Uzmanlardan uyarı: Çocuklar neden “Avatar: Son Hava Bükücü”yü tek başına izlememeli?

Peace Hug

New member
BEN2005 yapımı animasyon dizisi Avatar: Son Hava Bükücü'nün büyük bir hayranıyım. Tüm sezonları en az iki kez izledim. Dizi bana ailemin bize göstermeyi sevdiği Japon animesini hatırlatıyor ve bizi tanımlayan dört unsuru konu alıyor: ateş, su, hava ve toprak. Ve terbiyecilerinden.

Bu kurgusal dünyada elementlerle bağlantı kurabilen, onları şekillendirebilen ve aynı zamanda onları savunmada silah olarak kullanabilen insanlar var. Ateş Lordu Ozai ve takipçileri diğer terbiyecilerle savaşıyor ve onları yok etmek istiyor. Sadece birkaç kabile kendilerini kurtarabildi. Ardından tüm unsurları birleştiren Avatar Aang, buzda geçen 100 yılın ardından geri dönüyor. O hâlâ küçük bir çocuk ve basit bir hava bükücü.

ayrıca oku

Rolünü nasıl bulduğunu ve yeni arkadaşlar edindiğini görüyoruz: su bükücü Katara ve kardeşi Sokka. En sevdiğim karakter toprak bükücü olan Toph. Hatta karnavalda onun gibi giyinmiştim. Bence inanılmaz derecede havalı çünkü pek çok farklı şeyi yapabiliyor ve başarabiliyor: Kör, babası onu korumak istiyor, sadece zayıf noktasını görüyor ama o savaşmak istiyor. Onunla ilk kez eski dizinin ikinci sezonunda tanıştım.

Şimdi Netflix ilk kez fantastik hikayeyi gerçek oyuncularla göstermeye çalıştı. Bunu hayal bile edemiyordum. Bu mümkün mü diye sordum kendime ve çok heyecanlandım. Herkes uyardığı için eski bir film izlemedim. Peki ilk yeni sezon nasıl olacak? İzlemeye değer mi? Yoksa gerçek bir hayran olarak bunu kendi haline mi bırakmalısınız?

ayrıca oku

Thimothee Chalamet kahramandır

Bence: Eğer siz de benim gibi “Avatar”ı seviyor ve fikirlerini en ince detayına kadar takip ediyorsanız Netflix dizisinden beklentiniz çok yüksek olmasa gerek. Çünkü çok önemli bir şey eksik: mizah. Animasyon serisinin bir sahnesinde Katara, Sokka'ya o kadar sinirleniyor ve bağırıyor ki, arka planda Aang'ın 100 yıl boyunca donduğu buz bloğu parçalanıyor.

Netflix'te bu kadar komik bir sahne bulamazsınız. Her şey çok ciddi, aslında çok komik olan Sokka bile ciddi ve endişeli görünüyor! Ve her zaman aşık olmak ve öpmek zorundadır. Güzel olan şey, su bükücüler Katara (Kiawentiio) ve Sokka'nın (Ian Ousley) Almanca seslerinin eski seridekiyle tamamen aynı olması.

Ateş Lordu ve kızı

Saf kötülük? Ateş Lordu ve kızı

Kaynak: AP

Ancak Netflix, Aang'ın (Gordon Cormier) parladığını görmeye değer. Avatar bağdaş kurup yumruklarını bir araya getirdiğinde, dövmelerindeki üç ok da birbirini işaret ettiğinde ve kendisini ruhlar dünyasına kaptırdığında, bu gerçekten harika. Ancak: Netflix'te oldukça saçma bir animasyonda hava bükücü olarak havada uçuyor ve bu da tuhaf görünüyor. Animasyon dizisinde sadece muhteşem planörüyle uçabiliyor.

Genel olarak sanal dünyayla pek ilgilenmiyorum. Ama eski çizimleri seviyorum. Netflix'te karakterlerin aslında birbiriyle tanışmadığını hissedebiliyorsunuz, pek çok şey bir stüdyo setindeymiş gibi görünüyor. Avatar Aang gökyüzü bizonu Appa'ya sarıldığında boşluğa uzanır. Onunla konuşuyor mu? Ama doğru olmayan pek çok şey daha var. Ailelerinin ateşbükücüler tarafından öldürülmesinin intikamını almak isteyen bir grup gençten oluşan öfkeli özgürlük savaşçılarının çok kısa süreliğine ortaya çıkması çok yazık.

İyi ve Kötü: Özgürlük Savaş Uçağı

İyi ve Kötü: Özgürlük Savaş Uçağı

Kaynak: AP

Hikâyesinin neyle ilgili olduğunu anlamak o kadar önemli ki: Aslında iyi olan insanlar, yaşadıkları korkunç deneyimler sonucunda kendileri de kötülüğe dönüşüyorlar. Aang ve arkadaşları onlara karşı durmak zorundadır. Ancak Netflix'te yalnızca kısa bir süreliğine oradalar. Dövüş sahnelerinde çok fazla zaman harcanıyor, her şey hızlı gelişiyor ve sonra yeniden savaş çıkıyor. Bunun neden gerekli olduğunu anlamadım. Çünkü yanlış hatırlamıyorsam animasyon dizisinde kimse ölmüyor.

Avatar'ın içini ve dışını bildiğimden, benim için neresinin çok korkutucu olabileceğini de biliyorduk. Daha sonra hızla ilerledik. On iki yaş üstü çocuklar da dahil olmak üzere herkesin Koh the Face Robber ile dördüncü bölümü atlamasını tavsiye ederim. Animasyon dizisinde bile bu kısım bana fazla geldi.

Bu dizi kimin için? Savaştan hoşlanan ancak dört elementin tarihiyle ayrıntılı olarak ilgilenmeyen yetişkinler için. Hala ikinci sezonu izleyip izlemeyeceğime karar veriyorum. Ama muhtemelen evet, çünkü o zaman en sevdiğim toprak bükücü olan Toph ile tanışacaktım.

9 yaşındaki Rosa Reinhardt, Berlin-Wedding'deki Erika Mann ilkokuluna gidiyor. Swantje Karich diziyi onunla birlikte izledi ve katkısını kaydetti.

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.