Mithu Sanyal: “80’lerde ırkçılık ve cinsiyetçilik utanmadan uygulanıyordu”

Peace Hug

New member
ePazartesi günü Düsseldorf’ta, Oberbilk semtindeki gölgeli zemin kattaki eski bir apartman dairesinin mutfağında duruyoruz. Yazar Mithu Sanyal buzdolabının kapısını açtı ve öğle yemeğimiz için malzemeleri paketliyor. Hatta bir soğutma pedi ile birlikte gelir. “Orada buzdolabım yok” diye açıklıyor. Şurada, iki sokak ötede onun yazı yazma yeri, çalışma dairesi var.

Wikipedia’nın Düsseldorf-Oberbilk ile bağlantılı tanınmış kişiler listesinde Mithu Sanyal, Heino (burada doğmuş) ile Sahra Wagenknecht (seçim bölgesi buradaydı) arasındadır. Sanyal başlangıçta bir gazeteci ve kültür bilimci olarak tanındı; zamanımızın hararetli tartışma konuları (örneğin kültürün iptali, feminizm, postkolonyalizm) hakkındaki açıklamaları her zaman söylemde olağandan daha farklı üç seviyeyi hoş bir şekilde okunuyor.

ayrıca oku

Bunalmış cinsiyet

Sanyal birkaç zekice kurgu dışı kitap yazmıştır, ancak onun cesur eseri “Identitti” idi. İlk romanı hiç de bir Alman romanına benzemiyordu, daha ziyade bir kampüs romanı kisvesi altında Zadie Smith ile Salman Rushdie’nin bir karışımı gibiydi. Konuşan bir Hint tanrıçasıyla. Karizmatik bir profesör. Coşkulu öğrenciler. Ve ten rengi ve kökeniyle ilgili bir skandal.

Kapının dışına çıkıp Oberbilk’ten geçiyoruz. Eski işçi mahallesi, ana tren istasyonunun arkasındaki büyük demiryolu üçgeninde yer alıyor ve kentsel, çok kültürlü bir havaya sahip; Brüksel veya Londra’da da bir bölge olabilir. Bazı yerleşim sokakları çok sessiz ve gözlerden uzaktır ve çok sayıda ağaç vardır.

Normallik olarak göç

1971’de doğan Sanyal, sanayi devriminin başlangıcından bu yana pek çok Polonyalı ve İtalyan gibi, ebeveynleri bir zamanlar maden işçisi olarak Duisburg’a gelmiş olan Hintli bir mühendis ve Polonya doğumlu bir sekreterin kızı olarak burada büyüdü. Ruhr bölgesi ve Rheinland’da işçi göçü yüzyıllardır normal bir durum olmuştur. Bugün Hüttenstrasse, Eisenstrasse ve Stahlstrasse gibi isimler Oberbilk’teki eski ağır sanayiyi anımsatıyor. Küresel göç geçmişine sahip insanların oranı burada şehrin geri kalanına göre daha yüksek, Mithu Sanyal bunu seviyor; göze çarpmıyor ve tüm komşular tarafından karşılanıyor; Düsseldorf’un diğer bölgelerinde durum böyle değildi. bir zamanlar yaşadı.

Kısa bir mesafenin ardından Sanyal’in ofisinin bulunduğu daireye vardık. Savaş sonrası sade bir binanın en üst katında yer almaktadır: ışıkla dolu tek odalı dairenin gösterişli alanı, hamak, yoğun paketlenmiş saksı bitkileri, uzun çiçekli bitkiler, güneye bakan çatı terasıdır. şurada domates, şurada üzüm. Çatıda geniş manzaralı, neredeyse küçük bir bahçe vahası.

ayrıca oku

Philipp Ther (56) Doğu Avrupa'nın dönüşümünü araştırıyor

Yabancı vasıflı işçiler

Düsseldorf seyahatimden önce Sanyal’e Saraswati’nin “Identitti”deki çatı katı dairesinin gerçek bir modelinin olup olmadığını sordum. Saraswati, romandaki kurgusal yıldız profesördür ve görünüşe göre sadece Hint mirasını taklit etmiştir. Postkolonyal teoride bir tür Susan Sontag’ın havasına sahip, gerçek hayattaki muhafazakar Jordan Peterson’la talk show’lara katılıyor ve Oberbilk’te yaşıyor: “Bu adreste dünyaca ünlü bir entelektüel var. Bu onların mitlerinin bir parçasıydı kaputun aşağısında yaşadı”.

Oberbilk’ten Sanyal da artık aranan bir isim ve Almanca konuşulan edebiyat dünyasında birçok önemli jüride yer alıyor. Haziran sonunda Klagenfurt’ta düzenlenen Ingeborg Bachmann Ödülü’nde jüri üyesi olarak ilk gösterimini yaptı. Üç gün süren canlı format sadece bir okuma yarışması değil, aynı zamanda yedi kişilik jürinin okumalar, yorumsal egemenlik, metin estetiği üzerine bir yorumlama yarışmasıdır.

Sanyal oradaki yeni işini nasıl özetliyor? Sadece duygulardan bahsettiğine dair yanlış bir izlenim uyandıran bir dinamiğin geliştiğini söylüyor. “Benim için şunu söylemek önemliydi: Burada sanki edebiyattan tamamen objektif bir şekilde bahsediyormuşuz gibi davranıyoruz. Ancak metinler aynı zamanda bize duygusal olarak da bir şeyler katıyor ve bunun üzerinde düşünmek de önemli, bu yüzden de bunun hakkında konuşmak istiyorum – ama elbette sadece bu kadar değil.” Jürideki rolünü bir yazar olarak görüyor: Kendisi de bir edebiyat yazarı, eleştirinin ne kadar acı verici ve rahatsız edici olabileceğini anlattığını biliyorum.

ayrıca oku

Bachmann Ödülü'nü kazandı: Valeria Gordeev

Şimdi küçük mutfakta bir şeyler atıştıralım. Sanyal, Galler’den gelen leziz bir poşet markası olan çayı koyuyor ve ayçiçeği ekmeğini kesiyor, dilimler ekmek kızartma makinesine gidiyor, böylece nefis tuzlu Şirgar tereyağı daha sonra ağzımızda eriyor. Konuk, Büyük Britanya’dan yayılan bulyon küp-kahverengi bira mayası Marmite’den minnetle vazgeçiyor.

Ancak uzun zamandır açıktı: Sanyal’ın hayatının çeşitli düzeylerde olduğu ortaya çıktı çok İngiliz kabartmalı. Sadece bir İngiliz müzisyen Matti Rouse ile evli olması değil. Raflarda yer alan yalnızca BBC sesli kitapları değil. Swinging Sixties turuncu renginde birçok retro tasarımla döşenmiş ofis dairesi, aynı zamanda harika farklı kapaklarıyla Penguen ve Pelikan Kitaplarıyla dolu.

ayrıca oku

Miras olarak hikayeler: İngiliz yazar Hilary Mantel 2022'de öldü

Hilary Mantel’in mirası

Çayı turuncu bir “Uğultulu Tepeler” satış bardağından içiyoruz. Emily Brontë’nin az önce KiWi dizisi “Hayatımın Kitapları” için Almanca olarak yazdığı klasiği, aslında onun ilk, biçimlendirici yetişkinlere yönelik kitabıydı. “Çıta çok yüksekti.” Diğer rol modelleri? Kendisini Salman Rushdie’nin büyülü gerçekçiliğine ve onun çok sayıdaki romanına, özellikle de “Gece Yarısı Çocukları”na bağlı hissediyor.

Bir test okuyucusu olarak koca

Sanyal, rafını dolduran Agatha Christie’den de bahsediyor: “Entrika öğretmeni”. Ve “sözlüye inanılmaz derecede yakın” olan Enid Blyton hakkında. En azından Blyton sayesinde, Sanyal’in yazar olma hayali ona çocukluğundan beri aşılanmıştı. “Her zaman roman yazmak istemiştim.” Bugün yazarken onun için önemli olan diyaloğun doğru olmasıdır. Genellikle İngiliz edebiyatından Almancadan daha iyi öğrenebilirsiniz. “Metinlerimin akıcı olması, bir cümlenin sizi kaçınılmaz olarak diğerine çekmesi benim için önemli. Bu yüzden onları her zaman yüksek sesle okurum.” Sanyal’in kocası onun ilk test konusu.

Halen yeni romanı (çalışma başlığı: “Anti-Christi”) üzerinde çalışıyor. Londra’da geçecek ve Hindistan’ın bağımsızlık hareketini konu alacak. Kendini günde üç sayfa yazmaya adadı. Bu arada, sözde Kessler ya da doktorun oğlu tartışmasını neredeyse on yıl önce “Bırak beni, ben bir doktorun oğluyum” metniyle başlatan kişi, Hanser Verlag’daki editörünüz Florian Kessler’di. Edebiyat dünyasında, özellikle de Kessler’in yalnızca orta sınıf, biyo-Alman ebeveynlerden gelen öğrenci arkadaşlarını gördüğü yazı okullarında daha fazla çeşitlilik hakkında bir feuilleton tartışması.

ayrıca oku

1971 doğumlu İsviçreli yazar Lukas Bärfuss

Kessler’den on yaş büyük olan Sanyal, onun zamanında Almanya’da yazarlık kursu gibi bir şeyin olmasını isterdi. Bu yüzden çeşitli üniversitelerde okudu ve sonunda o dönemde Essen’de edebiyat profesörü olan Jürgen Manthey’in verdiği “Edebiyat Eğitimi ve Medya Uygulaması” dersini aldı: “O bir akıl hocası olmasaydı, asla bu işe sahip olamazdım. radyoya girdi. Ve hiçbir zaman gazeteci olamadım. Benim gibilerin erişimi yoktu.”

Onun gibi insanlar, yani Almanya’da ten rengine, ismine ve cinsiyetine göre işaretlenen, aynı zamanda anne tarafından işçi sınıfı bir aileden geldiği için işaretlenen insanları kastediyor. Mesela ileri matematik dersinde “kızların orada yeri yok” diye düşünen ve bize aktif olarak zorbalık yapan bir öğretmeni vardı. 1980’lerde ırkçılık ve cinsiyetçilik hâlâ utanmadan uygulanıyordu.”

Matematik onun için miydi? Ah evet, matematik problemlerini çözmek fiziksel olarak tatmin edicidir. “Matematik dünyası o kadar uyumlu ki, her şey birbiriyle ilişkili ve sonunda mutlaka bir şeyler çıkıyor. Edebiyattakinden tamamen farklı” diyor Sanyal, artık hem kızını hem de oğlunu matematik okulu sınavlarında başarılı bir şekilde yönlendiren gururlu bir anne olarak.

ayrıca oku

+ücret gereklidir+++ Zorunlu Kredi: Fotoğraf: Asadour Guzelian/Shutterstock (10054371r) Müslüman göstericiler, Batı Yorkshire'daki Bradford Belediye Binası'nın önünde, o zamanlar Tyrls olarak bilinen ve yaklaşık 100 kişilik bir kalabalığın izlediği bir meydanda, Salman Rushdie'nin Şeytan Ayetleri adlı romanının bir kopyasını yaktılar. 2.000 kişi.  Salman Rushdie'nin 'Şeytan Ayetleri' adlı kitabına karşı gösteri, Bradford, Birleşik Krallık - 14 Ocak 1989 26 Eylül 1988'de Penguin Viking tarafından yayınlanan kitap, bazı Müslümanların küfür olarak gördüğü göndermeler nedeniyle İslami toplumlarda anında tartışmaya dönüştü.  Bradford'daki kitapların yakılması medyada büyük bir tepkiye yol açtı ve şehri uluslararası ilginin merkezine koydu.  Bir ay sonra, 14 Şubat 1989'da İran'ın dini lideri Ayetullah Humeyni, Rüşdi ve yayıncılarının ölümü yönünde çağrıda bulunan bir fetva yayınladı.  1998'de İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin başarılı hükümeti, Rüşdi'nin öldürülmesini artık desteklemediğini açıklamıştı, ancak fetva geçerliliğini koruyor.  Kitap yakımının 30. yılı 14 Ocak 2019'dur.

İndekslendi, dışlandı, yakıldı

Çatı vahasının üzerindeki güneş, Mithu Sanyal’ın hâlâ Günter Grass’tan bahsettiği öğleden sonra vaktine ulaşmıştı çoktan. Onun “teneke davulu” sadece Gdansk’ta değil, Düsseldorf’ta da çalıyor. Oskar Matzerath – heykeltıraş olmak isteyen gerçek Günter Grass gibi – burada taş ustası olarak çıraklık yaptı. Savaş sonrası yeniden eğitim kapsamında Müttefikler tarafından kurulan “Die Brücke” eğitim merkezinin Uluslararası İngilizce Kütüphanesini de sık sık ziyaret ediyor. Sanyal, anne ve babasının 1960’lı yılların başında bu kütüphanede tanıştıklarını söylüyor. “1990’larda Düsseldorf’taki son ‘köprü’nün kapanması beklenirken Günter Grass’a bir mektup yazdım. Bu oldukça safçaydı çünkü muhtemelen günde 100 mektup alıyordu.”

Ama aslında tepki gösterdi ve şehir yönetimiyle “köprü” için kampanya yürüttü. “Daha sonra beni Behlendorf’a davet etti. Daha sonra ‘Show Tongue’da hakkında yazdığı ve benim ondan tamamen farklı anladığım tanrıça Kali’yi tartıştık.” Ama onun ifadelerine çok açıktı. Ve “köprü” kurtarıldı. “Benim neslimdeki pek çok insan Günter Grass’a burun kıvırmayı sever ama o gerçekten dürüst ve güvenilir bir insandı.”

Muhabir çatı katındaki daireden ayrılıp tren istasyonuna doğru yola çıkarken Mithu Sanyal, artık çiçekleri sulayacağını söylüyor – bu arada, Düsseldorf hakkında her şeyi “Teneke Davul”da okumak için derin bir istek duyuyor. Ve hemen “Identitti”de.

Üçüncü taraf içeriğini burada bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.