Wim Wenders, Anselm Kiefer hakkında: “Anselm, ya şimdi ya da asla”

Peace Hug

New member
Wim Wenders, Cannes Festivali’nin en sevilen Alman yönetmeni; 1976’dan bu yana 15 kez davet edildi. Ancak bu sene bir gelişme oldu: Wenders’in (Noel’den kısa bir süre önce sinemalara gelen) “Mükemmel Günler”i yarışmada, “Anselm” adlı belgeseli ise özel bir gösterimle gösterildi. Büyük beğeni toplayan dünya prömiyerinden kısa bir süre sonra Anselm Kiefer ile puro içmeyi ve sinema teknolojisindeki büyük gelişmeleri konuşuyoruz.

DÜNYA: Kiefer’in bir sanatçı olduğunu ilk ne zaman fark ettiniz?

Wenders: Documenta’da. Sergilediği bienalde ben de vardım. Onunla ilk kez 1991 yılında Kreuzberg’in efsanevi barı “Exile”da otururken tanıştım. Birisi elinde puroyla içeri girdi ve o kadar güçlü puro kokuyordu ki, bütün odanın kokusu değişti. O zamanlar Anselm günde on sigara içiyordu; canlı bir puro gibi kokuyordu. Ama hoşuma gitti, o zamanlar hâlâ sigara içiyordum. Birbirimizi tanıdık, oturduk ve bu bir alışkanlık haline geldi. Birkaç hafta boyunca her akşam orada oturup sohbet ettik ve benim de onun “Yeni Görünürlük” sergisini kurduğu Neue Nationalgalerie’ye, uçaklara, platformlara ve fasulye sayma kütüphanesine gitmeme izin verildi. Hepsini inanılmaz derecede ilginç buldum. Açılışın ertesi sabahı gazeteleri okudum ve sadece eleştirileri buldum. Anselm yıkılmıştı ve şöyle dedi: “Anlamıyorum. Neyi yanlış yapıyorum?” Birkaç ay sonra Fransa’ya taşındı.

ayrıca oku

ayrıca oku

Anselm Kiefer WELT editör ekibinin konuğu

DÜNYA: Tanıdığınızın filme dönüşmesi neden otuz yıl sürdü?

Wenders: Anselm 2019’da beni aradı ve Barjac’taki stüdyosuna davet etti. Beni Avignon’daki tren istasyonundan aldı ve bölgeyi gösterdi. Sonra beni her şeyin planıyla yalnız bıraktı ve ben de keşfetmeye çıktım. Akşam bir kadeh kırmızı şarap içerken şöyle dedim: “Anselm, ya şimdi ya da asla.” O da şöyle dedi: “Bu yüzden gelmeni istedim. Ben de gençleşmiyorum.” Ben de şöyle cevap verdim: “O halde gelecek yıl başlarız.” Pandeminin hemen hemen başında çekimlere başladık.

Anselm Kiefer, 2019'da Londra'da

Anselm Kiefer, 2019’da Londra’da “The Veneziano Amplitude” adlı eserinin önünde

Kaynak: Picture Alliance/ Capital Pictures/ Nils Jorgensen

DÜNYA: Anselm Kiefer’in çalışmalarının nesini beğeniyorsunuz?

Wenders: Sonunda başlangıç noktasının çoğunu göremeseniz bile sanatının var olan bir şeyden başlaması gerçekten hoşuma gidiyor. Fotoğraflarının çoğunun arka planında kendi çektiği fotoğraflar var. Ayrıca bir keresinde Normandiya’daki sığınaklarda çektiğim fotoğraflardan yola çıkarak bir resim yapmıştı; Bunu bilmeden önce bu bir resimdi.

DÜNYA: “Anselm” bir belgesel ama çocukluğuna ve gençliğine ait uzun metrajlı film sahneleri var. Bu nasıl oldu?

Wenders: Filme başlamadan önce Anselm ve ben bir hafta boyunca kayıt cihazının başında oturduk ve her gün beş altı saat konuştuk. Bir asistan, konuşmaları dört hafta boyunca 1000 sayfanın üzerinde yazıya döktü. İyi hatırladığım şey, Baden Rastatt’taki ilkokulda ödevlerini evde değil, Favori Kalesi’nin merdivenlerinde yapmayı tercih ettiği; Orada bisikletine binebilirdi. Merakımdan mekana göz attım. Basamaklar hâlâ oradaydı ve barok binanın içi tüm güzelliğiyle hiç dokunulmamıştı. Sonra kendi kendime düşündüm: Sadece merdivenlerde oturmuyordu, o da oradaydı. Teyzelerinden birinin de orada temizlikçi olduğu ortaya çıktı. Ben de ikiyle ikiyi toplayıp ona sormadan oraya ateş ettim.

ayrıca oku

“Edebiyat düşünebilir”: Daniel Kehlmann

DÜNYA: Bunun için on yaşında uygun bir çocuğa ihtiyacınız vardı.

Wenders: Büyük yeğenim Anton, küçük Anselm’i canlandırıyor. Çocuğun Anselm’in kendisi gibi Baden aksanına ihtiyacı olduğunu düşündüğümden pek çok yerel çocuğa bakmıştım ama nedense hiçbirini sevmedim. Ta ki karım Donata, Anton’u dikkatime çekene kadar. Ve gözlerinde tam da bu merak ve uyanıklık vardı.

DÜNYA: Bugünün Anselm Kiefer’ini ilk kez devasa stüdyo salonunda bisiklete binerken görüyorsunuz. Bu sizin bir prodüksiyon fikriniz miydi, yoksa bunu gerçekten yapıyor mu?

Wenders: Orada başka türlü çalışmıyor. Çekimler sırasında herkesin bisikleti vardı. Sadece bir salon görüyoruz. Dört tane var. Birinden diğerine gitmek için bisiklete ihtiyacınız var, aksi takdirde çok fazla zaman kaybedersiniz. Anselm zamana karşı inanılmaz derecede duyarlıdır ve bir şey üzerinde çalışırken zaman kaybetmek istemez.

DÜNYA: Bu, “Pina”dan sonra ikinci uzun belgeseliniz ve yine derinliğiyle etkisi olan bir sanat türünü konu alıyor.

Wenders: Anselm’in sanatını göstermek istediğimiz film dili, onun sanatını tüm bütünlüğüyle yansıtabilmeli. 3-D’nin güzelliği budur; filmin başka türlü gösterebileceğinden daha fazlasını gösteriyor. Hesaplamayı şu şekilde yapabilirsiniz: İki boyutlu bir ekranda aldığımız bilgilerin sayısı 3 boyutlu olarak karelenir. En azından. Beynin çok daha fazla çalıştığı ve sinemaya giderken normalde kapalı kalacak bölgelerin devreye girdiği kanıtlanabilir. Anselm’in çalışmalarında bu önemli: inanılmaz sayıda detay var, her zaman maddiyatla ilgili, katmanları tanımak lazım. Kiefer kataloğuna baktığınızda aslında hiçbir şey görmemişsinizdir.

ayrıca oku

Burada masum insanları kim katlediyor?  Mohammed Al Hawajri'nin “Guernica Gazze” dizisi Documenta'da

Terörün meşrulaştırılması

DÜNYA: İzleyicinin kendi gözleriyle görmesini sağlamakla ilgilidir.

Wenders: Kesinlikle. Üstelik biz ona hiçbir şey açıklamadan. Kesinlikle röportaj filmi yapmak istemedim, yine de çenemi kapalı tutmak istedim. Şeyler kendileri adına konuşmalı.

DÜNYA: “Pina”dan sonra 3D olarak çalışmaya devam ettiniz: Berlin Filarmoni Orkestrası hakkında bir film, Hopper resimlerinin hayata geçirdiği “Her Şey Güzel Olacak” adlı uzun metrajlı film. Ve buna rağmen “Avatar” döneminin 3D coşkusu hızla ortadan kalktı.

Wenders: “Pina”yı tufan öncesi teknolojiyi kullanarak, kimsenin taşıyamayacağı ve ancak dinozor vinciyle hareket ettirilebilecek devasa aparat bloklarıyla çektik. Canavarı sığdırmak için salonun yarısını boşaltmak zorunda kaldık. O zamandan beri çok şey oldu. “Anselm” ile esnek olmak ve normal bir çekimde olduğu kadar kolay doğaçlama yapabilmek için tüm araçlara sahip olacağımızı biliyordum. Kameramanım Franz Lustig filmin büyük bir kısmını 3 boyutlu kamerayla omzundan çekti. “Pina” ile bunu yalnızca Arnold Schwarzenegger yapabilirdi.

Anselm Kiefer (solda) ve Wim Wenders Cannes'da

Anselm Kiefer (solda) ve Wim Wenders Cannes’da

Kaynak: AFP/VALERY HACHE

DÜNYA: “Anselm” bir sanatçının, bir sanatçıyı konu alan filmi. Nasıl yaklaşıyorsunuz?

Wenders: Bunun sihirbaz Houdini ile çok alakası var: Ortadan kaybolabilmelisin. Bu benim için en zor şeydi çünkü Anselm’le aynı hikayeye sahibim: Geçmiş yoksa yalnızca geleceği olan aynı toprak olmayan yerde doğduk. Ben de ressam olmak istiyordum, onunla aynı yıl doğdum ve okulda da aynı türden Nazi öğretmenlere sahiptim. Aradaki fark şuydu ki, ben Almanya’yı terk etmek isterken Anselm burada kalıp tarihimizle uğraşıyordu. Ben de uzaklaştım ve çatışmadan kaçındım. Yani tarihimiz göz önüne alındığında, bunun neyle ilgili olduğunu çok iyi bilmem, tabiri caizse çok yakın olmam tehlikesi vardı. Bu yüzden kendimi çok tuttum, ortaya çıkmıyorum, herhangi bir görüş belirtmiyorum.

DÜNYA: Ama bu sizin film anlatınız.

Wenders: Başka yolu yok. Tamamen belgesel olan şeyleri sizin uzun metrajlı film çektiğiniz gibi çektik ve birçok “icat edilmiş” şeyi de sizin belgesel film çektiğiniz gibi çektik. İzleyicinin de dolaşabilmesi için bu eserin etrafında dönmek istedik.

DÜNYA: Kiefer’in nasıl bir etkisi oldu?

Wenders: Hiçbiri. Anselm’e önceden bir tedavi yazıp okuması için ona vermem gerektiğini sordum. Bunların hiçbirini istemiyordu. “Ama bir dileğim var” dedi, “Keşke sonunda beni şaşırtsan.” Sonra filmi gördü ve şunu söyleyebilirim: şaşırdı.

Anselm Kiefer’in DÜNYASI

2010’dan bu yana bir gazete geleneği: WELT’in yıllık sanatçı sayısı 13 Ekim 2023’te yayınlanacak. 14. edisyon, çağımızın en güçlü sanatçılarından biri olan Anselm Kiefer tarafından tasarlandı.

Anselm Kiefer’in WELT sanatçı baskısını edinin. Yalnızca 5,30 € karşılığında kopyanızı doğrudan evinize teslim edeceğiz. Sipariş sayfasına gitmek için buraya tıklayın.

Daha fazla WELT sanatçı basımına Haberler/kuenstler adresinden ulaşılabilir.

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.