Steven Wilson: Muhtemelen dünyanın en bilinmeyen süperstarı

Peace Hug

New member
STeven Wilson devasa bir plak rafının önünde oturuyor. Koleksiyona yönelik iltifatı memnuniyetle kabul ediyor: “Bir ömür boyu iş.” Peki neden sonraki Zoom konuşmasında aşağıya bakmaya devam ediyor? Kolları neden seğiriyor? Neyle uğraşıyor? Bir noktada, ellerini kaldırdığı açıklayıcı bir jestin ortasında, bunun bir Rubik Küpü olduğu netleşiyor. Bu kaba mı? HAYIR. Bu bir Steven Wilson hikayesine iyi bir giriş için bir hediye.

Çünkü Rubik küpü İngiliz müzisyen için bir metafordur: seksenli yılların çocuğu, ilk bakışta hep aynı şeyle ilgili gibi görünse de her zaman yenidir. Her şeyden önce Wilson’un gizli zar oyunu, işinin kendisi gibidir, onun için kolay görünen şey aslında inanılmaz derecede karmaşıktır.

ayrıca oku

Bu yüzden albümün başlık şarkısını, iki sözlü pasaj dışında dokuz dakikalık enstrümantal bir yolculuğu övmeyi hemen başaramıyorum. Meslekten olmayanlar için bu, üç tonun hipnotik bir varyasyonudur. Wilson gülüyor: “Bu biraz daha karmaşık. Bu, aslında döngünün sonuna kadar tekrarlanmayan arpejli üç notadan oluşan 24 akordan oluşan bir döngüdür. Yani parça dönen bir akor dizisidir.” Aha, diyorum. Wilson gülümsüyor. “Geçmişte,” diyor, “kendi kendime şunu derdim: Hayır, böyle bir şeyi bir albüme koyamazsınız, içinde hiçbir şeyin olmadığı dokuz dakikalık bir ortam müziği var.” Ama bu sefer pek çok şey farklı. .

“The Harmony Codex” Wilson’ın yedinci solo albümü; Porcupine Tree ile on bir albüm kaydetti, ayrıca zar zor idare edilebilen sayıda proje ve King Crimson, Yes’in yanı sıra Chicago, XTC ve Tears’ın klasik albümlerinin remiksçisi olarak neredeyse aşırı çalışması da var. Korkular için.

Kendinizi şaşırtın

The Harmony Codex’i en Steven Wilson tarzı Steven Wilson albümü olarak gördüğümü söyleyeceğim. İtiraz etmiyor. Kim ki? Düşünüyor, küpün kenarlarını bazen sola, bazen sağa çeviriyor. Yukarı ve aşağı. “Evet, en iyi albümlerimden biri. Hatta belki de en iyisi, evet. Ama kesinlikle en deneysel olanı; sizi şaşırtacak şeyleri yapmak için kendinize izin vermeniz anlamında.”

Steven Wilson muhtemelen dünyadaki en bilinmeyen süperstardır. 19 yaşındayken solo proje olarak kurduğu ve gençliğinde ciddiye alınmayacağından korktuğu için sahte bir biyografi verilen Porcupine Tree, “Fear of a Blank Planet” ile büyük çıkış yapmadan önce zaten ilericilerin gözdesiydi. ” (2007). rock sahnesinde yenilikçiler olarak görülüyordu, Wilson ise türün kâse koruyucusu olarak görülüyordu. 13 yıl aradan sonra 2022 yılında tamamen beklenmedik bir şekilde çıkan son albümü “Closure/Continuation” Almanya listelerinde bir numaraya yükseldi. PT’nin olmadığı on yılda, Wilson, solo sanatçı olarak, kendi türünün oldukça dışında bile, pek çok yeni hayran kazandı.

ayrıca oku

Yeniden sürümler

Yatırım olarak ses kayıtları

Progresif rock her zaman işin merkezindeydi ama o bunu neredeyse suç enerjisi ve sanatsal titizlikle rock (“Hand.Cannot.Erase”, 2015), pop (“To the Bone”, 2017) veya elektronik müzikle (“The Future) karıştırdı. Isırıklar”, 2021). Her albümden önce, gazeteciler ve hayranlar tarafından, albümün ikinci ve üçüncü sıralara ulaştıktan sonra Britanya listelerinde zirveye çıkıp çıkamayacağına dair spekülasyonlar vardı. Bu onu baskı altına aldı mı? “Elbette bir numaralı albüme sahip olmak harika olurdu. Ama sonuçta bir hafta zirvede olmanın hiçbir anlamı yok. Daha da önemlisi üçüncü veya dördüncü haftada da ilk 20’de yer almak.”

Yeni albüm çok daha açık, daha geniş ve hipnotik bir yolculuk; neredeyse 1995’teki ilk Porcupine Tree başyapıtı “The Sky Moves Sideways” tarzında. Katı konseptten ayrılmak Wilson’a iyi geliyor. “Her zaman sabit bir gündemim vardı. İlk defa burada değilim. “Bu bana çok fazla özgürlük verdi” diyor.

“The Harmony Codex” muhtemelen piyasaya sürülecek son kilitli albüm olacak. Wilson’ın bu konudaki çalışması 2020’de, çokça anlatılan tipik pandemik durumda başladı: Ev stüdyosunda tek başına düşünen, kurcalayan, deneyen bir sanatçı. “Nisan 2020’de hemen yazmaya başladım. Karantinadan çıktığımızda tek yapmam gereken onu kaydetmekti.” Adeta kaderin bir cilvesi: Korona izolasyonu sanatçıyı daha açık hale getirdi: “Albümü kapatmadan yaptım biliyorum eğer biri duysaydı. Karantina bana müziğe karşı tamamen benmerkezci bir yaklaşım kazandırdı.”

ayrıca oku

Konser Peter Gabriel - I/o The Tour

Wilson için bu tür çalışmalar aynı zamanda müzisyen olarak ilk deneyimlerine dönüş anlamına da geliyordu. “Çocukluğumda ailem bana çok güzel bir müzik zevki verdi. Annem çok güzel disko müzikleri dinlerdi, babam ise Pink Floyd’un ‘Dark Side of the Moon’ şarkısını ve Mike Oldfield’ın ‘Tubular Bells’ şarkılarını dinlerdi.” Kendi eserlerini bestelemeye küçük yaşlarda başladı. Ve genç bir genç olarak, o zamanlar büyük grupların bile elinde olmayan yerleşik kaynaklara sahipti. “Babam elektrik mühendisiydi. Bana birden fazla parçaya kayıt yapmak için kullanabileceğim küçük bir sıralayıcı ve kaset kaydedici yaptı. Ayrıca bir ses kodlayıcı. Her şeyin nasıl çalıştığını kendim bulmam gerekiyordu; henüz internet yoktu. O zaman on iki yaşındaydım.”

Şimdi 55 yaşında olmasına rağmen dıştan bakıldığında hala gözlük takan bir inek, her zaman genç olan bir dahi, ses teknolojisi onun takıntısı haline geldi. “Harmony Codex” sayısız üst düzey formatta ve karışımda karşımıza çıkıyor. Müziğinizi anlamak için üst düzey bir sisteme mi ihtiyacınız var? “Sonik mükemmelliği ve yeni teknolojiyi seviyorum. Şu anda uzaysal ses en heyecan verici gelişme, ancak 50 hoparlörlü bir oda gerektiren elit bir şey değil. Modern kulaklığı olan herkes Apple, Tidal veya Amazon üzerinden Dolby Atmos ve 3D ses dinleyebilir.”

Steven Wilson PR fotoğrafları

Steven Wilson PR fotoğrafları

Kaynak: Hajo Müller

Ne de olsa o bir misyoner. “Bu albüm için farklı bir turne hayal ediyorum. Sinema benzeri, sürükleyici bir deneyim yaratmak için daha küçük bir salondaki tüm ortamı aydınlatma kurulumları, ekranlar ve mekansal ses sistemi ile donatmak istiyorum.

Bu doğru. Porcupine Tree’nin geleceği hakkında soru sormadan Steven Wilson’la röportaj yapamazsınız. “Asla asla demem. Geçen sefer de bunu söylemiştim ve yalan olduğu ortaya çıktı. Şu anda solo kariyerim ön planda. Ama eğer ben ve diğerleri de doğru ruh halindeysem, kim bilir belki başka bir albüm yaparız. Öyle olmasaydı son albüm harika bir son olurdu.”

Konuşmanın sonunda Rubik Küpü henüz çözülmedi. Çok sempatik.