Weber'in akademik özgürlüğü: “Siyaset konferans salonuna ait değildir”

Peace Hug

New member
Kültür Weber'in akademik özgürlüğü

“Siyaset konferans salonlarına ait değildir”

Şu an: 16:16| Okuma süresi: 2 dakika

Maksimum Weber (1864-1920)

Kaynak: resim-alliance/akg-images

WELT podcast'lerimizi buradan dinleyebilirsiniz

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir; çünkü gömülü içeriğin sağlayıcıları, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak bu izni gerektirir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Öğrencilerin agresif bir şekilde siyasi sloganlarını üniversitelere taşıması yeni bir olgu değil. Max Weber'in 100 yıl önce bununla ilgili son derece tatsız deneyimleri vardı. Vardığı sonuçlar açıktır. Ve aynı şekilde profesörler için de aynı katılıkla geçerlidirler.

BENBu hafta “akademik özgürlük” hakkında çok fazla konuşma yapıldı. Federal Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger (FDP), Dışişleri Bakanı Sabine Döring'i kovdu. Açık bir mektup nedeniyle bilim adamlarından fonun çekilip çekilemeyeceğini kontrol etmek istediler. Mektupta, 357 öğretim görevlisi ve profesör, Berlin Özgür Üniversitesi gerekçesiyle Hamas sempatizanlarının oluşturduğu protesto kampının sözde “aceleci” tahliyesini eleştirdi. Döring'in sınavı “akademik özgürlüğe” bir saldırı olarak nitelendirildi.

Süreç çeşitli terminolojilerin sorgulanmasına yol açıyor. Mesela üniversite kampüslerinde barışçıl protestolara da izin verilmesi gerektiği iddiasındaki “barışçıl” kelimesi. Daha da ilginci, “akademik özgürlüğün” ne olduğu ve tuhaf siyasi görüşleri ifade etme hakkını içerip içermediği sorusudur. Her zamanki gibi Max Weber'e göz atmakta fayda var. 1919'da yayınlanan “Meslek Olarak Bilim” dersinde kendisini keskin ve net bir şekilde ifade etti: “Siyaset konferans salonuna ait değildir” ve oraya ne öğrenciler ne de üniversite öğretmenleri tarafından getirilmemelidir.

ayrıca oku

Eğitim Bakanı Sabine Döring

ayrıca oku

GettyImages-93101916

Weber'den bir örnek, Berlin tarzı protestolar gibi çok güncel geliyor: “Ben yapardım mesela. Örneğin, eski meslektaşım Dietrich Schäfer'in Berlin'deki konferans salonunda pasifist öğrenciler sandalyenin etrafında durup anti-pasifist öğrencilerin Profesör'e yaptıkları türden bir ses çıkardıklarında tam olarak aynı şekilde şikayet ederdim. Görüşlerime pek çok bakımdan mesafeli olduğum Foerster'a “Bunu benim yapmış olmam mümkün.” 1919'da Weber'in derslerinde milliyetçi öğrenciler de ayaklandılar.

Weber'e göre öğretmenlerin siyasi açıklama yapması daha da katı bir şekilde yasaklanmıştır. Öğrencilere yönelik demokratik olmayan hiyerarşi farklılığı şunu gerektiriyor: “Dershanede onlar susmalı, öğretmen konuşmalı.” kişisel siyasi görüşler”. Tabu aynı zamanda telkin yoluyla dolaylı etki için de geçerli değil: “Çünkü bu, 'gerçeklerin konuşmasına izin vermek' elbette en sadakatsiz yoldur.”

ayrıca oku

Weber'in düşünceleri konferans salonunun durumuyla ilgilidir. Günümüzün mektup yazarlarının davranışlarını ve Berlin TU Başkanının hoşlanma davranışını nasıl değerlendireceği konusunda ancak spekülasyon yapılabilir. Bir liberal olarak muhtemelen şöyle derdi: Öğretmenlik sırasında öğrencilere siyasi görüşler dayatılmadığı sürece, bu, öğretim görevlilerine özel olarak zorbalık yapmanın bir nedeni değildir. Peki bugün profesörler de sosyal medya üzerinden ders verirken bu ayrım ne ölçüde korunabilir?