Navalny'nin Gulag'dan mektupları: Gelecek yıl Kudüs'te

Peace Hug

New member
BENAlexei Navalny, esir kampında, 1977'den 1986'daki mübadelesine kadar Sibirya'daki bir esir kampında bulunan Sovyet muhalifi ve daha sonra İsrailli siyasetçi Natan Sharansky'nin anılarını anlatan “Kötülükten Korkma” kitabını okudu. Navalny, avukatları aracılığıyla kitabın Rusça bir kopyasını almayı başardı. Bunu biliyoruz çünkü Sharansky'ye gözaltındayken biri Mart, diğeri Nisan 2023'te olmak üzere iki mektup yazmıştı. Bu mektuplar ilk olarak Amerikan haber sitesi The Free Press tarafından belgelendi.

Yazışmalardan birkaç terimin açıklanması gerekiyor: Eğer Navalny PKT yazıyor, hücre hapsini kastediyor. PKT'deki tutuklular sürekli hücrelerinde kilitli tutuluyor. ŞİZO “Schtrafnoi izoljator” kelimesinin kısaltmasıdır ve izolasyon hücresi anlamına gelir. Sıcak suya erişim kısıtlı ve mahkumların günde yalnızca 35 dakika mektup yazmasına izin veriliyor. Tek bir kitaba izin veriliyor. Telefon görüşmesi veya ziyaret yasaktır.

ayrıca oku

Navalny'nin bahsettiği Avital, Natan Sharansky'nin serbest bırakılması için dokuz yıl boyunca uluslararası bir kampanya yürüten eşinden bahsediyor. Navalny'nin aktardığı “Biraz geciktiğim için beni bağışlayın” cümlesi bu dokuz yıla gönderme yapıyor. Sharansky'nin bahsettiği Vladimir Kara-Murza, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşını kınadığı için Rusya'da mahkum edildi. Şu anda Sibirya'daki bir ceza kolonisinde hapsediliyor. Cezası 25 yıl.

Aşağıda Alexei Navalny'nin Natan Sharansky'ye yazdığı ilk mektup yer almaktadır. Cezaevi kağıdına 30 Mart 2023'te başvuruldu. Mektup 3 Nisan 2023 tarihlidir.

Sevgili Nathan,

Alexei Navalny burada. Vladimir Oblast'tan merhaba, bununla ilgili anılarınızın iyi olduğundan emin değilim.

Şu anda IK-6 “Melehovo” ceza kolonisindeyim, ancak Vladimirskaya Hapishanesinden bana orada benim için bir hücrenin hazırlandığı söylendi. Bu yüzden muhtemelen kendimi senin bulunduğun tesiste bulacağım. Ancak şimdi muhtemelen şunu yazan bir plaket olacak: “Natan Sharansky burada hapsedildi.” Lütfen ihlalimi ve bir yabancıdan gelen mektubu bağışlayın, ancak okuyucu ile yazar arasında bunun caiz olduğuna inanıyorum.

Bir okuyucu olarak size yazıyorum. Az önce PKT’de tutukluyken “Kötülükten Korkma” kitabınızı okudum. Ve şimdi SHIZO'dan yazıyorum – toplamda 128 gün olacak. Yazdığınız bölümü okuyunca gülmek zorunda kaldım: “15 gün esir kampında (SHIZO) cezalandırıldım, ardından cezaevi kurallarını ihlal eden bir suçlu olarak 6 ay süreyle PKT'ye gönderildim. “Ne özündeki sistemin ne de eylem kalıplarının değişmemiş olması beni eğlendirdi.

Bu kitap için size teşekkür etmek istiyorum çünkü bana çok yardımcı oldu ve yardımcı olmaya devam ediyor. Evet, şu anda SHIZO'dayım ama “ceza hücresinde” azaltılmış yiyecek tayınlarıyla geçirdiğiniz 400 günü okuduğunuzda, inançları uğruna çok daha yüksek bedel ödeyen insanların olduğunu anlıyorsunuz. Avital'in sana gönderdiği kartpostallara bakıyorum; tüm kelimeler karartılmıştır. Daha sonra mahkemeye gidiyorum ve bana gönderilen mektupların yakılmasının yasal olduğuna beni ikna etmeye çalışıyorlar: sonuçta mektuplarda bir “gizli kod” bulunuyordu.

İlk olmadığımın farkındayım ama buna katlanmak zorunda kalan son kişi olmayı, en azından sonunculardan biri olmayı gerçekten istiyorum.

Kitabınız bana umut veriyor, çünkü iki sistem arasındaki (Sovyetler Birliği ve Putin'in Rusya'sı) benzerlik, ideolojik benzerlik, özlerinin temelini oluşturan ikiyüzlülük ve birinci ve ikinci sistem arasındaki süreklilik, tüm bunlar garanti ediyor Bunu aynı derecede kaçınılmaz bir çöküş takip edecek. Tanık olduğumuz gibi bir çöküş.

Bu yalan ve ikiyüzlülük halinin yeni bir döngüye girmemesi için en önemli şey doğru sonuçları çıkarmaktır. 1991 baskısının önsözünde hapishanedeki muhaliflerin “özgürlük virüsü”nü koruduğunu ve KGB'nin buna karşı bir aşı bulmasının önlenmesinin önemli olduğunu yazıyorsunuz. Ne yazık ki onu buldular. Ancak mevcut durumda suçlu olan onlar değil, eski yollara geri dönülemeyeceğine safça inanan bizleriz. Ve amaç, araçları meşrulaştırdığına göre, burada seçimleri biraz manipüle etmenin, orada biraz mahkemeleri etkilemenin, orada da basını biraz bastırmanın bir sakıncası yok.

Bu küçük şeyler ve otoriterliği modernleştirmenin mümkün olduğu inancı bu aşının içeriğini oluşturuyor.

Ancak yine de “özgürlük virüsü” tamamen ortadan kaldırılmış değil. Artık eskisi gibi düzinelerce, yüzlerce değil, tüm tehditlere rağmen özgürlük için ve savaşa karşı seslerini yükseltmekten korkmayan on binlerce, yüz binlerce insan var. Yüzlercesi cezaevinde ama vazgeçmeyeceklerine ve vazgeçmeyeceklerine inanıyorum.

Ve birçoğu sizin hikayenizden ve mirasınızdan güç ve ilham alıyor.

Ben kesinlikle onlardan biriyim.

Size teşekkürlerimi sunuyorum.

Kendim için kitaptan şunları yazdım: L'Shana Haba'ah B'Yerushalayim

O

Alexei

Navalny'nin mektubunu bitirirken kullandığı alıntı, Yahudilerin her yıl Fısıh Sederinde söylediği sözdür. Sharansky'nin ağzından çıkan cümle, 1978'de bir Sovyet mahkemesi tarafından 13 yıl hapis cezasına çarptırılmasıyla meşhur oldu. “Mahkemeye söyleyecek hiçbir şeyim yok. Eşime ve Yahudi halkına şunu söylüyorum: Gelecek yıl Kudüs'te.”

Natan Sharansky'nin Alexei Navalny'ye yazdığı beş sayfalık cevap mektubu 3 Nisan 2023 tarihli.

Sevgili değerli Alexei,

Sizden bir mektup almak benim için bir nevi şok oldu. Zaten 128 gün geçirdiğiniz esir kampından (SHIZO) doğrudan geleceğini düşünmek bile yaşlı bir adamı, gittiği üniversiteden gelen bir mektup gibi heyecanlandırabilir. gençliğinin uzun yılları. Size sadece “yazardan okuyucuya” değil, aynı zamanda hayranınız olarak da cevap veriyorum.

“Yazardan okuyucuya”: Şubat 1986'da serbest bırakıldıktan hemen sonra kitabımı yazdığımda, arkadaşlarımın ve silah arkadaşlarımın neredeyse tamamı ya çalışma kamplarında hapsedilmişti ya da savaşıyordu. Dolayısıyla bu kitabı yalnızca bir anılar derlemesi olarak değil, aynı zamanda KGB ile bir çatışmada nasıl davranılacağına dair bir tür ders kitabı veya rehber olarak gördüm. Ancak Rusça yayınlandığında SSCB çoktan çökmüştü. Bu nedenle yıllar geçtikçe kitap giderek daha çok Karanlık Çağları konu alan tarihi bir roman olarak yorumlandı. Ve şimdi – “aptalın rüyası gerçek oldu!”

İlk Volodya Kara-Murza, ve şimdi bana bu kitabın bugün bir Rus hapishanesinde nasıl “işlediğini” yazdınız. Talihsizliğim bu olumlu sonuca yol açtı.

Ve şimdi – bir hayran olarak: Alexei, sen sadece bir muhalif değilsin – “kendi tarzına sahip” bir muhalifsin! Zehirlenmenizden duyduğum dehşet, kendi bağımsız soruşturmanıza başladığınızda şaşkınlığa ve sevince dönüştü.

Rusya'ya döndüğünüzün ertesi günü Avrupalı bir muhabirin sorduğu soru beni çok sinirlendirdi. “Neden geri geldi? Hepimiz onun havaalanında tutuklanacağını biliyorduk; bu kadar basit şeyleri anlamıyor mu?” Cevabım oldukça kabaydı: “Bir şeyi anlamayan sensin. Onun sadece hayatta kalmayı önemsediğini düşünüyorsanız haklısınız. Ancak onun asıl kaygısı halkının kaderidir ve bu insanlara şöyle diyor: 'Ben korkmuyorum, siz de korkmamalısınız'.”

Fiziksel olarak ne kadar zor olursa olsun, içsel özgürlüğünüzü korumanızı diliyorum.

Hapishanede parçacıkların evrensel çekim yasasına ek olarak ruhların da evrensel çekim yasasının olduğunu keşfettim. Sen Alexei, hapishanede özgür bir insan olarak kalarak dünya çapında milyonlarca insanın ruhunu etkiliyorsun.

Alexei, geçmişin bu kadar hızlı ve kolay bir şekilde geri dönebilmesi gerçekten üzücü. SSCB'nin çöküşünden sonra Volodya Bukovsky komünizmin adalete teslim edilmesi konusunda ısrar etti. Ancak bu fikri destekleyen çok az kişi vardı – sonuçta özgür dünya “kurşun atılmadan” kazanmıştı – öyleyse neden geçmişe dönelim ki?

Umarım şimdi, tüm bu ateş açıldıktan sonra bunun o zaman neden gerekli olduğu ve yarın neden gerekli olacağı açıktır.

Bu arada, size Yahudilerin 3.500 yıl önce Mısır esaretinden kurtuluşunun kutlandığı Fısıh Bayramı'ndan önceki gün yazıyorum. Bu, halk olarak özgürlüğümüzün ve tarihimizin başlangıcıdır. O akşam dünyanın her yerinden Yahudiler bayram masasına oturup şu sözleri okudular: “Bugün köleyiz, yarın özgür insanlarız. Bugün buradayız; gelecek yıl Kudüs'teyiz.”

Bu gün, Chistopol hapishanesindeki Ukraynalı bir mahkum olan hücre arkadaşımın 40 yıl önce paspasımdan yaptığı bir yarmulke ile ziyafete oturuyorum. Bu dünyada her şey o kadar çarpık ki! Size, Aleksey'e ve tüm Rusya'ya mümkün olduğu kadar çabuk bir göç diliyorum.

Kucaklandığını hissediyor musun,

Nathan Sharansky

Bu Alexei Navalny'nin Natan Sharansky'ye yazdığı ikinci mektup. Cezaevi kağıdı 7 Nisan 2023'te istendi. Mektup 11 Nisan 2023 tarihlidir.

Sevgili Nathan,

Bu yalnızca yanıtınız için teşekkür etmek amacıyla kısa bir mesajdır.

O kadar duygulanmıştım ki gözyaşlarımı hücre arkadaşlarımdan saklamak zorunda kaldım. Ve bunu bana ikinci kez yapıyorsun! Elbette kitabınızın son sayfasına “Biraz geciktiğim için kusura bakmayın” yazdığınızda ağlamamak elde değil.

Mezun olduğunuz okulda her şey aynı. Geleneklere saygı duyulur. Beni Cuma akşamı SHIZO'dan serbest bıraktılar ve bugün, Pazartesi, 15 günüm daha oldu. Her şey Vaiz kitabına göre: “Olması gereken zaten olmuştur.”

Ama ben bunu düzelteceğimize ve bir gün Rusya'nın olmadığı gibi olacağına inanmaya devam ediyorum. Ve eskisi gibi olmayacak.

Ve Kutsal Haftayı bir esir kampında (SHIZO) değilse başka nerede geçirmelisiniz?

Bir kez daha kocaman bir teşekkür ederim.

Sarılmak,

A

Natan Sharansky'nin aşağıdaki mektubu 17 Nisan 2023'te Kudüs'te yazıldı.

Sevgili Alexey,

mesajınıza kısa bir yanıt. İnsanlarla dünyalar arasındaki bağın kopmaması önemli. Özgür dünya ile özgür olmayan dünya arasında bir şey söyleyemem, çünkü bugün dünyamızın her iki tarafındaki (çoğu olmasa da) birçok insandan daha özgürsünüz.

Ama aynı zamanda özgürlüğünüzün bedelini sağlığınızla, ailenizle ilgili endişelerinizle ve nihayetinde yaşamınızla ödemeniz gerektiğini de biliyorum.

Sana göre bazı avantajlarım vardı – sonuçta sadece 159 cm boyundayım – ve seninle aynı yiyecek tayınlarını aldım. Ceza hücresinde ceketimin kolları ısınabilmem için çok açıktı, halbuki sizinkinde muhtemelen sadece dirseklerime kadar uzanıyordu.

Ama en azından bu mektupları alabilecek ve en önemlisi deneyimlerinizi gerçek zamanlı olarak paylaşabileceksiniz.

Bir Rus şair bir keresinde şöyle uyarmıştı: “Ruhunu tembelleştirmeyin, harca su koymayın, ruh gece gündüz, gece gündüz çalışmaya mecburdur.” Rusya'da insanlar bu konuda çok zorlanıyor. ama bunu zahmetsizce yapıyorlar.

Esir kampında (SHIZO) geçirdiğin zamana bakılırsa, yakında tüm rekorlarımı kıracaksın. Umarım başarılı olamazsın.

Sarılmak,

Nathan

Natan Scharanski (solda), 11 Şubat 1986'da Glienicke Köprüsü'ndeki takas sırasında

Natan Scharanski (solda), 11 Şubat 1986'da Glienicke Köprüsü'ndeki takas sırasında

Kaynak: AFP DOSYALARI/AFP

The Free Press'teki İngilizce belgeselden Tina Borkenhagen tarafından çevrilmiştir.