Süper Hüzünlü Nesil Pop: Arlo Parks, arzu edilen bir durum olarak savunmasızlığı ve güvenli alanın gücünü anlatıyor

Peace Hug

New member
eArlo Parks’ın acı çeken ruhları ve kederli ruhu okşayan sesi daireyi ilk kez doldurduğunda karantinanın tam ortasındaydı: “Zihninin sebepsiz yere yapabileceği şeyler” – “Zihninin sebepsiz yere yapabileceği şeyler” “. İngiliz şarkıcının süper hüzünlü jenerasyon popu 2018’den bu yana platformlarda dolaşıyor. Ama 2021’de gerçekten şiir yazmaya başladı, zaman zaman şarkı söylemedi, 21 yaşında kendini dünyaya böyle açmak en doğal şeymiş gibi “Collapsed in Sunbeams” şarkısını seslendirdi: ‘önümde ağlamaktan korkma / söz veriyorum” – “Karşımda ağlamaktan korkmamalısın / sana söz veriyorum.”

2000 Londra doğumlu şarkıcı, söz yazarı ve şair Arlo Parks, ilk albümü Collapsed in Sunbeams ile iki Grammy’ye aday gösterildi ve Mercury Ödülü’nü kazandı. Şu anda “My Soft Machine” (2023) (17 Eylül Berlin; 20 Eylül Hamburg) ile Avrupa turnesine çıkıyor. Ve ilk kitabı “Magic Border” (Park x Ullstein 2023; 18€, 18 Eylül, Berlin) ile birlikte, yakın arkadaşı fotoğrafçı Daniyel Lowden’ın fotoğraflarıyla birlikte parçalar ve şiirler yayınlıyor. Kayıtlarda (otel) yatakların içinde ve çevresinde genç bir yaşam, doğanın titrek varlığı, solgun bedenler ve rengarenk aşklar anlatılıyor.

Arlo Parks’ın The Magic Border filminden günlük görüntüler, Daniyel Lowden tarafından fotoğraflandı

Kaynak: Daniyel Lowden

Arlo Parks’la karşılaşmak, gençlikle yetişkinlik arasında sıkışıp kaldığınız, hala Hermann Hesse’nin “Demian”ını yediğiniz, hassas ve aynı zamanda bastırılamaz olduğu ya da en azından hissettiğiniz o yılların iniş çıkışlarına bir dönüş gibidir. bu taraftan. “Yumuşak” muhtemelen onun en çok kullandığı kelimelerden biri; yumuşak, hassas, özgün.

Kitabın açılış “ifadesinde” şöyle yazıyor: “Yazdığımda, zor şeyleri nasıl yumuşatacağımı ve sonra onları nasıl dışsallaştıracağımı pratik ediyormuşum gibi hissediyorum” – “Yazarken, zor şeyleri nasıl yumuşatacağımı ve sonra ilet.” Duyarlılığın büyüsüne duyulan bu özlem nereden geliyor ve nereye varıyor?

ayrıca oku

Yazar ve Putin rakibi: 1981 Yaroslavl doğumlu Natalia Klyucharyova

Arlo Parks, Avrupa turnesi sırasında Almanya’da yalnızca birkaç gün kalıyor. Ancak telefon görüşmelerini dijital de olsa neredeyse eski yöntemlerle yapıyoruz. Arlo Parks görünmüyor, ekran siyah kalıyor. Ve öyle görünüyor ki, sadece onun sesi var, tıpkı “Collapsed in Sunbeams” adlı şarkısının ilk sözleri gibi, o kadar geniş ki, sanki her tarafınız hoparlörlerle çevrelenmiş gibi: “Uzatılmış, güzelliğe açık, ne kadar kısa ya da şiddetli olursa olsun. ” – “Genişletilmiş, güzelliğe açık, ne kadar kısa ya da yoğun olursa olsun.”

Z Kuşağının Sesi

İster birini sevdiği gerçeğiyle ilgili olsun, ister dünyada olup bitenler üzerinde gerçekten kalıcı bir fark yaratıp yaratmadığıyla ilgili olsun, her şey onun içinde derinlerde bir yerde var oluyor. Ancak kitaptaki şiirlerle plaktaki şarkılar arasında temel bir fark var. Şiir yazmanın çok samimi bir şey olduğunu söylüyor; kendisini özgür hissetmesini sağlayan bir bilinç akışı gibi. Müzik ya da ritim korsesi yok. “Şarkılar herkes için var” arkadaşlarınızla arabaya biniyorsunuz ve şarkıları dinliyorsunuz. “Şarkılarım hayatın ortasından anlık görüntüler, şiirlerim ‘sinematik’ bir görüntüye dokunuyor.”

Arlo Parks sanki uzun bir meditasyondan yeni çıkmış gibi sakin ve kendinden emin görünüyor. Yoksa Z kuşağının içe dönüklüğü mü bu? İç dalgalar çok yüksek diye dışarıdan rahatsız edilmemek mi?

Çünkü Arlo Parks’ın sanatının bu değişken duygusal yaşamın ötesinde politik bir boyutu da var. Arlo Parks genç, siyahi eşcinsel bir kadının hayatını anlatıyor. Kadınları seviyor ve onlar hakkında doğal ve sakin bir şekilde konuşuyor. Gerçek adı Anais Oluwatyin Estelle Marinho olan Arlo Parks, anlam arayan herkesi kendine bağlayan şarkılar yazıyor.

“İstismar edildim”

Ancak şiirlerinde kişisel geçmişi daha da netleşiyor, daha da acı verici hale geliyor. “Çocukluğumdaki Yatak Odamda Karpuzu İzledikten Sonra” kendine zarar verme, şiddet ve kimlik arayışını konu alıyor. “Karpuz”, lezbiyen ve Afro-Amerikan sinemasının mutlak kült filmlerinden biri ve 1990’larda siyah eşcinsel kadınların kendi kendini güçlendirmesi. Başlığın ötesinde, Arlo Parks’ın satırları yürek parçalayıcı bir otobiyografik parçadır ve bu çevrilmiş alıntının etkisi ancak şunu aktarmaya başlayabilir: “Bu, mutfak masasında korku dolu, nazik, at resimleri yapan siyah çocuğa bir mesajdır. aile terapisinde babasının elini tutup teselli bulduktan sonra, sevinçli ve guava dolu, eteği rüzgarda dalgalanıyor, kendine zarar veriyor (lütfen bunu bırak, sana ihtiyacımız var).”

ayrıca oku

ABD'li komedyen Bill Burr (55) turneye çıkıyor

Daha sonra saçları bir sorun haline gelir ve kendini “‘Sarışın’ın kapağındaki Frank” gibi “zümrüt yeşiline” boyar, daha sonra göz kalemi, diz yamaları ve acı veren sınırsız hayaller kurar. Alıntılar ve referanslarla uzun zaman geçirebilirsiniz. Tek bir şey var: Frank, yeşil renkli saçlı siyahi müzisyen Frank Ocean’dır ve fotoğrafçı Wolfgang Tillmans tarafından 2015 yılında çekilmiştir. Bugün kapak New York’taki Modern Sanat Müzesi koleksiyonunun bir parçasıdır ve Arlo Parks saçını henüz yeni takmıştır. kısa ve renkli.

Asıl adı Anais Oluwatyin Estelle Marinho olan Arlo Parks, 2021’deki dik tırmanışın ardından bir yenilenme aşamasına ihtiyaç duymuş ve fiziksel ve zihinsel sınırlarına ulaşmıştı. Geçici olarak Los Angeles’tan Londra’ya geri döndü ve kendisini yıldız olmanın gürültüsünden korudu. Kitapta bu çabayı şöyle anlatıyor: “Kuzey Amerika, Japonya ve Avustralya’yı gezdim… Arthur Russell’ın ‘Yüzünüze Söyleyemedim’ şarkısını döngü halinde dinledim, gecede dört buçuk saat uyudum.” O kadar çok yoldaydı ki, sanki ‘zaman bükülüyor’ gibiydi. Telefonda, iyice iyileştiğini, ritmini bulduğunu ve şimdi konserleri sabırsızlıkla beklediğini söylüyor.

Arlo Park'ın yeni şiir kitabından samimi sahneler

Arlo Parks: Ullstein Verlag’dan “Sihirli Sınır”: Arlo Parks’ın yeni şiir kitabından samimi sahneler

Kaynak: Daniyel Lowden

Orada bu zor dönem hakkında şarkı söylemeye devam edecek çünkü yeni albümde pek çok uçurum ölümsüzleştirildi. Kitapta da yayınlanan ilk şarkı şöyle diyor: “Keşke morluksuz olsaydım / Sevdiğim hemen hemen herkes tacize uğradı / ben de dahil oldum” – “Keşke zarar görmeseydim / Sevdiğim hemen herkes” , istismar edildi/ben de”.

Bu üzüntünün onu nereye götürdüğü doğrudan sorulduğunda cevap, duyguya, yaşama ve varlığa saygıdır ve maksimum kırılganlığın arzu edilen bir durum olduğu beyan edilir. Z kuşağının en büyük korkusu artık kendileri gibi hissetmemek gibi görünüyor. Ve belki de bu genellikle onların deneyimidir. Yara giderek daha geniş açılmayı tercih ediyor çünkü Arlo Parks muhtemelen hiçbir zaman tamamen kapanmayacağından şüpheleniyor. Yalnızca müzik ve şiir teselli verir. Arlo Parks burayı “güvenli alanı” olarak adlandırıyor ve burayı dinlemek ve okumak isteyen herkese açık tutuyor.