hayatında neden tekrar görmek zorunda kaldığını gerçekten merak ediyor. Onu böyle görmek çok zor. Sanki kimse bir şey öğrenmemiş gibi kendini çok umutsuz hissediyor.

DÜNYA: Bu yeni antisemitizm dalgasının ortasında siz ve Daniela Volker, kendiniz ve Höß ailesi hakkında bir belgesel yayınlıyorsunuz. Ancak film bu olaylardan çok önce çekilmişti. Bu ivmeyi ne sağladı?

ayrıca oku

64 yaşında Berlin'e taşındı: Maya Lasker-Wallfisch

Nesiller boyu süren travma

Lasker Balinası: Fikir ilk kitabımdan geldi. Birisi onu filmin yönetmeni Daniela'ya okuması için verdi ve biz de tanışıp fikir alışverişinde bulunduk. Bu hâlâ salgın sırasındaydı ve birlikte çok zaman geçirdik. Yeterli finansmanımız olmadığı için uzun bir mücadeleydi. İşi bittiğinde kimse onu istemedi. 7 Ekim'den sonra Warner Brothers, filmin mümkün olduğu kadar geniş çapta dağıtılması gerektiğine karar verdi.

DÜNYA: Filmde ayrıca Rudolf Höß'ün oğlu ve torunuyla ilk kez nasıl tanıştıklarını da görüyorsunuz. Bu senin için nasıldı?

Lasker Balinası: Çok fazla beklenti vardı ve tabii ki gergin ve gergindim. Bunun benim için ne anlama geldiğini, nasıl hissettireceğini bilmiyordum. Tek bildiğim, buluşmaya açık olduğumdu, daha fazlası değil. Kafede oğlu Hans Jürgen Höss ve torunu Kai ile tanıştığımda yerine getirmem gereken bir görev olduğunu hemen anladım. Arabulucu, terapist, destekçi ve bir tür koruyucu rolü. Durumu ikisi için de katlanılabilir hale getirmem gerekiyordu. Bu oldukça paradokstu.

Holokost'tan sağ kurtulan Anita Lasker-Wallfisch ve kızı Maya, Kai ve Hans Jürgen Höss'ü evlerinde karşılıyor.  (soldan)

Holokost'tan sağ kurtulan Anita Lasker-Wallfisch, kızı Maya ile birlikte Kai ve Hans Jürgen Höss'ü evinde ağırlıyor. (soldan)

Kaynak: 2024 Warner Bros. Pictures

DÜNYA: İkisinin terapisti gibi hissettin mi?

Lasker Balinası: Ah evet. Bir psikanalist olarak becerilerim olmasaydı bu filmin mümkün olacağını düşünmüyorum.

DÜNYA: Artık soyadını çift S ile yazan Hans Jürgen Höss, şu anda 87 yaşında. Ancak filmde bir çocuk gibi görünüyor.

Lasker Balinası: Evet, fazlasıyla öyle. Çünkü ilk defa çocukluk anılarına bağlanmıştı. Auschwitz'deki ev onun gerçekten mutlu olduğu son yerdi. Onun eski anılarını izlemek benim için çok tuhaf ve zorlayıcıydı. Oğluna çocukluğunun geçtiği evi nasıl gösteriyor? Zor ama ben de anlayabiliyorum. Ve bence kesinlikle çocuksu bir duruma geriledi.

Ayrıca 50 yıldır görmediği ABD'deki kız kardeşini ziyaret ettiğinde, çocukken Auschwitz'de oynadıkları bir oyunu onunla oynamak ister. Bu, izleyiciler için hem iğrenç hem de muhtemelen dokunaklıydı. Kendisi ve onun için güzel bir çocukluktan bir şeyler göstermeye çaresizce ihtiyaç duyuyormuş gibi görünüyordu. Sanırım çekimler sırasında bunların hepsini kaybetti.

DÜNYA: Kız kardeş babasının eylemlerini ve Holokost'u sonuna kadar inkar ediyor. Filmde, kampta hayatta kalan ve şu anda Alman devletinden para alan binlerce insanı da düşünmemiz gerektiğini söylüyor. Çekimler sırasında bu tür ifadelerle nasıl başa çıktınız?

Lasker Balinası: Böyle şeyler söyleyen bir filmde oynamak benim için gerçekten zordu. Bununla ilişkilendirilmek istemiyorum. O büyük bir inkarcıydı. Bu şok ediciydi. Ama böyle insanların olduğunu biliyorum. Bunun neden filmde olması gerektiğini anlıyorum; bu tarihsel açıdan önemli.

Hans'la işler farklı. Bunu inkar ettiğini sanmıyorum. Ölmeden önce kız kardeşiyle yeniden bağlantı kurması gerekiyordu. O zamandan beri öldü.

ayrıca oku

+ücret gereklidir+++ 17847_Lasker-Wallfisch21

DÜNYA: “İlgi Alanı” filmini gördüler mi? Çocukluğuyla ilgili.

Lasker balina balığı: Kai onu gördü. Ama Hans'ın onu gördüğünden şüpheliyim.

DÜNYA: Film hakkında ne düşünüyorsunuz?

Lasker Balinası: Fazla değil. Ama aynı zamanda durumumun istisnai olduğunun da farkındayım. Filmin belirli bir tipteki insanlara hitap eden çok zekice yapılmış bir sanat eseri olduğunu düşünüyorum. Ama ne öğretiyor? Filmin amacının ne olduğundan emin değilim. Evet, akıllıca yapıldı. Ama bütün bu yaygaranın sebebini anlamıyorum. Biz de belgeselimiz üzerinde çalışırken bu filmin geleceğini bilmiyorduk. Bu çok önceydi.

ayrıca oku

Auschwitz'deki cennet: “İlgi Alanı”

“İlgi Alanı”

DÜNYA: Annenle birlikte Komutanın Gölgesi'ni gördün mü?

Lasker Balinası: Annemle birlikte erken bir versiyonunu gördüm. Ama son versiyonunu birkaç hafta önce New York'taki galada onsuz gördüm. Bu benim için çok zordu ve muhtemelen tek seferdi. Film artık bana ait değil. O dünyaya aittir. İnsanlar açıkça bunun önemli bir film olduğunu düşünüyor. Ve umarım gerçekten işe yarar.

Filmi yaptığımıza pişman değilim, benim için bu, içimde var olan yaşanmış kişisel bir deneyimdi. Dün galada Hans Jürgen'i iki yıl sonra ilk kez gördüğümde bunu bir kez daha hatırladım; birbirimizi en son İsrail'de görmüştük. Birbirimize olan sevgimizi yeniden hissettim ve şöyle düşündüm: Doğru olanı yaptım.

DÜNYA: Annen film hakkında ne düşünüyor?

Lasker balina balığı: (Yumuşak gülüyor) Annem benden daha felsefecidir. “Çok uzun!” dedi. Herkesin bunun bu kadar harika olduğunu düşünmesine o da benim kadar şaşırdı. Ama şunu da söylüyor: “İnsanlar bunu böyle görüyorsa, öyle olsun.”

DÜNYA: Berlin'e geldiğinize hiç pişman oldunuz mu?

Lasker Balinası: Muhtemelen, ama yine de herhangi bir günde herhangi bir şeyden pişmanlık duyabilirim. Ama hâlâ buradayım. Bir şeyden pişman olmak kolaydır ve ben yapmamaya çalışıyorum. Nereden başlayıp nerede bitirecektim?