New York: Yeni kalp logosu yakışmıyor

Peace Hug

New member
JHerkes logoyu biliyor. New York’a hiç gelmemiş olanlar bile. Reklam markası tüm dünyaya yayıldı. Sadece tüm dünyada milyonlarca postere, kupaya, çantaya, beyzbol şapkasına, tişörte ve kapüşonluya yayıldığı için değil, aynı zamanda çok ustaca basit ve hemen anlaşılır olduğu için. Ama hiç de sıradan değil, bir mesajla donatılmış, -bugün denildiği gibi- 46 yıl önce icat edildiği şehrin en indirgenmiş haliyle duran bir anlatıyla.

Ben ♡ NY – New York’u Seviyorum

Her şeyden önce, “I”, İngiliz dilinin sunduğu en kısa kelimeyi temsil eder – I. Bununla birlikte, şahıs zamiri aynı zamanda milyonlarca egoyu, dirençli egolarıyla New York’u ilk kez sadece hayal etmiş ve hala hayal etmekle kalmayıp aynı zamanda birçok kişiyi ait olmaya teşvik eden o kentsel topluma dönüştüren tüm özneleri temsil eder (“eğer ” orada yapabilirsin, her yerde başarabilirsin; bu sana kalmış…”). Ek olarak, bireyselliğin bir işareti olarak sadece harf dik, ince ve zarif duruyor.

Kalp, 1977’de grafik sanatçısı Milton Glaser logoyu tasarladığında kırıldı. Aslında bir zamanlar Amerika’nın pompası olan New York, dolaşım bozuklukları, anjina pektoris ve şiddetli ventriküler fibrilasyondan muzdaripti. Sadece kardiyologlar, ona sadık kalan insanlar dışında artık pek bir şeyin işe yaramadığı “başarısız şehir” olan şehirden çoktan vazgeçmişti. Glaser, koşulsuz, koşulsuz sevginin sembolü olarak onun için kırmızı oyun kartı kalbini ödünç aldı.

“11 Eylül” saldırılarından sonra yeniden tasarlayın

Kaynak: pa/dpa/dpaweb/Tim_Ockenden

“New York, New York”, o sırada Frank Sinatra’nın şehir hakkında iki kez söylediği şarkıydı, muhtemelen güney ucu olan Amerikan eyaletine adını verdiği için. Ve tasarımcı Glaser aslında New York’ta bir turizm kampanyası için görevlendirilmişti. Logoyu bir zarfın arkasına renkli kalemle yazdığı söyleniyor. Efsaneye göre Manhattan’ın sarı taksilerinden birindeydi ama aklı aynı zamanda Buffalo, Albany ve Schenectady’deki insanlarlaydı.

New York’u seviyorum – senin gibi sevgilim, hayatımdaki en önemli şey gibi ya da kendim gibi Bu logonun bize tamamen semantik düzeyde anlatmak istediği şey bu. Ve bu tipografiden bahsetmiyor bile. Üç harf, sanki bir daktiloyla sanki her vuruşu tam anlamıyla duyabiliyormuşsunuz gibi kağıda delinir.

Glaser, “Amerikan Daktilo” yazı karakterinin kendine özgü seriflerinde sağlam ama aynı zamanda biraz esnek olan bir çeşidini seçmiştir. İster bir satırda ister iki satırda “New York’u Seviyorum” yazsın, sadece üç harf ve bir sembole ihtiyaç duysa da logoya sağlam bir yapı kazandırıyorlar. Üç harf, onları nasıl çevirirseniz çevirin, kalple ikonik bir birim oluşturur.

ayrıca oku

Eşsiz?  Jan Böhmermann ile

Böhmermann’a Grimme Ödülü

New York, Pazartesi gününden beri yeni bir reklam logosuna sahip. New York Eyaleti Ekonomik Kalkınma Departmanı “bölünme ve olumsuzluk havasını kırma” niyetindeydi, ancak görünüşe göre tam tersini başardı. Şehir kargaşanın eşiğinde görünüyor. Glaser bunu görecek kadar yaşamadı, 2020’de 91. doğum gününde öldü. Şehir reklam sanatçısı olarak halefi Graham Clifford, onu yeni tasarımla – “daha modern bir dokunuşla” onurlandırmak istedi. Daha kötü, daha gösterişli, daha değersiz olamazdı.

Şehir pazarlamasının yeni markası

Şehir pazarlamasının yeni markası

Kaynak: New York Eyaleti Ekonomik Kalkınma Departmanı

BİZ
❤
NYC – şimdi böyle yazıyor ve Ekonomik Kalkınma Otoritesinde aklınızı başınıza almazsanız, gelecekte muhtemelen posterler, kupalar, çantalar, beyzbol şapkaları, tişörtler, kapüşonlular üzerinde süslenecek. Tüm benlerin ve egoların, tüm New Yorklu bireylerin ve New York’un bireycilerinin güçlerini birleştirdiği ve şimdi, liberal bir kolektif olarak, çeşitlilikleriyle onları fiilen oluşturan kentsel toplumu somutlaştıracakları belki de iyiliksever bir şekilde öne sürülebilir. Ancak gururlu “Ben” in aksine, en çeşitli “Biz” anonim kalabalığın içinde kaybolur. Aşk, pek çok kalbe dağılmış tekil bir güç olduğu için, kaçınılmaz olarak soğumalıdır.

Saldırgan ve hayal gücünden yoksun

Ama şimdi gerçekte kim kucaklanıyor? NYC. Sanki şehir birdenbire sadece New York’un kuzeyinden gelen vahşilerden veya Frank Sinatra gibi Hoboken, New Jersey’den gelen yolculardan değil, aynı zamanda Queens veya Brooklyn’e hiç gitmemiş ama beklenti dolu tüm hayalperestlerden de korunmak zorunda kalmış gibi. Ben ♡ NY” göğsünde.

ayrıca oku

Geriye kalan tek şey, öncelikle: yazım hatasını engellemek. 1960’larda, örneğin New York metrosunun duraklarını etiketlemek için kullandığı Helvetica ailesinden bir sans serif yazı tipi, aslında “modern bir bükülme” idi. Ama şimdi, özellikle cesur bir kesimde, sadece grotesk bir şekilde modası geçmiş değil, aynı zamanda her şeyden önce rahatsız edici bir şekilde hayal gücünden yoksun görünüyor.

İkincisi: bu kalp. Bir emoji gibi biraz şişkin, üç boyutlu görünüyor ve kesinlikle şehir pazarlamasında her türlü şekilde canlandırılabilir. Ancak yeni logoya bu kadar şüphe duymadan bakarsanız, şöyle düşünürsünüz: Harika, tüm New York kan bağışlıyor. Şehir artık kurtarılamaz.