Psikoloji: Algılanan yaşınızı azaltmak için neler yapabilirsiniz?

Peace Hug

New member
SÖğle tatillerimi kampüste geçirdiğimden beri bazen kendimi yeniden öğrenci gibi hissediyorum. Daireme sadece birkaç adım mesafedeki şezlonglardan birine oturmak, etrafı kesilmiş paçalı genç kadınlar ve bıyıklı oğlanlarla çevrili olmak, beni cep telefonlarının ve AKTS puanlarının günlerine geri götürüyor. Bazen fotokopi dükkanında öğrenci kimliğim bile isteniyor.

Gurur duymadığım yalan olur. Medya ve annem tarafından böyle aşağı yönlü bir değerleme görmekten mutlu olacağım gün için yeterince uzun süredir hazırlandım. Gençliği boyunca, her zaman zamanın geçişini hızlandırmak ve fiziksel yaşını algılanan yaşıyla aynı hizaya getirmekle ilgiliydi.

ayrıca oku

aşkta yaş farkı

Sonunda on dört (Dr. Sommer için yeterince yaşlı), son olarak on altı (bira ve Bacardi Breezer için) ve on sekizde dünya hakimi olacaktım. Yirmilerde kaç yaşında olduğunun bir önemi yoktu, gerçi Kurt Cobain’in, Amy Winehouse’un vb. öldüğü yıl olarak yirmi yedi yaşında buldum, eroin-şık-bükülmüş bir şekilde göz alıcıydı.

Otuzlu yaşlarımın başındayken, birisi benim yirmili yaşlarımın sonlarında olduğumu düşündüğünde ilk kez mutlu oldum. Bundan sonra her şey yokuş aşağı mı?

Vücut yağı, VKİ ve protein yüzdesi

“Kendini hissettiğin kadar gençsin”, ne kadar yıpranmış ama yine de geçerli bir cümle. Çalışmalar, subjektif yaşın fiziksel sağlık üzerinde muazzam bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Kendini daha genç hisseden insanlar, yalnızca yeni deneyimlere daha açık olmakla kalmaz, aynı zamanda depresyona ve hatta erken ölüme karşı daha iyi korunur.

Daha genç bir biyolojik yaşa inanmanın sizi daha üretken kıldığını gösteren deneysel düzenek de ilginçtir. Bir gruba bir el egzersizinde yaşlarından daha iyi performans gösterdikleri söylendikten sonra, aslında karşılık gelen kontrol grubundan daha iyi performans gösterdiler. Bu bana vücut yağı, BMI ve protein yüzdesine ek olarak biyolojik yaşı da gösteren fütüristik dijital ölçeklerimi hatırlatıyor. Kuşkusuz, yirmi dokuz oldukça harika hissettiriyor.

ayrıca oku

Geniş açık gözlerle pancar çorbası ile kaşık tutan kadın.

Vücut yağ ölçeği devreye girmiyorsa: Algılanan yaşınızı aşağı doğru düzeltmek için ne yapabilirsiniz? Gümüş Sörfçüler bir rol model olabilir, eski için modern terim bu. neşeli yaşlılartemel fiziksel durumu, Algarve’de golf oynamaya, Düsseldorfer Kö’de Bellini’ye, en azından sözde küçük bozuk para mevcut olduğu sürece neredeyse sınırsız bir hayata izin veren.

Menopozdan sonra aç

Bunlardan Altın Çağcılar olarak da bilinen bazıları, Münih’teki Glockenbachviertel’de uzun tahtalarda tam anlamıyla sörf yapıyor. Bu arada, saçlarını griye boyamayı seçen Millennials veya Gen Z’nin aksine, herkesin gri saçları yoktur. Örneğin ABD’li yazar Tavi Gevinson, ilk olarak bu büyükanne görünümüyle ünlendi (bugün sarışın ve genç Scarlett Johansson’a benziyor).

The Coastal Grandmother Look kısa süre önce TikTok’ta ortaya çıktı, genç kadınların menopozdan kısa bir süre sonra sizi geride bırakan hırka içinde kendi kendine yeten varoluş özlemi, erkeklerin nihayet en fazla yalnızca destekleyici bir rol oynadığı ve bunun yerine kadınların kendilerini tüm işlere adadıkları zaman. Emily Dickinson. Takım elbise beyaz keten pantolon, kaba triko kazak ve rafya çantadan oluşuyor. Not: Herkes sonsuz gençliğe özlem duymuyor.

ayrıca oku

Bir pencerenin arkasında dururken elinizde akıllı telefon ve kredi kartıyla çevrimiçi alışveriş yapın.

Yine de sağlıklı görünüyor. Sizi genç tutan da doğru şirkettir. Kendisinden çok daha genç insanlarla arkadaş olmanın yaşlanma karşıtı etkilerine yemin eden harika bir yaşlı kadın tanıyorum ve ben onlardan biriyim. Aşk ilişkileri muhtemelen daha da etkilidir. Örneğin Danimarka filmi “Königin”, on altı yaşındaki üvey oğlunun çamaşır makinesinde oral olarak zevk almasına izin veren ve ardından bunu yetişkin aperitiflerine çeviren ellili yaşlarındaki bir kahramanın etrafında dönüyor.

Pek çok kişinin, özellikle de sözde orta yaş krizindeki erkeklerin neden kızları olabilecek kadınlarla kendilerini avuttukları açıktır: kendi ölüm korkusundan kaçmak veya bütçe izin verirse bir spor arabaya binmek.

Biyolojik saate güvenin

Bazıları için bu yeterli değil. 2018’de Hollandalı motivasyon konuşmacısı Emile Ratelband, Tinder’da başarı şansını artıracağı için pasaportta belirtilen doğum yılının hayata karşı tutumuna göre ayarlanmasına izin verilmesi talebiyle mahkemeye gitti. O zamanlar 69 yaşında olan adam şimdi 49 yaşında gibi hissediyor ve eğer cinsiyet sadece sosyal bir yapıysa, neden yaş olmasın? Dava onaylanmadı.

Şaşırtıcı bir şekilde, araştırmalar, ilerleyen yaşın, tam tersine, azalan mutlulukla hiçbir şekilde ilişkili olmadığını öne sürüyor. Mutluluk araştırmacısı Tobias Esch, “doyum paradoksu”ndan bahsediyor: Fiziksel şikayetlere rağmen, yaşlı insanlar genellikle orta yaşlı yetişkinlere göre daha mutlu ve halinden memnun. “Şaşırtıcı bir şekilde, bunun için en önemli itici güç yaşlanmanın kendisidir.”

Sonuç olarak, biyolojik saatinize güvenerek, kendinizi tüm uzun tahta sörflerinden kurtarabilir ve bunun yerine, hayatınızın sonuna doğru golf sopasıyla huzur içinde koşabilirsiniz. Ve dürüst olmak gerekirse, kim tekrar on beş olmak ister? Ben değil, yirmi beş bile değil.

Bunu sık sık düşünüyorum Taklit Yirmi kampüste oturmak: üniversitede geçirdiğim zamanın ne kadarını para sorunları, gelecekle ilgili endişeler, ortak apartmanda temizlik planlarına uymama ve indirimciden alınan hazır kahve şekillendirdi. Ve şimdi elimde gerçekten iyi bir yulaf kapuçino ile kendi kendini yöneten bir ücretli olarak ne kadar iyi durumdayım.