Yazar Julia Fermentto: Dünya İsrail'i suçluyor

Peace Hug

New member
Fikir İsrailli yazar

Dünya İsrail'in suçlu olduğuna karar verdi

Şu an: 12:31| Okuma süresi: 4 dakika

Yazar Julia Fermentto

Yazar Julia Fermentto

Kaynak: Ziv Berkovitch

İsrailli yazar Julia Fermentto “Ben bir dünya vatandaşıydım” diyor. Ta ki pogrom günü olan 7 Ekim'e kadar, tüm dünya İsrail'in aleyhine döndü. Burada kendilik algısındaki radikal değişimi yazıyor.

B7 Ekim'de dünya vatandaşı oldum. Dört dil bilen bir yazar olarak kendimi kozmopolit hissettim, özgürce bir yerden bir yere seyahat ettim: İngiltere'de çalıştım, İtalya'da yurtdışında bir dönem tamamladım ve doktoramı Amerika'da yaptım. Çin ve Rusya'yı dolaştım ve şehir gezisi için Hong Kong'a uçtum. Dünyada korkusuzca, tamamen kaygısızca dolaştım. Bana öyle geliyordu ki, istediğim yerde yaşayabilirim, her topluma entegre olabilirim, hatta istersem yabancı bir kültüre asimile olabilirim.

7 Ekim'den bu yana her şey bitti ve bitti. Dünyaya olan güvenim ve özgürlük duygum sanki hiç var olmamış gibi buharlaştı, yok oldu. Birincisi: Komşularımız bizi katletti, tecavüz etti, evlerimizi ateşe verdi. İkincisi: Hemen ardından bize iftira atıldı. Batı dünyası çoktan bağırırken İsrail Savunma Kuvvetlerinin Gazze'ye konuşlanması henüz başlamamıştı: Yahudiler öldürüyor! Yahudiler katliam yapıyor! Yahudiler yanıyor!

Aynı gün Ramallah'ta veya Berlin'in Sonnenallee kentinde “soykırım” kelimesi şeker gibi havaya uçtu. Şok içinde Eretz İsrail'de Yahudi varlığına karşı yapılan öfkeli gösterilere baktım, “Nehirden denize Filistin özgür olacak” sloganlarını duydum, gazetelerdeki çekingen yorumları okudum, yalanları gördüm. İsrail'e karşı, İsrail Savunma Kuvvetleri'ne karşı, halkıma karşı sosyal medya ağları yayıldı.

her gece ağlıyorum

Ayrıca Shoah'tan bu yana Yahudilere yönelik en büyük katliam karşısında, Yahudi kadınlara yönelik acımasız, seri tecavüzler karşısında, 240 masum Yahudi rehinenin hayatı karşısında dünyanın tepkisine hakim olan şiddetli sessizliği de dinledim. Sessizliğin sessiz sesini çok dikkatli dinledim, kalbimin tabletine kazındı. Sağır kulaklara düştüğünde tüm gerçekler anlamsızdır. Batı dünyası, gerçekler ne derse desin, çoktan İsrail'in suçlu olduğuna karar verdi.

Batı'nın İsrail'in savaştaki tutumuna yönelik eleştirisi ne kesin ne de konuyla alakalı. Ve bunun halihazırda benzer sonuçları da oluyor: İsrailliler konferans ve festivallere davet edilmiyor, yayıncılar İsrailli yazarlarla olan sözleşmelerini feshediyor ve İsrail film yapımları süresiz olarak erteleniyor. Yerleşimci mi, Tel Aviv barış aktivisti mi, işgal karşıtı mı yoksa sağcı mı olduğum arasında hiçbir ayrım yok; dünyanın gözünde İsrailliler hükümetle aynı. Bu yekpare görüşe göre hepimiz ayrım gözetmeksizin tek bir kalıptan dökülüyoruz. Hamas tarafından öldürülenler de dahil hepsi katil.

ayrıca oku

Edward Said ilk taşı atıyor

Neden bu kadar kişiselleşiyorum ve size 7 Ekim'den bu yana ağlamadan ve bir devletim ve ordum olduğu için Tanrı'ya (veya oradaki her kim varsa ona) şükretmeden bir gece bile uyumadığımı söylüyorum? Çünkü bize karşı yapılan son pogromda neler olduğunu çok iyi biliyorum. O zamanlar ne biri ne de diğeri vardı. Bunun nasıl bittiğini sen ve ben çok iyi biliyoruz.

Dünya İsrail'i kınıyor ve ben bunun daha da kötüleşmesine hazırlıklıyım. Mevcut antisemitizm dalgası büyüyor ve dünya metropollerini zehirli sularıyla dolduruyor. Ve ben? Burada küçük, güneşli Tel Aviv'deyim. Basel Caddesi'nde yürüyün, Herzl Caddesi'ni geçin, Ben-Gurion Bulvarı boyunca bisiklet sürün ve Rumen-Yahudi yazar Mihail Sebastian'ın “İki Bin Yıl İçin” adlı romanından yaptığı şu alıntıyı düşünmeye devam edin: “Bunu unuttun mu? Neyse ki hala anti -Semitler mi? Peki, Tanrıya şükür, hâlâ ara sıra pogromlar mı yaşanıyor? Geçtiğimiz yüz yılda ne kadar asimile olursanız olun, tek bir günün pogromu sizi on kat geriye götürecektir. Ve sonra sefil getto sizi yeniden kollarını açarak karşılıyor.”

Gundula Schiffer'in İbranicesinden

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.