Seiji Ozawa ✝︎: “Köklerim oldukça Alman”

Peace Hug

New member
WMaestrolar yaşlandıkça daha iyi olur mu? Şart değil. Ve bazı insanlar yaşlanıyor ve uzun süredir orkestra şefliği yapmıyorlar. 6 Şubat'ta 88 yaşında Tokyo'daki evinde ölen Seiji Ozawa gibi. Ölüm nedeni: kalp yetmezliği. Ancak 14 yıl önceki kariyerinin ölüm nedeni tamamen farklıydı: gırtlak kanseri.

2010 yılında teşhis konuldu ve ameliyat edildi. Ekrandaki aslan manzarasında her zaman sert bir karakter olan Ozawa, kanserle savaştı ve onu yendi. Ancak eski gücüne bir türlü kavuşamadı.Yaşlılara özellikle değer verilen Japonya'da bir tarikatta kendisine tapınılmasına rağmen, narin vücudu artık otururken Çaykovski'nin Yaylı Çalgılar Serenadı'nı 25 dakikadan fazla kaldıramıyordu.

Bu adam bir zamanlar akıllı bir kasırgaydı. Ufa yıldızı Victor de Kowa'nın Japon eşi ve kendisi de operet şarkıcısı olan Michiko Tanaka ve o zamanki güçlü ajanı “Gümüş Tilki” olarak bilinen Ronald Wilford tarafından kendisine tanıtılan Herbert von Karajan'ın koruması, Gerisini Columbia Sanatçıları halletti.

ayrıca oku

O zamanlar egzotik olan bir başka gerçek: 1970'lerde ve 1980'lerde Seiji Ozawa, Hintli Zubin Mehta ile birlikte Asya'nın en sıcak yüksek kültür ihracatıydı. 1 Eylül 1935'te Mançurya'da doğan o, dünya çapındaki ilk Japon şefti. Ozawa'nın balıkçı yaka kazağı ve fetiş kolyesiyle görünüşü tuhaftı, çelik grisi yelesi vahşiydi.

Bir WELT röportajında daha sonra şunları söyledi: “Saç modeli bir Beatles taklidiydi. Tabii ki kazağı sadece bel fıtığı sonrası destekleyici korsemin üzerini kapatmak istediğim için giydim. Ama sonra bir süreliğine rahat buldum ve neredeyse bir marka haline geldi. O zamanlar henüz bilinmeyen çapraz bir proje düzenlediğimiz siyahi müzisyenlerin bana verdiği kolye gibi. Daha sonra pek çok kişi bunun bir Budist modası olduğunu düşündü.”

Ancak Seji Ozawa'nın çıraklığı tipik olarak Japon'du. Bu süreyi Hideo Saito'nun yanında piyano öğrencisi olarak geçirdi. Derslerin parasını ödeyemediği için yedi yıl görev yaptı. Daha sonra rol modelinin onuruna Saito Kinen Orkestrası'nı kurdu.

Seiji Ozawa Brahms'ın İkincisini yönetiyor

Burada YouTube'dan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir; çünkü gömülü içeriğin sağlayıcıları, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak bu izni gerektirir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

WELT ile yaptığı röportajda bu dönemle ilgili şunları söyledi: “Saito bir öncüydü. Almanya'da ünlü çellist Emanuel Feuermann'la ve daha sonra yine Japonya'da şef Joseph Rosenstock'la eğitimini tamamlamıştı. Yani köklerim çok Alman, bu da bana daha sonra çok yardımcı oldu. Çello orkestranın ortasından gelir ve ilk Japon oluşumları saf yaylı topluluklardı. Orada Bach ve Mozart'ın aranjmanlarını çaldık. İşte bu yüzden ses idealimi tellerden oluşturuyorum.”

Ozawa, iki parmağını kırdığı bir ragbi kazasının ardından şefliğe geçti. 1959'da Besançon yarışmasını kazandı. Leonard Bernstein'ın asistanı oldu, Karajan otokratik güneşinin onun üzerinde parlamasına izin verdi, Ronald Wilford onu kanatları altına aldı.

Ozawa şunları söyledi: “Karajan beni çok merak ediyordu ve ben de korkudan titriyordum. Sonra Lenny'ye de yardım etme teklifi geldi. İkisinin arasının pek iyi olmadığını elbette biliyordum. Yine de Karajan'a ne yapmam gerektiğini sormaya cesaret ettim. Ve o sadece “Kesinlikle gidin” dedi. Sonra bana bunu nasıl denediğini anlat. Ama kesinlikle.”

Karajan konuştu konuştu

Ve Ozawa şöyle devam etti: “Karajan çok cömert olabilir, sonra da mesafeli olabilir. Ama o benim için harikaydı, beceriksiz bir gençti. Özellikle konuşma modundayken kaçışı yoktu. Beni Porsche'siyle yanına aldı, konuştu, konuştu. Eşi Eliette de bize Anif'te küçük bir salata yaptı. Sabahın üçte beni dışarı attı, arabam olmadan kapının önünde duruyordum ve taksiye verecek param da yoktu. Daha sonra Salzburg'a geri döndüm.”

O andan itibaren kariyeri Asya, Amerika ve Avrupa'da konser salonlarında, opera salonlarında ve festivallerde hızla yükseldi. Her şeyden önce, Hector Berlioz'un göz kamaştırıcı seslere sahip merkez parçası olduğu eklektik bir repertuvar olarak değerlendirdiğimiz için takdir edilen Ozawa, Berlin'in düzenli bir konuğuydu ve Jimmy Levine ile birlikte Karajan'ın veliaht prensi olacak gibi görünüyordu.

ayrıca oku

Kimlik mi, oyun mu?  Soprano yıldızı Pumeza Matshikiza

O zamandan beri Ravinia Festivalini ve Toronto ve San Francisco senfoni orkestralarını yönetti. Deutsche Grammophon'da ve başka yerlerde dağlar kadar yeni plak ve CD biriktirdi; sonunda bu sayının 400 olduğu söyleniyor. Klasik müziğin Olimpiyat aşamasında en meşgul masa tanrılarından biri haline geldi; oturma odası Concorde'du.

Seiji Ozawa, Henze'nin 8. Senfonisi ve Messiaen'in çığır açan “Saint Francois” eserinin prömiyerlerini yönetti. O sırada Kent Nagano onun asistanıydı. Tabii 1989'da Berlin Filarmoni Orkestrası'yla hiçbir şey olmadı, Karajan'ın ölümünden sonra Avrupa'ya sıkı sıkıya bağlı, kendine özgü Claudio Abbado'yu tercih ettiler. Seiji Ozawa, 1976'dan 2002'ye kadar Boston Senfoni Orkestrası'na başkanlık etti.

İlk başta bu bir sevinç kutlamasıydı; enfes oda müziği mekanı Ozawa Hall'un onu bugün hala layıkıyla andığı Tanglewood'daki yaz festivali için tarif edilemez bir miktar yaptı. Ancak Ozawa'nın dönemi çok uzun sürdü. Ve sonuçta, yavaş yavaş yaşlanan ve giderek daha kayıtsızca çalan orkestra için olduğu kadar, yerinde duramayan orkestra şefi için de kuru bir dönem haline geldi.

Filozof değil, şifacı

Bağımsız Filarmoni Orkestrası için geçici bir fahri unvan olan Viyana Devlet Operası, Ozawa'nın son kalıcı işiydi. Saito Kinen Orkestrası'nın ve artık onun adını taşıyan Seiji Ozawa Matsumoto Festivali'nin ve mekanın sembolik yönetmenliğine ek olarak.

Seiji Ozawa, 1990'lı yıllara kadar hem 19. yüzyılda hem de modern repertuvarda ilham verici, büyüleyici derecede heyecan verici bir orkestra şefiydi. Ölçülü ama sürükleyici, hassas ama şehvetli. Ve her zaman gözlerinin arkasında bir yerlerde saklanıyormuş gibi görünen bir gizem dokunuşuyla. Bir filozof değil, bir şifacı.