Yıldız soprano Elina Garanca: “Bayreuth'tayım – hâlâ kendimi çimdiklemem gerekiyor”

Peace Hug

New member
HViyana Devlet Operası'nın oditoryumunda, “Parsifal” başlangıcı başlarken bile kahkahalar yükseliyor; Kâse ve kefaret motifleri uyumlu bir şekilde iç içe geçiyor. Boş ve loş. Orkestra çukurunda yalnız bir piyanist, podyumda şef Alexander Soddy'nin ritmini takip ediyor. Kirill Serebrennikov'un hapishane prodüksiyonunun dekorasyonları sahnede ama videolar eksik. Aydınlatma berbat bir çalışma ışığı. Sağda, bir yönetmen yardımcısı Gurnemanz'ın hapishane grubundaki şişman çocukların kas hareketlerini doğru zamanda tamamlamalarını sağlıyor.

Arka sıralarda hala gıdaklamalar ve uğultular var. Soddy sinirlenerek arkasını dönüyor çünkü emekleyen ve sürünen sarışın üçüzler Amfortas'ın, diğer adıyla Michael Nagy'nin çocukları. Anne ve dadı onları doğurmadan önce, hadım edilmiş ama hâlâ doğurgan olduğu anlaşılan Kâse Kralı'nın babasına hızlıca bir göz atmak istiyorlar. Normalde saat gibi çalışan Devlet Operası, kendisine çok fazla aşinalık sağlıyor.

ayrıca oku

Önceki akşam, John Neumeier'in “Lady of the Camellias” adlı eserinin büyük beğeni toplayan bale galası görüldü. Parsifal'in 397. performansının provalarından hemen sonra piyasaya sürülen “Rosenkavaliers”in yıpranmış, yıpranmış ve sık sık onarılan envanteriyle birlikte, yeni ve parlak dekorları ve mobilyaları artık tarihi sahne evindeki küçük boş alanda duruyor. Schenk üretimi 1968 yılında inşa edilecek. Burada her gün böyle oluyor: Kurulum, prova, söküm, kurulum, performans, sökme – büyük şarkıcılar için sürekli bir aktarma istasyonu.

Hafif tozlu bir sarışın şimdi Kâse Tapınağı hapishanesinde sahneye çıktı: Wagner'in operasının kadın kahramanı Kundry, özenle fotoğraf çeken ve bazen kasa kaçıran bir muhabirdir ve alışılmadık derecede yoğun Rus aktörden etkilenir. “O zamanın Parsifal'i” adlı genç rolü oynayan Nikolay Sidorenko büyülerken, daha yaşlı, geriye bakan Kâse'nin kurtarıcısı tenor Daniel Frank rampada hareket ediyor.

Video bağlantısı üzerinden provalar

Kundry, Letonyalı mezzosoprano Elina Garanca'dır. Mümkün olabileceğini düşünmediğini söylediği bu rolde ilk kez 2021 yılında burada şarkı söyledi. Daha ağır pandemi koşulları ve özel siyasi koşullar da vardı. Rus yönetmen Kirill Serebrennikov ile provalar video bağlantısı aracılığıyla gerçekleşti; kendisi Moskova'da ev hapsindeydi. Ve gala, korona nedeniyle izleyici kitlesine kilitlenmeden, yalnızca ORF kameraları ile kutlandı.

İlk kayıt Sony'de kısa süre önce yayınlandı: Jonas Kaufmann, Georg Zeppenfeld ve Ludovic Tésier'in vokalleri büyüleyici. Elina Garanca, “Öyle mi düşünüyorsun?” diye soruyor. “Güzel, tüm kayıtlarım gibi ana kaseti aldığımdan beri bunu duymadım. Daha da fazla mesafeye ihtiyacım var, yoksa sürekli hatalar yüzünden üzüleceğim.”

ayrıca oku

Çifte Parsifal: Jonas Kaufmann (sağda) ve Nikolay Sidorenko

Serebrennikov'un “Parsifal”i

Sektörde zamanımızın en zeki şarkıcılarından biri olarak kabul ediliyor; odaklanmış, talepkar, mükemmel hazırlanmış, basit değil ama bir şeyi neden istediğini bilen biri. Provadan sonra, koridorun ön tarafındaki 1 No'lu soyunma odasında, sahne amirinin masasının hemen yanında oturuyor ve çalışmayı hatırlıyor: “Kirill'le harikaydı. Tiyatro, opera ve filmi tek bir dramatik yapıda bir araya getirmesi o kadar evrensel ki, bu benim ilk Wagner rolüm için çok ilham vericiydi.”

Bu arada Elina Garanca, 2023'te Bayreuth'ta Jay Scheib'in alışılmadık akustikteki 3 boyutlu projeksiyonları arasında “ancak tüm profesyoneller tarafından harika bir şekilde yönetiliyor, yönlendiriliyor ve korunuyor” olarak Kundry'yi stand-in olarak söyledi. Ve sözde havalı, hesaplı şarkıcı artık eriyip gidiyor: “Bu fikri yaşadığım sürece asla unutmayacağım. Ben, Mozart, Bel Canto, pantolon rolü ve şimdi de Verdi şarkıcısı, Bayreuth'taki ilk Letonyalıydık ve aynı zamanda bir galada Kundry olarak, hâlâ kendimi çimdiklemem gerekiyor.”

ayrıca oku

“Parsifal” izleyicisine ikinci bir sahne sunuluyor

Wagner Festivali – Eleştiri

Garancas Kundry, ister Viyana'da ister Yeşil Tepe'de olsun, erkeklerin dünyasında bağımsız, şüpheli, tuhaf, gizemli, güzel bir kadındır; muhtemelen pek çok kez incinmiştir ama onu hayal kırıklığına uğratmaz. Artık Viyana'da “izleyicilerin yoruma tepkilerini nihayet hissetmeyi” sabırsızlıkla beklediği gibi, Yukarı Frankonya'daki Wagner Tapınağı'nın da keyfini çıkardı. “Wagner dünyası biraz daha yavaşladı, daha yavaş. Bu benim için iyi. Artık rezervlerimi nasıl yönetmem gerektiğini, yenilenmeye ne kadar ihtiyacım olduğunu da hissediyorum, sesim için bir güne, beynim için bir güne.” Ama oraya gerçekten geri dönmek istiyor, yaz için tarihler üzerinde çalışılıyor.

Rol modeli Christa Ludwig

Garanca artık “hayalindeki ve hedeflediği rollerden” vazgeçtiğini ve yeni roller üstlendiğini söylüyor: “Belki de boyacı Ortrud? Bunun bir ev serserisi olmasına gerek yok, değil mi? Belki 'Fidelio' Leonore bile olabilir.” Bunların hepsi, 2021'de ölen rol modeli Christa Ludwig'in de seslendirdiği roller. “Bir defasında onunla Sacher Bar'da beş saat oturdum ve geleceğim hakkında konuşup kafamızı karıştırdık.” Şimdi Béla Bartók'un “Duke Bluebeard's Castle” filminde Judith'i oynamayı öğreniyor. “Yolumu tamamladım ama bu dil o kadar zor ki!” Bu arada bu aynı zamanda bir Ludwig rolü.

Devlet Operası'nın koridorlarında yürüyoruz, bağırışlar duyuluyor, sahnede tadilat sesleri duyuluyor. Garanca artık çirkin görünen “Rosenkavalier” mobilyalarını okşuyor ve sessizce metinden bazı bölümleri fısıldıyor. 2017'de bu rolü “çok dikkatli bir şekilde” bırakmış olmasına rağmen, “Sabahın üçte Octavianus'u hâlâ söyleyebiliyorum” diyor. “17 yıl iki ay sonra, tam da operadaki yaşında,” diye gülümsüyor.

Evet, merkezi Viyana Devlet Operası'dır. Burada, Meiningen ve Frankfurt'taki görevlerinin ardından iki buçuk yıl daha kalıcı bir ilişki içindeydi ve gücünü efsanevi yönetmen diktatör Ioan Holender ile ölçtü. “Burada büyüdüm ve başkalarından bir şeyler öğrenebildim. İster kantinde – ki bu artık ne yazık ki artık pek yaygın değil – ya da eski topluluk locasında. Tüm performanslara erişimimiz vardı, en iyi eşlikçilerimiz vardı ve en iyi şarkıcıları gözlemleme imkanımız vardı. Aktif olan tüm meslektaşlarımı her zaman dinledim.”

ayrıca oku

Kanlı anılar ve gerçeklik burada dans ediyor

Münih'te “Yolcu”

Elina Garanca şu anda İspanya'da yaşıyor ve İngiliz orkestra şefi Karel Mark Chichon ile evli. Şu anda iki haftadır üst üste Viyana'da ve üşütmüş. “Parsifal” bir haftalığına tekrar prova sahnesine alındı, şimdi biri korolu olmak üzere piyanolu üç sahne provası daha var, sonra yayınlanması gerekiyor. Gerekirse öğleden sonra prova sahnesinde bir yoğunluk daha olacak ama herkesin sahip olduğu video kaydı sayesinde de kendini güvende hissediyor. “Kundry olarak benim için işin kalbi olan ikinci perdeye bakalım.” Karmaşık müziği ve alışılmadık, zor metni hazırlamak için zaman ayırdı. “Burada her şey çoğunlukla darbeye karşı; keşke daha kolay olsaydı.”

İspanya'da aile hayatı

Aslında Viyana'nın kast direktörü tam tersi yerine dört “Parsifals” ve üç “Rosenkavaliere”yi tercih ederdi. Ancak Paskalya hafta sonunu Malaga yakınlarındaki aile evinde “tatlılar, yumurtalar ve kreplerle” geçiriyor. Semana Santa'ya on iki ve dokuz yaşındaki iki kızı da katıldı. “Sabahın beşinden gece üçe kadar kostümlü azizlerin heykellerini taşıyorlar. Yorucu ama aynı zamanda kendinize doğru bir yolculuk. Ve onlar istedikleri sürece Paskalya yumurtalarını onlar için bahçeye saklayacağım.

Altı dil konuşan Elina Garanca kendisini “aile bireyi” olarak tanımlıyor. Ebeveynleri de sanatçıydı, dolayısıyla bunun çocuklar için ne anlama geldiğini tam olarak biliyor. “Çok yalnızdım. Bunu kızlarım için mümkün olduğunca nadir istedim. Ama ben de helikopter annesi değilim.”

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Seyahat ederken ve evde erken kalkıyor. “Şafağı seviyorum, kocam sabahları çok hareketli olduğum için gıdaklayan bir tavuk olduğumla her zaman benimle dalga geçiyor. Ve hava karardığında zaten saklanabileceğim bir yer arıyorum. Bu yüzden operanın son perdeleri bana çok zahmetli geliyor çünkü sadece uyumak istiyorum.”

Tanışmanın ardından hızla yatağa gider; Tekrar yavaş yavaş aşağıya inmeyi göze alamıyor.''Bunu şimdi çocuklarımdan öğrendim. Mümkün olduğu kadar çabuk uyumam gerekiyor çünkü saat ikide dişim ağrıdığı için tekrar uyanabilirim. Veya en geç sabahın erken saatlerinde. Rezervlerimi yönetmem gerekiyor.”

Ancak Elina Garanca'nın bile çok yumuşak ve uyanık olduğu birkaç akşam vardır: “İlk Lola'mla Viyana'da, sarışın Carmen'imle Metropolitan Operası'nda ve tabii ki Bayreuth'ta. Bu beni gerçekten etkiledi, dünyayı kucaklayabilirdim, bir anda 48 saat boyunca adrenalin yaşadım.”

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.