Pompeii: “Düşüşü durduramayız”

Peace Hug

New member
BENAlman arkeolog Gabrielzuchtriegel, 2021 yılında Pompei Arkeoloji Parkı’nın müdürlüğüne atandığında İtalya’da bir tepki vardı: Dünyanın en önemli antik kazı alanlarından birini neden 39 yaşındaki bir Alman işletsin ki? Heyecan artık azaldı ve şu anda 42 yaşında olan Breedriegel de İtalyan vatandaşlığını aldı.

Sizi, penceresinden Pompeii’nin kil çatılarına bakan ofisinde röportaja davet ediyor. zuchtriegel, gözleriyle aynı rengi vurgulayan açık mavi keten bir gömlek giyiyor ve sanki genel İtalyan heyecanını bir miktar sağduyuyla bariz bir şekilde dengelemek istiyormuş gibi çok sessiz ve yavaş konuşuyor.

ayrıca oku

DÜNYA: Sayın Zuchtriegel, siz iki yıl önce Pompei’nin müdürü olarak atandığınızda İtalya’da yüksek sesli protestolar vardı. Parkın bilimsel komisyonunun dört üyesinden ikisi görevlerinden istifa bile etti. O zamandan bu yana geçen zamanı nasıl yaşadınız?

Gabriel üreme çubuğu: Bu heyecanı 2015 yılında arkeolojik parkın müdürü olarak atandığım Paestum’dan zaten biliyordum. O zamanlar altı yaş daha gençtim. Bu bakımdan polemiğe şaşırmadım. Ayrıca İtalya’da farklı bir ses seviyesi var. Bununla yaşamalı ve bunun Alman perspektifinden bekleyeceğiniz sonuçlara sahip olmadığının farkına varmalısınız.

DÜNYA: Peki tüm bu heyecan seni üşüttü mü?

Yetiştirme çubukları: Tabii ki başlangıçta zor bir dönemdi. Ama 39 yaşımdayken Pompei’ye de gittim. Her şeyin bir bedeli vardır. Eğer birisi bana okurken “Pompeii’nin müdürü olarak çalışacaksın” deseydi, bu kesinlikle düşünülemezdi.

DÜNYA: O zaman nasıl ortaya çıktı?

Yetiştirme çubukları: Şimdi her şeye bu şekilde baktığınızda, sonunda nereye varacağım bana pek olası görünmüyor. Almanya’nın güneyindeki küçük bir köyden geliyorum ve Berlin’de okudum ve aslında müzelerden çok araştırma ve öğretimle ilgileniyordum. Ancak 2012’de Alexander von Humboldt Vakfı’nın bursu sayesinde iki yılımı güney İtalya’daki Yunan kolonizasyonunu araştırarak geçirme şansım oldu. Ve o zamandan beri burada sıkışıp kaldım. O günden bu yana önüme açılan tüm fırsatları hediye olarak gördüm. Önce araştırma, ardından 2015 yılında Pompeii’deki çalışma ve son olarak Paestum’daki pozisyon.

Pompeii'ye bakış

Pompeii’ye bakış

Kaynak: resim ittifakı / AA

DÜNYA: 2015 yılında, bölgenin 2010 yılında içinde bulunduğu ıssız durumu önlemek amacıyla AB ve İtalyan hükümetinin 105 milyon avroyla finanse ettiği “Binbaşı Pompeii Projesi” üzerinde çalıştınız. Bu yaz projeyi yönetmen olarak başarıyla tamamladınız. Sıradaki ne?

Yetiştirme çubukları: Pompeii’nin en büyük projesi, bölgenin güvenliğini sağlamaya yönelik cerrahi operasyondu. Artık iş gerçekten başlıyor. Hastayı geleceğe nasıl hazır hale getiririz sorusuyla başlıyoruz. Birkaç yıl sonra tekrar böyle bir acil durum planına ihtiyaç duymak istemiyoruz. Bu üzerimize düşen çok büyük bir sorumluluktur.

ayrıca oku

Güzelliklerle dolu bir hayat: “La Grande Bellezza” (2013) filminden bir sahne

DÜNYA: Ne yapmayı planlıyorsun?

Yetiştirme çubukları: Her şeyden önce, sitede tam olarak ne olduğunu bilmek önemlidir. Dışarıdan bakıldığında bunu anlamanın ne kadar zor olduğu belli olmayabilir. Ama antik kentin kazılan kısmında 13.000 odamız var. Birçoğunun çatısı yok, birçoğunun duvarları sıvalı, bazıları ise boyalı. Birçoğu 200 yılı aşkın süredir rüzgâra ve havaya maruz kalıyor. Ve düşüşü durduramayız, ancak aşırı derecede yavaşlatabiliriz. Bu yüzden 50’ye yakın restoratörümüz, arkeologumuz, mimarımız ve çalışanımız sürekli müdahale etmek zorunda kalıyor.

DÜNYA: Bunun için teknik yardımlardan da yararlanıyor musunuz?

Yetiştirme çubukları: Son zamanlarda her ay sitenin üzerinde bir drone uçuruyoruz ve fotoğraflar çekiyoruz, ardından bunları herhangi bir değişikliği tespit etmek için yapay zeka kullanarak analiz ediyoruz. Bir duvar hareket ettiğinde veya malzeme soyulmaya başladığında bu şekilde görürüz. Ancak şu anda bilgisayar bir ağacın yapraklarını kaybettiğinde de rapor veriyor. Programın hala önemli ölçüde iyileştirilmesi gerekiyor.

DÜNYA: Modern teknolojiyi başka alanlarda da kullanıyorlar. Vettier’lerin evine antika kiremitlere benzeyen güneş panelleri yerleştirdiler.

Yetiştirme çubukları: Bu tuğlaların farklı renk geçişleri bile mevcuttur. Çünkü taklit etmeye çalıştığımız antik kil çatılarda kiremitlerin hepsi aynı renkte olmuyor. Bu tuğlaları şu anda tadilatta olan Gizemler Villasında da kullanıyoruz. Bu şekilde elektrik faturalarından tasarruf ediyoruz ve bir yıl öncesine kadar antik şehir manzarasını bozan elektrik direklerinin çoğunu sökebiliyoruz.

Pompeii'de insan kalıntıları

Pompeii’de insan kalıntıları

Kaynak: resim ittifakı / abaca

DÜNYA: Ayrıca yeni olan şey, yerel tarım kooperatiflerinin Pompeii’nin bahçelerini ve yeşil alanlarını yönetmesine izin vermenizdir.

Yetiştirme çubukları: Toplamda yaklaşık 100 hektar ekili alan olacak, 5 ila 7 hektar şarap ve geri kalan hektar da nar, ayva ve tabii ki zeytin gibi diğer mahsuller olacak. Tarım, antik Pompeii’nin bir parçasıydı ve bu nedenle ona yeni bir çerçeve ve yeni bir önem vermeye başladık. Aynı zamanda hem peyzaj bakım masraflarından tasarruf etmiş oluyoruz, hem de ürünlerin müze dükkanında satılması ve bir yüzdesinin bize gitmesi durumunda gelir elde etmiş oluyoruz. Ayrıca tarihi tarım yöntemlerinin korunmasına da yardımcı oluyoruz. Diğer üreticiler için referans noktası olmak ve parkın ötesinde bir etki yaratmak istiyoruz.

DÜNYA: Bu yıl Pompeii’nin 2019 ziyaretçi rekoru olan 3,8 milyon ziyaretçiyi kırma yolunda ilerliyorlar.

Yetiştirme çubukları: Kesinlikle iyi bir akınımız var ama bizim için önemli olan sadece rakamlar değil. Aynı zamanda insanların ne kadar süre kalacağı ve nereye gidecekleri ile de ilgilidir. İnsanların sadece günübirlik turist olarak gelmeleri değil, aynı zamanda çevreyi keşfetmeleri de bölge için önemlidir. Napoli’yi ziyaret edebilir, Vesuvius’a gidebilir ve Pompeii’nin bir parçası olan Oplontis, Stabiae ve Bosco Reale villalarını görebilirsiniz. Ayrıca oraya otobüs servisi de sunuyoruz.

ayrıca oku

2-G60-T3-5 (2036279) N.Cecconi, Pompeian Hamamı Cecconi, Niccolo, 1835 doğumlu.  'Pompe Hamamı', tarihsiz.  Tuval üzerine yağlıboya, 104x155 cm.  Env.No.6222 Sidney, Yeni Güney Galler Sanat Galerisi.

DÜNYA: Peki ziyaretçiler Pompeii’de ne gibi deneyimler bekleyebilirler?

Yetiştirme çubukları: Pompei değişmeye devam ediyor. Yeni araştırmalar yoluyla olsun, aynı zamanda tüm çevre değiştiği için. Yani aynı kişi her ziyaretinde yeni yönler görüyor. Aralık ayında da çoğunluğun hayatına odaklanan “Öteki Pompei” isimli bir serginin açılışını yapacağız. Üst sınıfa ait olmayan ve yaşam koşulları çok iyi korunmuş olduğu için Pompeii’de diğer antik yerlerden daha fazla şey bildiğimiz insanlar hakkında. Yani büyük sanat eserlerinin ve fresklerin yer aldığı bir sergi olmayacak. Hala sürükleyici hale getirmek zorlu bir iştir. Ama eğlenceli olan da tam olarak bu.

DÜNYA: Peki Pompeii’deki en biçimlendirici deneyiminiz neydi?

Yetiştirme çubukları: 20 yıl önce kelimelere dökmekte zorlandığım bir an vardı. O sırada akşam saatlerinde çam ve çınar ağaçlarının bulunduğu Palestra Grande yakınlarındaydım. Öyle bir ışık ve öyle bir ruh hali vardı ki, antik edebiyatta, sanatta ve mimaride sözcüklerin ötesinde yer alan bir şeyler buldum. Daha çok eski insanların sahip olduğu ve bugün hala kavrayabildiğimiz bir duyguya benziyor. Uzak bir evrene kısa bir bakış gibi mistik bir deneyimdi bu.