Sven Ratzke, Rönesans Tiyatrosu’nda “Marlene” hakkında: “Bugünün bileti kimliktir”

Peace Hug

New member
MArlene Dietrich, ölümünün üzerinden 30 yılı aşkın süre geçmesine rağmen hâlâ bir süperstar. New York’ta büyük bir fotoğraf sergisi var, Hollywood yıldızı Diane Kruger, Fatih Akın’ın dizisinde “Dietrich”i canlandıracak, yeni kitaplar ikonun hareketli yaşamını konu alıyor. Ve şimdi de Judy Winter’ın büyük başarısından 25 yıl sonra Pam Gems’in “Marlene”i Berlin Rönesans Tiyatrosu’nda sahneye çıkıyor. Yeni versiyonda ayrıca yeni bir başrol oyuncusu da yer alıyor: Sven Ratzke.

Şovmen ve chansonnier, David Bowie hakkındaki şovu ve “Hedwig and the Angry Inch” müzikaliyle dünya çapındaki izleyicileri heyecanlandırdı. Ratzke, “Marlene” ile Hollanda, Belçika ve New York’ta sahne alacak. Ratzke provadan hemen sonra konuşmaya geliyor. Elinde kocaman bir fincan kahve, galaya sayılı günler kaldı. Ratzke, Marlene Dietrich’in kendisine nasıl ilham verdiğini, Berlin izleyicisini New York’a kıyasla neyin bu kadar zor hale getirdiğini ve neden bir kadını erkek olarak oynamanın onun için sorun olmadığını anlatıyor.

Sven Ratzke, Sven Ratzke rolünde

Kaynak: resim ittifakı/dpa

DÜNYA: Marlene Dietrich neden bugün hala büyüleyici?

Sven Ratzke: Marlene Dietrich birçok konuda öncüydü, özgür düşünürdü. Bir imaj yaratma şekli yeni bir şeydi. Bugün Facebook ve Instagram var, herkes kendini bir simge haline getiriyor; birçok filtreyle ve hâlâ o zamankilerden daha kötü. Ve bunu etiketsiz yaptı. Böyle bir şeye ihtiyacı yoktu: Ben buyum. Bunun popüler kültür üzerinde inanılmaz bir etkisi oldu. Madonna ya da Lady Gaga, hepsi onsuz düşünülemezdi! Ve 81 yaşındaki set tasarımcımız Ezio Toffolutti’den 18 yaşındaki stajyerimize kadar yapımımızdaki herkes de hayranımız.

Marlene Dietrich en ünlü Alman’dır. Yurt dışındayken herkes onu tanıyor. Bana göre bunun Marlene Dietrich’in temsil ettiği heyecan verici, çalkantılı ve özgür Berlin’le de ilgisi var. İnsanlar bunu Münih’te duymaktan hoşlanmasa da, bugün Berlin’in bildiği şey budur. Volkanın üzerindeki dans, gösteriş, kötüler, cinsiyetlerle oynanan oyunlar, feminizm; bunların hepsi Marlene Dietrich’in tek kişiliği!

DÜNYA: Marlene Dietrich sizin için ne ifade ediyor?

Ratzke: Şahsen benim için Marlene Dietrich, şimdiye kadar yaptığım her şeyin başlangıç noktası veya kökeni gibidir. David Bowie sergim, Bertolt Brecht ya da “Hedwig ve Kızgın İnç”, bunların hepsi onsuz düşünülemezdi! Şarkılarını seviyorum. Ve onun gibi büyük divaları seviyorum.

Kurgusal karakterin arkasında ne olduğuyla da ilgileniyorum, çok dokunaklı. Bir sahne sanatçısı olarak, bir yanda büyük tanıtım, diğer yanda güçlü yalnızlık olduğunu söyleyebilirim. 13 yıl boyunca yatağında yaşadı! Bu “Marlene” ile anlatmak istediğimiz bir hikaye.

ayrıca oku

“Ne değişmeli?” Oliver Bukowski

Oyun yazarı Oliver Bukowski

DÜNYA: 25 yıl önce Judy Winter, Rönesans Tiyatrosu’nda “Marlene”de parlıyordu. Şimdi yeni bir versiyonla geliyorsunuz. Ne kadar yeni olacak?

Ratzke: O zamanlar büyük bir hit olmuştu; 600’den fazla kapalı gişe performansı vardı! Biz farklı bir nesiliz, farklı bir zamanda yaşıyoruz. Ve ben muhteşem Judy Winter değilim ve aynı zamanda bir erkeğim. Bunlar pek çok yeni şey, aslında yeni bir parça! O zamanlar daha çok Marlene Dietrich’in kendini bulan bir karakter olmasıyla ilgiliydi; bir de onun kendini nasıl kaybettiğini anlatmak istiyoruz.

Yazar Connie Palmen’ın yeni metinleriyle Marlene’in iç yaşamını daha önce görülmemiş bir şekilde yorumlamaya cesaret ediyoruz. Hayat hikayelerini sorguluyoruz. Otobiyografisinde yazılanlar günlükler aracılığıyla yeni bir ışık altında görülüyor. Yalnızlık, acı, arzu, özlem, bunlar genellikle göz ardı edilen konulardır.

Marlene Dietrich de evsizdi. ABD’ye kaçtıktan sonra Hitler Almanyası’na karşı harekete geçti ve Berlin’e döndüğünde yuhalandı. Bu çok acı vericiydi. Ayrıca ikonik Marlene Dietrich’i de gösteriyoruz; onu da tiyatroda görmek isterim! – ama bizim kendi yorumumuz var. Vikipedi’yi yeniden anlatmak istemiyoruz.

DÜNYA: “Hedwig”de kadına dönüşen bir erkeği, şimdi de erkek olarak kadına dönüştünüz. Bu bir meydan okuma mı, yoksa sınırı geçmek mi?

Ratzke: Bir erkek bir kadını oynayabilir mi? Yoksa heteroseksüel bir erkek eşcinsel mi, yoksa tam tersi mi? Bunlar benim için soru değil. Tiyatro fantezi ve baştan çıkarmadır. Farklı bir dünya gösteriyorsun. Bir ağaçla da oynayabilirim! Her ne kadar o kadar iyi bir oyuncu olmasam da. Sınır olamaz. Marlene Dietrich de cinsiyetler arası dans eden bir karakter. Bu onların zamanında hiç de yaygın bir şey değildi!

Marlene Dietrich’le alay etmek istemiyoruz, onun iç dünyasını tasvir etmek istiyoruz. Ve bence kim olursa olsun ya da kendilerini ne olarak tanımlarsa tanımlasın herkes bununla ilişki kurabilir. Marlene evrensel bir şeydir. Ve yıllardır onlarla oynamaya ilgi duyuyorum. Güzel bacaklarımla oyuncu kadrosunda pek çok kadını geride bırakmadım, daha ziyade bu hikayeyi ve bu karakteri anlatmaya içimden bir ihtiyaç var. Şimdi, çok şükür, bu gerçek oluyor.

ayrıca oku

“Bugün 'Hissediyorum öyleyse varım' deniyor”: Filozof Türcke

DÜNYA: Yıllar süren sahne deneyiminden sonra geriye dönüp baktığınızda neler değişti?

Ratzke: Sahne kariyerime başladığımda zamanlar farklıydı. Çok daha çift cinsiyetliydim ve bu yüzden hakarete uğradım ve alay edildim. Bu normal karşılanmadı. Benim için bir mücadeleydi. Ve bugün? Kimlik bilettir. Bu tamamen değişti. Drag gösterileri gibi şeyler nişten büyük sahneye çıktı ve bu da sağdaki bazılarını hâlâ rahatsız ediyor. Bunu anlamadım. Birisi rengarenk bir kıyafet giymeyi ya da tırnaklarını boyamayı seviyor diye mi?

Bir sanatçı olarak her zaman yeni bir şeyler arasam da 20 yıl önce yaptığımdan tamamen farklı bir şey yapmıyorum. Daha iyiyim, yaşlanmanın bize sunduğu şey bu. Daha fazlasını biliyorum. Ne yapabileceğimi biliyorum. Başladığımda, şimdi geriye dönüp baktığımda çok aptaldım. Bu, bazen biraz daha özgür olduğunuz ancak geliştiğiniz anlamına gelir. Kendimden beklentilerim artık daha yüksek.

On yıldır “Hedwig” oynuyorum. O zamanlar daha gösterişliydi ama bugün kırılgan anları daha fazla gösterebiliyorum. Benim de ilgim değişti ve bunun “Marlene” için çok uygun olduğunu düşünüyorum. Ama aynı zamanda bir şovmenim ve geleneksel bir aktör değilim. Ben de eğlence sunmak istiyorum.

DÜNYA: Almanya ve ABD’deki izleyici deneyimini nasıl buluyorsunuz? Bu iki dünya mı?

Ratzke: New York benim için eğlence alanında büyük ilham kaynağı, oradan çok şey öğrendim. Eğer New York’a hiç kimse gibi gelmezseniz ama bir şeyler yapabilirseniz, o zaman kucaklanırsınız. Berlin’de durum böyle değil. Berlin muhtemelen yerleşmenin en zor olduğu şehir.

Berlinliler çok çekingendir. Bakalım bunun ne olduğunu ve ne yapmanız gerektiğini, Berlinliler böyle işliyor. Ama eğer onun kalbini kazanırsan, o zaman sonsuza kadar. Oysa New York’ta bir gün neşelenirsiniz, ertesi gün unutulursunuz çünkü başka pek çok şey ve ilgi çekici yer vardır. Almanya’da daha katı bir dramaturji var, ABD’de ise daha taşkın kişilikortak konu daha az önemlidir.

Ve bir şey daha: ABD’de salonda inanılmaz bir gürültü var, insanlar gerçekten katılıyor ve bunu gösteriyor. “Aman tanrım, muhteşem!” diye bağırıyorlar ve bunun gibi şeyler. Seyirciden gelen enerji çok güçlü, buna alışmanız gerekiyor ama sonra harika oluyor. Berlin ve New York’ta sahneye her çıktığımda seyirciyi kazanmak istiyorum. Ve ayrıca “Marlene” ile.

“Marlene”in Berlin Rönesans Tiyatrosu’ndaki galası 8 Ekim 2023 Pazar günü.